Czy pamiÄ™tacie jeszcze czasy, kiedy zasiadaÅ‚yÅ›my wieczorem z kubkiem herbaty i ukÅ‚adaÅ‚yÅ›my życzenia dla każdego czÅ‚onka naszej rodziny? Potem przenosiÅ‚yÅ›my je na kartki Å›wiÄ…teczne – rozkÅ‚adane pocztówki z pozytywkÄ… czy samodzielnie robione karty…

Od lat pisanie i otrzymywanie pocztówek kojarzyÅ‚o siÄ™ nam ze ÅšwiÄ™tami- nie tylko Bożego Narodzenia. Dla każdego wymyÅ›laliÅ›my inne życzenia i dopisywaliÅ›my coÅ› od siebie. DziÄ™ki temu z tymi, z którymi nie uda nam siÄ™ spotkać w Å›wiÄ…teczny czas pozostajÄ… w naszych sercach i jest to forma pamiÄ™ci o nich. Możliwość zÅ‚ożenia indywidualnych życzeÅ„ noworocznych i Å›wiÄ…tecznych dostarczaÅ‚a nam wielu pozytywnych emocji i nie traktowaliÅ›my tego w żaden sposób jako niepotrzebny obowiÄ…zek. Do czasu, kiedy nasze życie zaczęło siÄ™ zmieniać i nabraÅ‚o szybszego tempa… Obecnie już nawet codzienne czynnoÅ›ci sprawiajÄ…, że nie wyrabiamy siÄ™ ze wszystkim i doba ma o kilka godzin za maÅ‚o.

Tak już jest, że z biegiem czasu myÅ›limy o tym, jakby można byÅ‚o uÅ‚atwić sobie życie. Jednym ze sposobów staÅ‚o siÄ™ zastÄ™powanie tradycyjnych kartek Å›wiÄ…tecznych kartkami w formie elektronicznej, smsami czy e-mailami z życzeniami, czÄ™sto życzenia przesyÅ‚amy sobie na różnych portalach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych.  Jest to o wiele prostsze i nie wymaga od nas tyle czasu. Dotychczas musieliÅ›my wybrać siÄ™ na pocztÄ™ po kartki i znaczki, po przyjÅ›ciu do domu je wypisać i ponownie zanieść do skrzynki. Poczta również bywa zawodna i okazywaÅ‚o siÄ™, że życzenia do niektórych dochodziÅ‚y dopiero kilka czy kilkanaÅ›cie dni po Å›wiÄ™tach. To wszystko spowodowaÅ‚o, że tradycyjne kartki odchodzÄ… do lamusa.

Warto jednak wiedzieć, że zwyczaj ten jest obecny nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. W Holandii o wielu lat kupuje się w każdej rodzinie nawet do 50 kartek dla rodziny i znajomych. Jeżeli jakieś nie zostaną zapisane, zawisają oknach jako świąteczna dekoracja. W Irlandii z kolei wysyła się bożonarodzeniowe życzenia już w pierwszym tygodniu grudnia. Tradycja ta jednak najstarsze korzeniae ma w Anglii. To właśnie w tym kraju w 1846 r. powstała pierwsza na świecie karta pocztowa. W Stanach Zjednoczonych zwyczaj ten miał zapoczątkować pod koniec XIX w. urodzony we Wrocławiu Louis Prang.

W Polsce tradycja skÅ‚adania życzeÅ„ w tradycyjny sposób siÄ™ga już ponad 100 lat. Na samym poczÄ…tku wysyÅ‚ano czarno-biaÅ‚e kartoniki. Na jednej stronie znajdowaÅ‚ siÄ™ adres, a na drugiej – życzenia. NastÄ™pnie, zaraz po odzyskaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci przez nasz kraj, pojawiÅ‚y siÄ™ rÄ™cznie malowane pocztówki i zyskaÅ‚y sobie od razu dużą popularność. WażnÄ… rolÄ™ odgrywaÅ‚y w okresie II wojny Å›wiatowej, ponieważ za ich poÅ›rednictwem ludzie dodawali sobie otuchy i ostrzegali przed zagrożeniem. Po okresie PRL-u i transformacji lat 90. kartki Å›wiÄ…teczne ponownie przeżywaÅ‚y swój renesans. Dzisiaj niestety jeszcze jedynie starsi- nasze babcie, dziadkowie czy rodzice silÄ… siÄ™ na wypisywanie tradycyjnych życzeÅ„.



Na zdjęciu prezentujemy kartkę, jaką w tym roku wydała Fundacja Gdańska. Więcej o kartkach znajdziecie również tutaj.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku