Wiele kobiet boryka się z problemem skóry trądzikowej, która wymaga specjalnego rodzaju pielęgnacji i poświęcenia większej uwagi z naszej strony. Jeszcze kilka lat temu trądzik kojarzył się nam z okresem dojrzewania, dziś jednak wiadomo, że z tym problemem możemy mieć do czynienia niezależnie od wieku. Cera trądzikowa posiada skłonność do przetłuszczania się, zwykle posiada szaro-żółty koloryt, jest słabo ukrwiona, z widocznymi ujściami gruczołów łojowych. Jest wrażliwa i skłonna do różnych wyprysków, grudek, zaskórników, stanów ropnych.
Jakie są właściwie przyczyny wystąpienia cery trądzikowej? Możemy zaliczyć do nich przede wszystkim:
- skłonność do przetłuszczania się skóry,
- czynniki genetyczne, dziedziczenie
- zaburzenia hormonalne,
- stres,
- niewłaściwa dieta,
- zanieczyszczone środowisko,
- brak higieny skóry łojotokowej skłonnej do zaskórniaków, grudek, krostek, wytwarzania nadmiernego łoju i rogowacenia mieszków włosowych.,
- zmiana Ph skóry na zasadowy
niektóre kosmetyki

Wyróżniamy kilka typów trądziku:

- trądzik zaskórnikowy, czyli trądzik, który jest charakterystyczny dla okresu dojrzewania
- trądzik grudkowo-krostkowy
- trądzik ropowiczy, gdzie mogą wystąpić na skórze twarzy krostki wypełnione ropą
- trądzik bliznowcowy, któremu towarzyszą pozostające po krostach blizny
- trądzik przeczosowy, który jest następstwem samodzielnego wyciskania pryszczy
- trądzik różowaty, charakterystyczny dla osób w wieku od 30 do 50 lat, umiejscowiony jest głównie w okolicach nosa i sąsiadujących częściach policzków, początkowo ma postać rumienia, następnie rozszerzonym naczyniom towarzyszą grudki i ropne wykwity.

Gdy zaobserwujemy u siebie skłonność do trądziku należy wybrać się do lekarza dermatologa, który określi rodzaj naszego trądziku i będzie w stanie przepisać nam odpowiednie leki w postaci specjalistycznych kosmetyków, czy maści. Ze względu na przewlekłość choroby, leczenie jest na ogół długotrwałe i wymaga dużej systematyczności. Bardzo istotnym elementem w przypadku tej dolegliwości jest prawidłowa pielęgnacja skóry, która powinna być także konsultowana z lekarzem. Cera trądzikowa jest bardzo wrażliwa i ma obniżony system obronny, dlatego musimy nauczyć się o nią odpowiednio dbać. Skórę ze skłonnością do trądziku należy myć dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Możemy do tego użyć preparatów, dostępnych w aptece o Ph 5,5. Z reguły są to kosmetyki w postaci żeli, kremów lub pianek myjących, o działaniu bakteriobójczym, dezynfekującym oraz łagodzącym. W codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć toniku kosmetycznego, o działaniu odkażającym i ściągającym. Powinny normalizować pH, dlatego też bardzo często zawierają takie składniki, jak: kwas borowy, cytrynowy czy też salicylowy. Odpowiedni efekt chłodzący zapewnia im dodatek mentolu. Pomocne bywa także stosowanie dwa razy w tygodniu maseczki typu peel-off (tego typu maseczki ma w swojej ofercie marka Avon). Po nałożeniu i wyschnięciu tworzą na powierzchni skóry elastyczną błonkę, którą zdejmuje się w całości. Wraz z nią zostają usunięte obumarłe komórki naskórka jak również nadmiar wydzielanego przez gruczoły łoju. Wskazane jest również wykonywanie delikatnego peelingu na twarz, który również usunie obumarły naskórek z wszystkimi zanieczyszczeniami. Możemy także nałożyć na skórę twarzy bardzo lekki, nawilżający krem. Skóra trądzikowa może być także pielęgnowana zasypką w postaci lantanu, który łagodzi podrażnienia i pochłania wydzielinę łoju, nie doprowadzając w ten sposób do rozwoju bakterii.

W walce z cerą trądzikową ważną rolę odgrywa również sposób naszego odżywiania. Wskazane jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, i zarazem ograniczenie spożywania tłuszczy i cukrów. Czasami zalecane jest wzbogacenie diety o witaminy A, B2, B6, czy sole cynku.

Gabinety kosmetyczne proponują nam także zabiegi oczyszczające, które mają dobry wpływ na walkę z trądzikiem. Najczęściej tego typu zabiegi działają oczyszczająco, wyrównują Ph, dotleniają skórę, pobudzają ukrwienie, nawilżają, uelastyczniają. Możemy zafundować sobie w profesjonalnym gabinecie specjalny oczyszczający peeling lub manualne oczyszczanie skóry, polegające na usunięciu wszelkich krost. Dzięki niemu skóra odzyskuje zdrowy koloryt tracąc szarawe zabarwienie, pory są zwężone, znikają krosty i stany zapalne. Oczyszczenie łagodzi przebieg trądziku, nie dopuszczając do tworzenia ropnych cyst. Ponadto zapobiega nadmiernemu rozszerzaniu porów oraz dotlenia.

Pamiętając o tym, by odpowiednio, w miarę potrzeb poświęcić naszej skórze uwagę i zacząć ją odpowiednio pielęgnować, trądzik nie będzie już dla nas tak przykrą udręką. Stosując cierpliwie terapię, którą zalecił nam lekarz przestrzeganiu zasad istotnych w pielęgnacji domowej, możemy na stałe pozbyć się trądziku.


Podobne artykuły: