Ostatnio dużo mówi się o możliwościach terapii laserowej. W natłoku nowinek i postępu technologicznego, dzięki temu wynalazkowi możemy pozbyć się wielu przypadkach utrudniających nam życie wad wzroku. Chirurgia refrakcyjna do doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy z wielu względów nie przepadają za noszeniem okularów czy soczewek kontaktowych.
Tak wiele z nas skazana jest na noszenie okularów lub soczewek. Codzienna praca przy komputerze przyczynia się do pogłębiania wad wzroku, które coraz częściej występują już u bardzo młodych osób. Ci, którzy skazani są na codzienne "towarzystwo" okularów lub soczewek dobrze wiedzą, jakie to ograniczenie w codziennym życiu. Coraz więcej ludzi decyduje się na laserową korektę wzorku, która stała się bardzo popularna ze względu na swoją skuteczność oraz możliwości poprawy wzroku. Jej koszt porównywalny jest z wyjazdem na tygodniowy urlop w Tunezji, dlatego też coraz więcej z nas stać na taki zabieg.  

Jak to działa?

Chirurgia refrakcyjna metodą laserową to nowy kierunek w mikrochirurgii okulistycznej, który ma na celu zredukować lub całkowicie usunąć wady wzroku. Laser umożliwia odpowiednie wymodelowanie kształtu rogówki tak, aby umożliwić skupianie się promieni świetlnych dokładnie na siatkówce. Komputerowo kontrolowany laser wytwarza zimną, pulsacyjną wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometry. Przerywa ona połączenia pomiędzy molekułami w tkance, doprowadzając do usunięcia mikroskopijnej, cieńszej niż włos ludzki, warstwy rogówki. Dzięki temu krzywizna rogówki ulega zmianie, a wpadające do oka promienie świetlne skupiane są na siatkówce. Najbardziej skutecznymi i bezpiecznymi metodami korekcji są zabiegi z zastosowaniem lasera excimerowego(excited dimer = wzbudzona cząstka). Za pomocą lasera możliwa jest korekcja krótkowzroczności - od -0,75D do -10,0D, nadwzroczności - od +0,75D do +6,0D  oraz astygmatyzmu - do 5,0D. Możliwość przeprowadzenia pełnej korekcji laserowej uzależniona jest od budowy anatomicznej oka – grubości rogówki i promienia jej krzywizny. Musimy pamiętać o tym, że laserowa korekcja nie likwiduje starczowzroczności, ponieważ na skutek związanej z wiekiem utraty elastyczności soczewki, oko traci zdolność dobrego widzenia zarówno z daleka jak i z bliska. Dlatego też u tak wielu osób po 40 roku życia występuje konieczność noszenia okularów do czytania.

Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzorku. Należą do nich: PRK, LASEK, LASIK, Epi-LASIK. To lekarz okulista decyduje, która metoda będzie dla nas najodpowiedniejsza. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym.
Istnieje wiele przeciwskazań do wykonania korekcji wzroku tą metodą. Należą do nich m.in.: wiek poniżej 21 lat, brak stabilizacji wady, jaskra, zaćma, zwyrodnienia rogówki, niedobór wydzielania łez, stany zapalne, cukrzyca, ciąża i okres karmienia, przyjmowanie sterydów, reumatoidalne zapalenie stawów, sklerodermia, toczeń, guzkowe zapalenie tętnic, choroby tarczycy, atopia i silne alergie, trądzik różowaty, wszczepiony rozrusznik serca.

Przed podjęciem decyzji warto udać się na wizytę do lekarza okulisty, które przeprowadzi dokładny wywiad i zakwalifikuje nas na zabieg laserowej korekcji wzorku. Koszt korekcji jednego oka waha się w zależności od kliniki i metody laserowej od 1800 do ok. 4000 zł.