Dbanie o nagrobek cmentarny to dowód naszej pamięci o bliskich zmarłych. Jednocześnie nagrobki są kosztowną inwestycją, od której oczekujemy trwałości i dobrego wyglądu przez lata. Kamienny pomnik powinien stawiać czoło zmiennym warunkom atmosferycznym oraz umożliwiać stawianie na nim zniczy, kwiatów i innych dowodów pamięci. Aby zachował piękno przez lata, należy umiejętnie o niego dbać, czyścić i pielęgnować.

Rodzaje nagrobków i ich pielęgnacja

Przede wszystkim każdy materiał, z którego zrobione są nagrobki, ma swoje wymagania. Od niego zależy dobór środków i metod pielęgnacji. Nowoczesne nagrobki w Polsce są produkowane z czterech najczęściej występujących materiałów. Zaliczamy do nich:
  • granit
  • marmur
  • piaskowiec
  • beton
  • lastryko
Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami czyszczenia i pielęgnacji pomnika już na etapie jego projektu.

Jak dbać o granit?

Granit to bardzo popularny materiał na nagrobki charakteryzuje się też dużą trwałością i małymi wymaganiami. Podstawowe zabrudzenia usuniemy gąbką lub szmatką zwilżoną ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Świetnie sprawdzi się tu płyn do mycia naczyń lub mydło. Na mocniejsze zabrudzenia należy zastosować specjalistyczne środki, przeprowadziwszy wcześniej ich próbę z granitem. Środki chemiczne zawsze aplikujemy na gąbkę lub ściereczkę, nigdy nie bezpośrednio na płytę. Ponadto nagrobek granitowy nie wymaga natłuszczania ani pastowania.

Pielęgnacja marmurowych nagrobków

Marmurowy pomnik będzie już nieco bardziej wymagający. Do jego pielęgnacji należy podejść ostrożniej i dobrać delikatniejsze środki. Bardzo ważne jest, aby najpierw sprawdzić, czy powierzchnia nagrobka nie jest uszkodzona. W takim przypadku musimy wezwać profesjonalistów, aby naprawili ją przed naszymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Większe zabrudzenia możemy sprawnie usunąć miękką szczotką, do tych bardziej uporczywych będzie nam potrzebna woda z łagodnym środkiem myjącym. Dopiero w ostateczności sięgamy po odpowiednio dobrane środki do czyszczenia marmuru. Aby płyta nie zmatowiała, warto raz na jakiś czas przetrzeć ją środkiem nabłyszczającym.

Jak czyścić nagrobek z piaskowca?

Piaskowiec to również jeden z delikatniejszych materiałów na nagrobki. Aby uniknąć szkodzeń powierzchni i zarysowań, należy używać miękkich szmatek i ściereczek, a także szczotek z naturalnego włosia. Wyzwaniem na pewno będą tłuste plamy z parafiny i innych wypełnień lampionów oraz zniczy. Tu może pomóc roztwór mydła malarskiego lub płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy o wypróbowaniu każdej metody na małej, niewidocznej powierzchni. Piaskowiec również wymaga specjalistycznych środków impregnujących. Warto zaopatrzyć się w takie na bazie silikonu, który penetrując kamień będzie chronił go przed czynnikami atmosferycznymi.

Pozostałe materiały i ich pielęgnacja

Lastryko i beton to materiały, z którymi nie trzeba postępować aż tak delikatnie. Wciąż jednak ważna jest umiejętna pielęgnacja tego rodzaju pomników. Nagrobki z lastryko są bardzo wytrzymałe, można szorować ich powierzchnię ostrymi szczotkami. Tu również warto pamiętać o zabezpieczeniu przed wilgocią środkami na bazie silikonu. Do czyszczenia betonu spokojnie wystarczy roztwór wody z mydłem. Jeżeli do nagrobka przynależą drewniane elementy, jak na przykład krzyż, należy zabezpieczyć je lakierami przeznaczonymi do drewna.

Wiedza i regularność

W pielęgnacji nagrobków ważna jest wiedza, ale również regularność. Warto jest czyścić i zabezpieczać je zwłaszcza przed zimą, a także na początku sezonu letniego. Nie bójmy się sięgać po specjalistyczne środki. Drobne uszkodzenia możemy naprawiać sami, wystarczy niewielka ilość zaprawy. Odpowiednio zadbane pomniki odwdzięczą się trwałością i pięknym wyglądem przez lata.
Opracowanie graficzne www.pikselek.pl.

Najczęściej zadawane pytania


Jak dbać o kamienny nagrobek?

Najlepszym sposobem dbania o kamienny nagrobek jest utrzymywanie go w czystości. Zalecamy mycie nagrobka co najmniej raz w roku, ale najlepiej robić to częściej, jeśli zauważysz plamy lub odbarwienia. W przeciwnym razie staraj się w miarę możliwości unikać kontaktu kamienia z wodą - nie chcesz przecież, aby popękał lub pokruszył się!

Po jakim czasie od pochówku można postawić nagrobek?

Nagrobek można postawić tak szybko, jak to możliwe po pochówku. Zalecamy jedynie odczekanie, aż ziemia osiądzie i stwardnieje, tak aby nie było ryzyka naruszenia gleby wokół grobu. Zdaniem kamieniarzy jest to około 6 miesięcy.

Jaki rodzaj kamienia powinienem użyć do wykonania nagrobka?

Najlepszym kamieniem naturalnym i jednocześnie najpopularniejszym do wykonywania nagrobków jest granit. Występuje on w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu możemy dopasować go do swojego gustu.

Jak mogę sprawdzić, czy nagrobek jest w dobrym stanie?

Dobry kamień nagrobny powinien wyglądać jak świeżo ścięty, bez śladów wietrzenia i uszkodzeń na krawędziach. Powinien też być równy z ziemią i nie może się przechylać.

Jak często należy myć nagrobek?

Zalecamy mycie nagrobka co rok, jeśli to możliwe, ale nie zapominaj, że warunki pogodowe mogą odgrywać ważną rolę.


Podobne artykuły:


Wersja do druku