Moment wręczania komuś kwiatów wymaga od nas znajomości kilku zasad. Dotyczy to zwłaszcza wszelkich spotkań formalnych, kiedy musimy zachować się elegancko i z klasą. Wiedza ta może się również przydać w codziennym życiu, bo przecież kwiatami obdarowujemy często naszych bliskich czy przyjaciół z różnorakich okazji, przykładowo imienin czy urodzin. Mężczyźni obsypują nas bukietami, by uczcić rocznice ślubu, Walentynki, okazać uczucie, zabiegając o nasze względy, bądź prosząc o wybaczenie.
Kwiaty kojarzone są od dawien dawna z emocjami, towarzyszącymi ludziom. Pojawiają się od wieków na obrazach sławnych malarzy, przewijają się w poezji i utworach lirycznych. Istnieje wiele przesądów dotyczących kwiatów, które na dobre zapisały się w naszej kulturze i są przekazywane z pokolenia na pokolenie. By zachować się kulturalnie i z klasą, choćby w najmniej formalnych warunkach nie musimy „wkuwać” całego kodeksu zasad. Wystarczy jedynie zastosować do kilku wskazówek oraz poznać znaczenie symboliczne oraz kolorystyczne niektórych roślin, które mamy zamiar sprezentować drugiej osobie.

I tak zaczniemy od rodzajów kwiatów, którymi najczęściej obdarowujemy bądź jesteśmy obdarowywani. Aster czerwony to zapewnienie o wielkiej miłości. Biały bez zaproszenie do miłości. Bez fioletowy to oddanie serca. Chaber to symbol nieśmiałości do wyrażenia uczucia. Fiołek oznacza tajemnicę. Fioletowy hiacynt to prośba o więcej czułości. Żółty hiacynt wdzięczność i radość. Kaczeniec symbol smutku i tęsknoty. Konwalie to pochwała naszej urody. Kwiat jabłoni to oznaka, że ktoś darzy nas szczególnymi względami. Margaretki mówią „jesteś najpiękniejsza”. Mięta to zapewnienie o zachowaniu wspomnień. Paproć to symbol szczerości. Pierwiosnek to symbol gorącego uczucia. Biała róża jest westchnieniem. Różowa przysięgą miłości. Czerwona róża wyznaniem „Kocham Cię”. Herbaciana róża to znak, że się komuś podobamy. Rumianek to symbol szczerego oddania. Stokrotka radości z naszej obecności.

Kolory mają równie ważne znaczenie i nimi również możemy kierować się przy wyborze bukietu. I tak biała oznacza niewinność i czyste zamiary. Kwity w tym kolorze daje się zazwyczaj pannom. Żółty to kolor zdrady i zazdrości, dlatego bądźmy ostrożni wybierając kwiaty w tym kolorze. Różowy to kolor sympatii i przyjaźni, jest więc kolorem bezpiecznym. Czerwony to kolor miłości i zarezerwowany jest przede wszystkim dla zakochanych. Niebieski to kolor wierności. Pomarańczowy nadziei. Fioletowy natomiast jest kolorem melancholii i smutku. Kwiaty w jasnych kolorach są uznawane za bardziej kobiecie, a w ciemnych za męskie. Bukiet czerwonych róż, z jedną różą białą, oznacza rychłe oświadczyny.

Kiedy mamy już kwiatowy podarek w dłoni i wybieramy się go wręczyć pamiętajmy o tym, że nie dajemy kwiatów w liczbie parzystej, bo są one zarezerwowane na uroczystości pogrzebowe. Wyjątkiem są wszelkie okrągłe uroczystości (jak 50-te urodziny, 20-ta rocznica ślubu). Zwróćmy uwagę na to, czy kwiaty są świeże, bo nie wypada dawać wczorajszego, nadwiędniętego bukietu. Obowiązkowo przed samym wręczeniem zdejmujemy celofan lub papier. Kwiaty trzymamy w prawej ręce, płatkami ku górze. Kiedy przychodzimy do kogoś z wizytą wypada, aby mężczyzna wręczał kwiaty, a kobieta dołączyła się do życzeń bądź wręczała dodatkowy prezent. Wyjątek można zrobić jedynie w przypadku, gdy gospodarz jest mężczyzną. Obdarowanemu wypada uśmiechnąć się, podziękować i od razu wstawić kwiaty do wazonu w widocznym miejscu.Podobne artykuły: