Czyli akcja edukacyjna firmy Novartis, światowego lidera w dziedzinie ochrony zdrowia. Warszawa, 21 czerwca 2005 r. - Inaugurowana przez Novartis ogólnopolska akcja społeczna "Atopia pod kontrolą" ma na celu edukowanie szerokiego grona odbiorców na temat poważnych skutków psychospołecznych atopowego zapalenia skóry.

Kampania informacyjna składa się z wielu działań prowadzonych na różnych płaszczyznach i skierowanych do różnych grup docelowych. Powstaje strona internetowa dla rodziców dzieci cierpiących na AZS oraz dla lekarzy zainteresowanych tematem (www.atopiapodkontrola.pl). Nie zabraknie szkoleń i prelekcji o chorobie dla rodziców i kadry nauczycielskiej w szkołach. Ważnym elementem będzie również kierowany do dzieci komiks o charakterze edukacyjnym, przedstawiający losy dziecka chorego na AZS i uczący najmłodszych tolerancji i zrozumienia dla potrzeb innych. Wreszcie - po raz pierwszy w naszym kraju odbędzie się ogólnopolski Tydzień Atopii.

AZS - choroba o poważnych skutkach psychospołecznych
AZS oprócz negatywnych skutków dla zdrowia powoduje również trudności w kontaktach z innymi ludźmi, gdyż zmiany skórne pojawiające się w okresie zaostrzeń stanowią przykry widok i umiejscawiają się w okolicach trudnych do ukrycia; między innymi na twarzy i dłoniach. Niezwykle dokuczliwy jest także świąd nieodłącznie związany z chorobą. Osoby dotknięte tą przypadłością są często izolowane, czują się opuszczone i samotne - szczególnie dotyczy to dzieci, które narażone są na ostracyzm ze strony rówieśników.

"Chcemy uświadomić społeczeństwu, że dyskryminowanie i wyśmiewanie osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest przejawem nietolerancji, strachu i braku wiedzy o problemie. Rozumiemy, że tylko szeroko zakrojone działania edukacyjne są w stanie zmienić nastawienie ludzi do pacjentów cierpiących na AZS, a zwiększenie świadomości i wiedzy o atopowym zapaleniu skóry działa na korzyść samych chorych" - tłumaczy dr Cezary Morawski, External Relations Manager w firmie Novartis.

"Kampania bazuje przede wszystkim na informowaniu o poważnych skutkach psychospołecznych AZS-u. Wierzymy, że budowanie tolerancji i zrozumienia jest szalenie ważnym elementem działań edukacyjnych. W czasie akcji będziemy starali się stworzyć ludzki wymiar i oblicze choroby, po to, by odbiorcom łatwiej było zrozumieć mechanizm jej działania, rzeczywisty przebieg i skutki" - dodaje dr n.biol. Emilia Garłowska, Product Manager w firmie Novartis.Platformą komunikacyjną akcji jest strona internetowa
Strona internetowa www.atopiapodkontrola.pl rusza właśnie dziś i już można na niej znaleźć informacje o chorobie, sposobach leczenia, odżywiania i pielęgnacji chorych, a także rozbudowane forum dyskusyjne służące wymianie doświadczeń. Gospodarzami strony jest wirtualna rodzina z chorym na AZS synem - bohaterem powstającego komiksu skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej. Strona www posiada trzy podstrony: dla dzieci, ich rodziców oraz lekarzy. Jej nadrzędnym celem jest stworzenie miejsca, do którego każdy może zajrzeć w poszukiwaniu rzetelnej, kompetentnej porady lub kiedy chce wymienić doświadczenia z innymi osobami w podobnej sytuacji.

Celem komiksu jest budowanie tolerancji wśród dzieci
Aby wspomóc budowanie tolerancji wśród dzieci, w ramach akcji "Atopia pod kontrolą" powstaje 3 -odcinkowy komiks i związana z nim część strony internetowej. Głównym bohaterem jest chłopiec cierpiący na AZS, z początku odrzucany przez otoczenie, które dopiero stopniowo zaczyna rozumieć jego chorobę i doceniać jego sportowy talent i wewnętrzną wrażliwość. Akcja komiksu rozpoczyna się w momencie, gdy chłopiec zmienia szkołę. Jego rodzina i on sam dopiero zaczynają uczyć się życia z atopowym zapaleniem skóry i wypowiadają walkę nietolerancji, której dziecko staje się ofiarą. Chłopiec przeżywa przygody typowe dla swojego wieku - chciałby zostać młodzieżowym mistrzem w jeździe na deskorolce, a także zdobyć sympatię najpopularniejszej dziewczyny w szkole. Dzięki swojemu urokowi osobistemu i ciężkiej pracy ostatecznie udaje mu się te cele osiągnąć. Począwszy od nowego roku szkolnego komiks będzie dystrybuowany nieodpłatnie w szkołach podstawowych. Grupą docelową są uczniowie 5 i 6 klasy, gdzie nietolerancja jest szczególnie nasilona, a okres dojrzewania pogłębia psychologiczne problemy związane z odrzuceniem przez rówieśników.

Szkolenia "Rodzinna Akademia AZS" mają pomóc rodzicom, którzy niedawno dowiedzieli się o chorobie swojego dzieckaWspólnie z zespołem Pana Profesora Ryszarda Kurzawy z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce Zdroju, Novartis przeprowadzi cykl weekendowych szkoleń na temat atopowego zapalenia skóry i sposobów radzenia sobie z chorobą. Spotkania kierowane są głównie do rodziców, którzy nie wiedzą, co powinni zrobić, by złagodzić związane z nią dolegliwości u dziecka; zarówno fizyczne jak psychospołeczne. Na początek, podczas letnich wakacji, akcja obejmie 6 największych miast Polski, gdyż to właśnie osoby mieszkające w wielkich aglomeracjach są najbardziej narażone na atopowe zapalenie skóry.

Nauczyciele mają duży wpływ na kształtowanie tolerancji wśród dzieciW nowym roku szkolnym, w wybranych miastach odbędą się szkolenia dla nauczycieli ze szkół podstawowych. Nauczyciele dowiedzą się o skutkach psychospołecznych choroby i sposobach pomocy dzieciom odrzuconym przez grupę. Rozdystrybuowane zostaną materiały edukacyjne, które nauczyciele będą mogli wykorzystać na lekcjach wychowawczych i podczas spotkań z rodzicami. Nadrzędnym celem planowanych spotkań jest edukowanie o atopowym zapaleniu skóry, a także wyczulenie pedagogów na symptomy i skutki tej poważnej choroby.

Polski Tydzień Atopii ma na celu zwrócenie uwagi szerokiej grupy odbiorców na problemy chorych na AZSPolski Tydzień Atopii jest wzorowany na analogicznych wydarzeniach w innych krajach świata. Zostanie zorganizowany jesienią tego roku, a jego częścią będzie konferencja naukowa z udziałem autorytetów medycznych i impreza edukacyjna w Warszawie.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku