Każdy z nas ma sny. Czasami codziennie, niektórzy tylko kilka razy w miesiącu lub jeszcze rzadziej. Nie ma jednak na świecie chyba osoby, która nigdy nie znalazła się myślami we śnie pełnym niesamowitych zdarzeń. Naukowcy obliczyli, że 1/3 z życia przesypiamy. Sny mogą być bardzo przyjemne i wprowadzać nas w stan odprężenia i relaksu, ale możemy być w nich świadkami wielu tragicznych i przerażających wydarzeń, których najchętniej chcielibyśmy nie oglądać. Skąd biorą się sny i jaki mamy osobiście wpływ na ich scenariusz?

Według Wikipedii sny oznaczają serie obrazów, dźwięków, emocji, myśli i innych wrażeń zmysłowych pojawiające się podczas spoczynku. Sny są tworami fizjologicznymi. Ich wizualny charakter jest zazwyczaj najbardziej wyrazisty. Człowiek, który ich doświadczył opisuje je zazwyczaj jako bardzo realistyczne, dotyczące życia i problemów codziennych. U każdego mogą się też pojawiać wątki fantastyczne, erotyczne a nawet surrealistyczne.


Badania, jakie przeprowadzono już w XIX wieku doniosły, że przyczyną snów może okazać się błędna interpretacja doznawanego podczas spoczynku wrażenia zmysłowego. Przykładem mogą być odgłosy dobiegające z zewnątrz do śpiącego- np. burza, wyjący alarm. Naukowcom udało się również wyodrębnić dwie główne fazy snu. Pierwszą jest faza snu REM, czyli sen paradoksalny, który się regularnie powtarza. Na tym etapie snu występuje zwykle wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca, pojawiają się marzenia senne oraz szybkie ruchy gałek ocznych. Faza REM występuje okresowo, zajmując około 25% czasu snu. Po tej fazie następuje w niedługim czasie kolejna faza NREM. Charakteryzuje się ona wolnymi ruchami gałek ocznych oraz głębokim wypoczynkiem. Faza ta pojawia się również szybko po zaśnięciu i trwa około godziny. Fazy REM i NREM przeplatają się podczas normalnego 8-godzinnego snu. Im dłużej śpimy, tym faza NREM jest krótsza i płytsza. W czasie snu tempo metabolizmu ulega znacznemu zmniejszeniu, spada ciśnienie krwi, zwolnione zostają oddechy i rytm serca, nerki produkują mniej moczu, a pokarm przesuwany jest przez jelita wolniej - organizm odpoczywa. Spada również o pół stopnia temperatura naszego ciała. Są jednak procesy, które zachodzą szybciej- między innymi wzrasta poziom niektórych hormonów, szybciej goją się rany.

Podczas marzeń sennych jesteśmy w stanie przenieść się w czasie, spotkać ludzi, którzy już odeszli z tego świata, albo tych, z którymi nie mamy od lat kontaktu. Potrafimy znaleźć się w fascynujących, a czasem bardzo przerażających miejscach. Potrafi śnić nam się czyjaś śmierć, albo jesteśmy świadkami cierpienia naszych bliskich. Po przebudzeniu zastanawiamy się często nad sensem tego, co nam się śniło- tylko czy słusznie? Badania wykazują, że w większości snów występuje, co najmniej jedna znana osoba. W około 1/3 marzeń sam śniący lub występujące we śnie osoby działają, rozmawiają, przysłuchują się lub przyglądają temu, co się dzieje. W 1/3 snów ich bohaterowie poruszają się, chodzą, podróżują. Ku zaskoczeniu tych z nas, którym wydaje się codziennie, że nie mają snów okazuje się, że każdy człowiek w ciągu jednej nocy śni wielokrotnie. Według Freuda marzenia senne pokazują niezaspokojone pragnienia oraz przebyte konflikty i ważne zdarzenia. Z kolei zdaniem Junga marzenia senne ukazują pewne aspekty obecnego życia danej osoby oraz jej możliwości, zawierają elementy zarówno rzeczywistości zewnętrznej jak i psychiki osoby śniącej. Aby zinterpretować sen po przebudzeniu potrzeba naprawdę zadać sobie wiele trudu. Często jest to praktycznie niemożliwe z powodu braku zapamiętania tego, co się nam śniło w nocy. Snów nie należy traktować dosłownie, gdyż są one przede wszystkim zjawiskiem psychologicznym. Najczęściej związane są z naszymi ukrytymi w podświadomości potrzebami. Według Freuda często źródłem wielu symboli w snach jest seks. U niektórych osób potrzeby z nim związane obwarowane są wieloma zakazami na jawie i realizują się wtedy we śnie. Nie należy lekceważyć snów, które wywierają na nas głębokie wrażenie. Część z nich niesie ważne przesłanie, co również daje się wyczuć instynktownie. Jeśli we śnie zostaniemy ostrzeżeni przed jakąś decyzją, to rozsądnie jest przemyśleć wszystko i poszukać innego rozwiązania. Bardzo często sny ostrzegają nas przed chorobami, których jeszcze sobie nie uświadamiamy, a jednak już istnieją w naszym organizmie.

Z pomocą interpretacji naszych snów mogą przyjść nam senniki. Coraz więcej możemy ich znaleźć także w Internecie. Aby prawidłowo odczytać to, co śniło nam się poprzedniej nocy należy na samym początku przypomnieć sobie ogólne przesłanie marzenia sennego. Następnie warto zanotować wszystkie symbole pojawiające się w śnie. Pamiętajmy, że każdy symbol, który pojawi się w śnie, może być tłumaczony na wiele sposobów. Warto, dlatego zawsze odnieść jego znaczenie do naszych indywidualnych doświadczeń zarówno obecnych jak i tych z przeszłości. Będzie to najprostszy sposób na wybór prawidłowej interpretacji obrazu sennego.

Prawidłowe odczytanie naszych snów i zastosowanie się do wskazówek, które potrafimy z nich wyczytywać może okazać się najlepszą drogą do życia w zgodzie ze sobą samym oraz do pozbywania się bieżąco wielu problemów życia codziennego.Podobne artykuły: