Budzenie dzieci w dniu powszednim to jedna z trudniejszych czynności, którą muszą wykonywać rodzice na całym świecie. Niezależnie od państwa, kontynentu czy strefy czasowej młode mamy toczą codziennie boje ze swoimi pociechami o szybkie umycie się, zjedzenie śniadania i wyjście na czas do szkoły.

8 maja na kanale Planete mogliśmy obejrzeć pierwszy z całej serii dokumentalnej dla całej rodziny odcinek „Poranków na świecie”. Reżyser Charles-Antoine De Rouvre towarzyszył dzieciom szesnastu narodowości od pobudki do momentu przekroczenia szkolnego progu. Co robią rano najmłodsi mieszkańcy różnych zakątków świata? Jak wygląda poranek dziecka w sercu tajgi? Co w tym czasie robi mały mieszkaniec pustyni w Mali? Wszyscy wstają rano, ale ich zwyczaje diametralnie różnią się między sobą. W innym środowisku budzą się bogacze z San Francisco i rolnicy z Kambodży. Ich rodzice odgrywają bardzo ważną rolę- często są symbolem zwyczajów danego państwa, o których dowiadujemy się między wierszami, obserwując to, jak traktują swoje dzieci i siebie nawzajem.


Poprzez sposób mycia się, ubierania, spożywania posiłków, pokonywania drogi do szkoły oraz relacje malców z rodzeństwem i rodzicami zauważalna jest różnorodność kultur i tradycji na całym świecie. Dzięki programowi można dowiedzieć się np. jak wygląda poranek małego mieszkańca gorącego Meksyku, co dzieci w Wietnamie jedzą na śniadanie, czy wszystkie myją zęby i przytulają rodziców przed pójściem do szkoły? Być może podglądanie innych rodziców przy ich porannej „pracy” podsunie niektórym trochę pomysłów na to, jak zająć się własnymi pociechami. Niektóre metody budzenia maluchów z łóżka są wyjątkowo humorystyczne.

De Rouvre wraz ze swoją ekipą zwiedzili niemal cały glob. Dzięki temu można zobaczyć przygotowania do szkoły w Indiach, Boliwii, Egipcie, USA, Finlandii i wielu innych miejscach. Bohaterami każdego odcinka są maluchy w wieku od 6 do 10 lat, często nieśmiałe, unikające obiektywu kamery, czasem zaś rezolutne i zadziorne.

Serial jest emitowany na kanale Planete w soboty o godz.. 11.15 w ramach bloku "Mała Planeta", jedynego w Polsce pasma dokumentalnego dla dzieci.