Debiutujący Projektanci w Euroregionie Pomerania
Stowarzyszenie Inkubator Sztuki Użytkowej organizuje Pierwszy Weekend Mody - Szczecin 2005. Wydarzenie ma charakter międzynarodowego spotkania debiutujących projektantów mody z przedstawicielami firm z branży odzieżowej i odbędzie się pod merytorycznym patronatem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.
Od 1 do 3 kwietnia w Szczecinie w hotelu Radisson SAS, trwać będą ekskluzywne pokazy mody debiutujących projektantów oraz wiodących firm odzieżowych w Polsce, spotkania partnerów i kontrahentów z branży odzieżowej z Polski, Niemiec i Szwecji. Drugiego dnia imprezy zaplanowano finał konkursu Gryf Fashion Show. Inkubator Sztuki Użytkowej zapowiada organizację kolejnej imprezy z cyklu Weekend Mody już w przyszłym roku.

Na tegoroczny Weekend Mody do Szczecina przyjadą młodzi designerzy, by wziąć udział w drugiej edycji Konkursu dla Projektantów Mody Gryf Fashion Show, który jest jednym z punktów programu imprezy. Tematem przewodnim konkursu jest w tym roku exclusive kontra street, czyli "moda na salony kontra moda ulicy", a projektanci biorą udział w trzech kategoriach: Debiuty, Projektant Mody, Kolekcja Dowolna. - Zależało mi, żeby inauguracja nowego sezonu mody i przedstawienie obowiązujących trendów działy się właśnie w Szczecinie, stolicy Euroregionu Pomerania - podkreśla Ilona Miziewicz, prezes szczecińskiego stowarzyszenia Inkubator Sztuki Użytkowej, organizatora Pierwszego Weekendu Mody. - Moda to uniwersalny język. Trendy przenikają się napływając z różnych stron świata. Zdecydowaliśmy się zaprezentować melanż stylów naszego Euroregionu. Ubiegłoroczne doświadczenia pokazały, że impreza o takim charakterze wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród projektantów i młodych ludzi interesujących się modą z całego kraju, ale także Niemiec i Szwecji. Dzięki współpracy z niemieckim organizatorem międzynarodowego konkursu dla projektantów "Balic Fashion Award" dwie finalistki pierwszej edycji naszego konkursu znalazły się w ścisłym finale tej międzynarodowej imprezy.
W tym roku euroregionalnymi partnerami konkursu są ze strony niemieckiej ESMOD Modeschule Berlin a ze szwedzkiej grupa projektantów Lollopard z Malmö i Svensk Form - organizatorzy The 2005 Year of Design, kampanii ogłoszonej przez rząd szwedzki.
Inkubator Sztuki Użytkowej - stowarzyszenie zrzeszające twórców, wykonawców, projektantów unikatowych i innowacyjnych przedmiotów codziennego użytku, został założony w 2003 roku w Szczecinie. Zadaniem stowarzyszenia jest promocja młodych zdolnych w kraju i za granicą. Pomaga im w rozpoczęciu własnej działalności w Polsce, zapewniając zaplecze techniczne i lokalowe na preferencyjnych warunkach. Za granicą członkowie stowarzyszenia angażują się w działania promujące polski design. Stowarzyszenie adresuje ofertę do wszystkich młodych twórców, nie tylko absolwentów i studentów kierunków artystycznych. Członkowie Inkubatora Sztuki Użytkowej otrzymują m.in. pomoc w pozyskaniu unijnych i rządowych funduszy na realizację projektów, promocję i dokształcanie. Ambicją założycieli stowarzyszenia jest działanie na rzecz lepszej ochrony praw autorskich projektantów.
Najbliższe plany stowarzyszenia:
- czerwiec 2005r. - polsko - niemieckie warsztaty artystyczne. Projekt finansowany w ramach dotacji ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
- lipiec/sierpień 2005r. - Program Praktyk Krajowych - przedsięwzięcie, którego celem jest skojarzenie studentów i absolwentów kierunków artystycznych z pracodawcami.

Siedziba stowarzyszenia mieści się w Szczecinie, ale zrzesza młodych twórców z całego kraju.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Warsztaty z architektury dla dzieci

Wersja do druku