UrodziÅ‚a siÄ™ w 1941 roku w Nowym Jorku. WiÄ™kszość czasu spÄ™dzaÅ‚a w doskonale znanym wÅ›ród artystów Cafe 47, grajÄ…c na podarowanej od rodziców gitarze i Å›piewajÄ…c piosenki piÄ™knym sopranem. W wieku 18 lat zadebiutowaÅ‚a na Newport Folk Festiwal, a jej dwa pierwsze albumy uzyskaÅ‚y status ZÅ‚otej PÅ‚yty. StaÅ‚a siÄ™ ikonÄ… muzyki folk lat 60. Na Å›wiecie znana z takich utworów jak „The Night They Drove Old Dixie Down” czy „Sweet Sir Galehad”. Aktywistka, pacyfistka, artystka walczÄ…ca na rzecz praw czÅ‚owieka - Joan Baez.
Nie czujÄ™ siÄ™ gwiazdÄ…. Gdybym musiaÅ‚a jakoÅ› siÄ™ okreÅ›lić, chciaÅ‚abym, żeby postrzegano mnie po pierwsze jako istotÄ™ ludzkÄ…, po drugie jako pacyfistkÄ™, a po trzecie – niech bÄ™dzie – pieÅ›niarkÄ™ folk – mówi o sobie. Reżyserka Mary Wharton, podążajÄ…c za Baez podczas jej Å›wiatowego tournée w latach 2008 – 2009, pokazaÅ‚a jÄ… jako wybitnie utalentowanÄ… artystkÄ™ folkowÄ…, która uczyniÅ‚a z muzyki oręż do walki ze zÅ‚em, wojnÄ… i niesprawiedliwoÅ›ciÄ….

Gdy miaÅ‚a 10 lat, zamieszkaÅ‚a z rodzinÄ… w biednym i rasistowskim Bagdadzie. Z powodu ciemnej karnacji brano mnie za ArabkÄ™… Wtedy zrozumiaÅ‚am, jak czuje siÄ™ ktoÅ› obcy – mówi. Ówczesne doÅ›wiadczenia wpÅ‚ynęły na jej dalszÄ… życiowÄ… postawÄ™. ProtestowaÅ‚a bÄ™dÄ…c jeszcze uczennicÄ…, chociażby przeciw ćwiczeniom podczas symulacji nalotu. Później, już jako królowa muzyki folk, przeciwna polityce biernego oporu Ghandiego, dziaÅ‚aÅ‚a w myÅ›l poglÄ…du Martina Luthera Kinga. Mówiono o niej, że jest zaangażowanÄ… pieÅ›niarkÄ… dążącÄ… do stworzenia PaÅ„stwa Pokoju. ZachÄ™caÅ‚a rekrutów z Oakland, aby rezygnowali ze wstÄ™powania do wojska w imiÄ™ „zÅ‚ej wojny”, za co trafiÅ‚a do aresztu. WedÅ‚ug niej każdy pacyfista wychodzi z niego nastawiony jeszcze bardziej pokojowo. Podczas wizyty w 1972 roku w Hanoi w Wietnamie przeżyÅ‚a jedenastodniowe bombardowanie. W Sarajewie, gdzie na proÅ›bÄ™ Lionela Rosenblatta zagraÅ‚a koncert, ujrzaÅ‚a „miasto – koszmar” i mieszkaÅ„ców zmagajÄ…cych siÄ™ z brakiem prÄ…du, wody i jedzenia.

Film pokazuje, jak zaangażowana piosenkarka może wpłynąć nie tylko na pokolenia artystów, ale także na ludzi na całym świecie. Joan Baez swoimi piosenkami i pacyfistyczną działalnością wskazywała na ówczesne problemy: biedę, łamanie praw człowieka oraz szeroko pojęte zło, niesione przez wojnę.

Dokument o życiu, twórczoÅ›ci i aktywistycznej dziaÅ‚alnoÅ›ci Joan Baez w najbliższÄ… sobotÄ™, 26 czerwca o godz. 20:45 w kanale Planete. 

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku