W ostatnich latach terapia poznawczo - behawioralna (ang. CBT) zyskała ogromną popularność, w związku z wysoką efektywnością oddziaływań i minimalizacją objawów u pacjentów. CBT poszerzono o nowe metody, aby uczynić oddziaływania jeszcze bardziej dostępnymi dla tych, którzy ich potrzebują. Te nowe metody obejmują internetowe programy CBT, aplikacje na smartfony czy terapię CBT online. Wykorzystując te najnowsze metody terapii CBT, osoby mogą odnieść korzyści z tej potężnej formy leczenia niezależnie od tego, gdzie się znajdują i jak bardzo napięte mogą być ich harmonogramy.

 

Terapia CBT - na czym polega?

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) to rodzaj leczenia psychoterapeutycznego, które pomaga ludziom zidentyfikować i zmienić negatywne wzorce myślowe i zachowania. Terapia CBT jest stosowana w leczeniu różnych problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym lęku, depresji, nadużywania substancji i zaburzeń odżywiania. Może być również używany do pomocy ludziom w radzeniu sobie z przewlekłym bólem, stresem lub problemami w relacjach. CBT opiera się na założeniu, że nasze myśli i przekonania na swój temat mogą wpływać na nasze zachowanie i emocje. Zmieniając sposób, w jaki myślimy o pewnych sytuacjach lub wydarzeniach, możemy zmienić sposób, w jaki się czujemy i zachowujemy się w odpowiedzi na nie.

Terapia poznawczo-behawioralna - skuteczność

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) to rodzaj psychoterapii, która okazała się wysoce skuteczna w leczeniu różnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Badania wykazały, że CBT jest szczególnie skuteczna w leczeniu depresji, lęku i innych zaburzeń nastroju. Stwierdzono również, że jest korzystny dla osób z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji, zaburzeniami odżywiania i zespołem stresu pourazowego (PTSD). CBT pomaga ludziom zidentyfikować i zakwestionować negatywne myśli i zachowania, aby wprowadzić pozytywne zmiany w ich życiu. Ucząc pacjentów, jak lepiej radzić sobie z emocjami i rozwijać zdrowsze mechanizmy radzenia sobie, ten rodzaj terapii może pomóc im prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku