Czy pamiętacie jeszcze czasy, kiedy zasiadałyśmy wieczorem z kubkiem herbaty i układałyśmy życzenia dla każdego członka naszej rodziny? Potem przenosiłyśmy je na kartki świąteczne – rozkładane pocztówki z pozytywką czy samodzielnie robione karty…

Od lat pisanie i otrzymywanie pocztówek kojarzyło się nam ze Świętami- nie tylko Bożego Narodzenia. Dla każdego wymyślaliśmy inne życzenia i dopisywaliśmy coś od siebie. Dzięki temu z tymi, z którymi nie uda nam się spotkać w świąteczny czas pozostają w naszych sercach i jest to forma pamięci o nich. Możliwość złożenia indywidualnych życzeń noworocznych i świątecznych dostarczała nam wielu pozytywnych emocji i nie traktowaliśmy tego w żaden sposób jako niepotrzebny obowiązek. Do czasu, kiedy nasze życie zaczęło się zmieniać i nabrało szybszego tempa… Obecnie już nawet codzienne czynności sprawiają, że nie wyrabiamy się ze wszystkim i doba ma o kilka godzin za mało.

Tak już jest, że z biegiem czasu myślimy o tym, jakby można było ułatwić sobie życie. Jednym ze sposobów stało się zastępowanie tradycyjnych kartek świątecznych kartkami w formie elektronicznej, smsami czy e-mailami z życzeniami, często życzenia przesyłamy sobie na różnych portalach społecznościowych.  Jest to o wiele prostsze i nie wymaga od nas tyle czasu. Dotychczas musieliśmy wybrać się na pocztę po kartki i znaczki, po przyjściu do domu je wypisać i ponownie zanieść do skrzynki. Poczta również bywa zawodna i okazywało się, że życzenia do niektórych dochodziły dopiero kilka czy kilkanaście dni po świętach. To wszystko spowodowało, że tradycyjne kartki odchodzą do lamusa.

Warto jednak wiedzieć, że zwyczaj ten jest obecny nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. W Holandii o wielu lat kupuje się w każdej rodzinie nawet do 50 kartek dla rodziny i znajomych. Jeżeli jakieś nie zostaną zapisane, zawisają oknach jako świąteczna dekoracja. W Irlandii z kolei wysyła się bożonarodzeniowe życzenia już w pierwszym tygodniu grudnia. Tradycja ta jednak najstarsze korzeniae ma w Anglii. To właśnie w tym kraju w 1846 r. powstała pierwsza na świecie karta pocztowa. W Stanach Zjednoczonych zwyczaj ten miał zapoczątkować pod koniec XIX w. urodzony we Wrocławiu Louis Prang.

W Polsce tradycja składania życzeń w tradycyjny sposób sięga już ponad 100 lat. Na samym początku wysyłano czarno-białe kartoniki. Na jednej stronie znajdował się adres, a na drugiej – życzenia. Następnie, zaraz po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj, pojawiły się ręcznie malowane pocztówki i zyskały sobie od razu dużą popularność. Ważną rolę odgrywały w okresie II wojny światowej, ponieważ za ich pośrednictwem ludzie dodawali sobie otuchy i ostrzegali przed zagrożeniem. Po okresie PRL-u i transformacji lat 90. kartki świąteczne ponownie przeżywały swój renesans. Dzisiaj niestety jeszcze jedynie starsi- nasze babcie, dziadkowie czy rodzice silą się na wypisywanie tradycyjnych życzeń.Na zdjęciu prezentujemy kartkę, jaką w tym roku wydała Fundacja Gdańska. Więcej o kartkach znajdziecie również tutaj.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku