Wiosna jest doskonałą porą, aby poddać się niektórym zabiegom upiększającym. To świetny czas na poprawienie sobie samopoczucia po srogiej zimie i ostatni dzwonek przed sezonem letnim, w czasie którego wykonywanie pewnego rodzaju zabiegów jest niewskazane. Należą do nich chociażby peelingi medyczne i depilacja laserowa.
Czym jest peeling medyczny i dla kogo się nadaje?

Peeling medyczny to rodzaj zabiegu polegający na złuszczaniu skóry z użyciem substancji chemicznych. Już w starożytności zauważono, że złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka ma działanie odmładzające - informuje lekarz medycyny estetycznej Elżbieta Wiszniewska-Gauer z Kliniki Medycyny Estetycznej Velvet Clinic w Łodzi. Obecnie do peelingu najczęściej stosuje się roztwory kwasów. W zależności od substancji aktywnie działającej, którą może być  kwas  trójchlorooctowy, kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas migdałowy lub kwas retinowy dzielimy je na te, które działają powierzchniowo, jak i na średnio głębokie i głębokie. Przy pomocy peelingów możemy leczyć skórę, a jednocześnie radykalnie i szybko poprawić jej wygląd. Zabiegi te są przeznaczone dla osób z cerą trądzikową, bliznami po trądziku, skórą z przebarwieniami (fotostarzenie), zmarszczkami, a także dla osób o poszarzałej i zmęczonej zimą cerze w każdym wieku. Peelingi znakomicie nadają się również dla mężczyzn.

Kiedy go stosować i jakich efektów oczekiwać?


Jeśli dojdzie do zaburzenia homeostazy, czyli równowagi skóry (np. w przypadku odwodnienia, zapalenia, fotostarzenia) warstwa rogowa naskórka ulega pogrubieniu. Wpływa to niekorzystnie na wygląd skóry, która staje się szorstka, poszarzała i matowa. Peelingi lekarskie mają na celu usunięcie części warstw martwego naskórka, co poprawia napięcie i koloryt skóry. Kilkukrotne powtórzenie zabiegu prowadzi do odbudowy uszkodzonego naskórka, a to w ostatecznym rezultacie powoduje wyrównanie kolorytu, redukuje niedoskonałości skóry łojotokowej i trądzikowej oraz wygładza  zmarszczki. Skóra po zabiegach jest dużo bardziej sprężysta i napięta, ma ładny zdrowy koloryt. Najlepiej jeśli peelingi wykonamy dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Jeżeli zdecydujemy się na przeprowadzenie peelingu tylko o jednej porze roku to polecam wiosnę – radzi dr Wiszniewska-Gauer. Powinny to być co najmniej dwie sesje w odstępie trzech tygodni – dodaje. Latem jest zbyt dużo słońca, skóra może reagować podrażnieniem, bo jest pozbawiona warstwy ochronnej, zbudowanej z martwego naskórka. Odnowa po peelingu trwa kilkanaście dni. Jest to zależne od głębokości zabiegu, czyli od rodzaju użytej substancji.

Na wiosnę najlepiej określić plan odnowy skóry rozłożony na kilka miesięcy. Wtedy rezultaty będą spektakularne, a wydatek możliwy do zaakceptowania. Dla kobiet dojrzałych polecam wykonanie na wiosnę dwóch zabiegów peelingu – mówi doktor Wiszniewska-Gauer. Dwa tygodnie po nim zastosowanie mezoterapii kwasem hialuronowym i witaminami, co spowoduje kolejną redukcję zmarszczek. W tym momencie skóra tak bardzo ulegnie wygładzeniu i poprawie, że zastosowanie w dalszej kolejności wypełniacza będzie wymagało bardzo mało materiału, a efekt końcowy będzie o niebo lepszy. Uzyskamy nową, wypoczętą, pełną blasku skórę, bez sztucznego efektu maski jaki mają osoby stosujące wyłącznie wypełniacze czy botoks – zachęca dr Wiszniewska-Gauer.

Cała prawda o depilacji laserowej…


Wiosna to także dobry czas na depilację laserową. Można ją oczywiście wykonywać również latem, ale bezpośrednio po zabiegu nie wolno eksponować skóry na słońce i trzeba ją zabezpieczać wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Depilacja laserowa jest metodą, która pozwala pozbyć się na zawsze uciążliwego problemu odrastających włosków. Zabieg polega na niszczeniu mieszka włosowego za pomocą światła laserowego. Doskonałe rezultaty są widoczne średnio po 3-4 sesjach – informuje kosmetolog Monika Isajew z Velvet Clinic. Ta metoda depilacji jest całkowicie bezpieczna, gdyż światło lasera działa powierzchniowo nie zakłócając funkcji organizmu.

O tym, że depilacja oprócz efektu ładnego i gładkiego ciała jest przede wszystkim dbałością o higienę, nie można zapominać. Ogolona skóra jest mniej podatna na działanie bakterii, dlatego też coraz chętniej depilacji laserowej poddają się również mężczyźni. Okazuje się, że jest to także bardzo skuteczna metoda walki z bolesnym problemem wrastającego zarostu.

Wiosna to doskonały moment by przygotować skórę na nadchodzące lato. Poprawa samopoczucia gwarantowana, a efekt piękna i gładkości pozostanie nie tylko na lato.