Istnieje wiele sposobów na to, by zadbać o domowe wnętrza. Dzięki temu stają się bezpieczniejsze i przyjaźniejsze dla użytkowników. Jednym z popularniejszych rozwiązań w ostatnim czasie stało się ozonowanie wnętrz. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na ozonowanie salonu? Co można z jego pomocą zyskać? Kiedy najlepiej zamówić specjalistów od ozonowania? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Ozonowanie - na czym polega proces?

Zacznijmy zatem od samego początku. Czym w ogóle jest ozon? To cząsteczka tlenu, składająca się z trzech atomów. O ile dwa z nich są połączone trwale, to trzeci ma skłonność do odłączania się i reagowania z rozmaitymi substancjami.

Właśnie tę właściwość wykorzystuje się przy ozonowaniu. Dodatkowy atom pozwala bowiem przeprowadzić rozkład (utlenienie) rozmaitych substancji, w tym również białek i węglowodanów, z których są zbudowane organizmy żywe. Ozon jest niezmiernie reaktywny, co przydaje się choćby do tego, by zachować sterylną czystość w domowych wnętrzach.

Ozonowanie mieszkań - co można zyskać?

Co w praktyce oznacza fakt, że ozon jest reaktywny? Skoro szybko i skutecznie rozkłada rozmaite związki chemiczne, w tym również te zawierające białka i węglowodany, świetnie sprawdza się do dezynfekcji i odkażania rozmaitych przestrzeni. Usuwa z wnętrz drobnoustroje, grzyby, wirusy (również koronawirusy), bakterie i roztocza, których odchody są uznawane za jeden z silniejszych alergenów.

Przy jego pomocy da się zneutralizować rozmaite nieprzyjemne zapach, w tym te pochodzenia zwierzęcego, dym papierosowy, pleśni lub zawilgocenia. Idealnie sprawdza się po remontach, by szybko usunąć nieprzyjemną woń chemikaliów, w tym lakierów, klejów i impregnatów.

Choć ozonowanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia, samopoczucia oraz poprawy jakości warunków mieszkaniowych, równocześnie nie można zapominać o tym, że duża reaktywność pierwiastka sprawia, że stężony ozon bywa szkodliwy dla człowieka, prowadząc do uszkodzeń skóry lub płuc. Bezpieczne stężenie dla człowieka to 0,8 ppm, co stanowi wartość niewystarczającą do skutecznego usunięcia szkodliwych mikrobów. Dlatego ozonowanie pomieszczeń najlepiej zlecić fachowcom (jak specjaliści z CzyszczenieNaZawolanie.pl), którzy wiedzą, jak postępować, by oczyścić wnętrze i zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Proces ozonowania - jak przebiega?

Proces ozonowania polega na uzyskaniu we wnętrzu odpowiedniego stężenia (ok. 2-5 ppm) ozonu i utrzymaniu ich przez pewien czas, by mogły zaistnieć procesy chemiczne, neutralizujące drobnoustroje oraz nieprzyjemne zapachy. Czas ozonowania zależy od wielkości pomieszczenia i wydajności ozonatora. Najczęściej proces trwa kilka godzin.

Zanim przystąpi się do ozonowania niezbędne jest zabezpieczenie folią lub usunięcie z ozonowanego cennych przedmiotów. Pamiętajmy, że w takim miejscu nie mogą też znajdować się ludzie, zwierzęta ani rośliny. Następnym krokiem jest uszczelnienie wszelkich szpar i otworów, co zwiększy bezpieczeństwo domowników oraz skróci czas potrzebny do osiągnięcia właściwego stężenia ozonu. Później pozostaje tylko uruchomić generator, który wypełni powietrze gazem. Osoba przeprowadzająca ozonowanie musi mieć na sobie specjalny kombinezon ochronny i maskę. Po zakończeniu ozonowania wyłącza się urządzenie oraz przeprowadza dokładne wietrzenie wnętrza, zanim wpuści się do niego inne osoby.

Dbanie o zdrowie domowników - regularne ozonowanie wnętrz

Regularne przeprowadzanie ozonowania to sposób na oczyszczenie wnętrza z nieprzyjemnych zapachów i groźnych drobnoustrojów. Dzięki temu pokój dzienny staje się przyjaźniejszy i bezpieczniejszy dla wszystkich użytkowników. Warto zatem sprawdzić jego skuteczność również we własnych domach.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Oczyszczacze powietrza

Wersja do druku