Jak myślisz, czy noszenie okularów przez osobę z wadą wzroku ma wpływ na jej postrzeganie jako inteligentniejszej? Jak wskazują badania, ogromna większość z nas uważa okularników za chodzące skarbnice mądrości.

Nie od dzisiaj wydaje się, że podwójna para oczu wpływa na wizerunek noszącego okulary człowieka, a szczególnie na postrzeganie słupka jego IQ, który – zasadnie lub nie – zawsze wydaje się wyższy niż przeciętny iloraz inteligencji. Skąd jednak bierze się to przekonanie? Odpowiednio dobrane do kształtu twarzy oprawki sprawiają na pewno, że zyskuje ona na atrakcyjności, ale czemu od razu mówi się o życiowej powadze – nawet jeśli osoba, które je nosi, jest bardzo młoda – i inteligencji? To tylko stereotyp, czy faktycznie coś jest na rzeczy? Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć, bo wybory, jakie podejmujemy na podstawie emocji i własnych, subiektywnych odczuć, są trudne do zweryfikowania, jednak na podstawie poniższego badania można stwierdzić, że naprawdę duża liczba ludzi postrzega okularników za osoby po prostu – choć często bezpodstawnie – mądrzejsze.

Do wzięcia udziału w badaniu, przeprowadzonego między 19 a 20 maja 2010 roku we współpracy z wrocławską pracownią badawczą Antrolab.pl i z pomocą sklepu OkularywSieci.pl, zaproszono 240 respondentów, którzy na podstawie zdjęć zamieszczonych na stronie antrolab.pl mieli stwierdzić, czy osoby na fotografiach – z okularami i bez – wydają im się atrakcyjne i inteligentne. Ogromną większość ankieterów stanowiły kobiety między 15 a 40 rokiem życia, pochodzące zazwyczaj (ponad 64%) z miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców i mających (ponad 69%) wykształcenie wyższe – i to na ich odpowiedziach skupili się organizatorzy badania. Jak więc ono wypadło?

Respondentki miały najpierw ocenić zdjęcia modelek w okularach i bez. Jak się okazało, najczęściej zaznaczaną odpowiedzią była ta, która określała osobę w okularach za bardziej inteligentną niż ta, która ich nie miała. Różnica między odpowiedziami była ogromna: w pierwszym przypadku, gdy modelka została sfotografowana w okularach i bez, aż 93% odpowiedzi oceniło jej osobę z okularami na nosie jako inteligentniejszą, bez względu na rodzaj oprawek, który w przypadku tej modelki jak i pozostałych osób również miał znaczenie. Podobnie było ze zdjęciami drugiej kobiety: 89% osób stwierdziło, że jej IQ jest wyższe, gdy widzi ją w okularach. Ocenie respondentek zostali poddani także mężczyźni – dwaj modele, w okularach i bez. Również i w tym przypadku wyniki dotyczące oceny inteligencji były podobne jak w przypadku oceny modelek: wskazań na to, że pierwszy mężczyzna wygląda na inteligentniejszego w okularach było aż 91%, w przypadku drugiego – 87%.

Ta przytłaczająca liczba głosów opowiadających się za przyznaniem kilkunastu punktów inteligencji więcej okularnikom potwierdza, że okulary stały się nieodzownym gadżetem każdego, kto chciałby wyglądać choć trochę mądrzej niż dotychczas. A żeby tego dokonać, nie musimy nawet wychodzić z domu, by wybrać odpowiednio „mądre” oprawki - wystarczy, że skorzystamy oferowanych w internecie wirtualnych przymierzalni, do której możemy wgrać własne zdjęcie, z dysku lub kamery internetowej, i porównać wygląd swojej twarzy w poszczególnych oprawkach. Łatwo i szybko przekonamy się, czy z wysokim IQ jest nam do twarzy.

Jeśli jednak nie dokucza ci wada wzroku, a mimo wszystko zależy ci na zwiększeniu swojego ilorazu inteligencji w oczach innych, po prostu włóż na nos „zerówki” z antyreflexem, który ochroni nasze oczy np. przed szkodliwym promieniowaniem monitora komputera. Jak widać na wszystko jest sposób, nawet na zwiększenie IQ w bardzo krótkim czasie, beż żadnych szczególnych umysłowych ćwiczeń.

1. Prada; 2. Ray Ban; 3. Persol; 4. Ray Ban; 5. Vogue; 6. D&G; 7. D&G; 8. Oakley; 9. Ralph Lauren; 10. Ralph Lauren; 11. Prada