Nawracające bóle głowy, mdłości, podrażnienie dróg oddechowych skutkujące kaszlem i chrypą, zmęczenie i problemy z koncentracją? Przyczyna może być zupełnie inna niż myślisz. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z wagi czystego powietrza w pomieszczeniach.
Jeżeli powyższe symptomy towarzyszą Ci regularnie w pracy lub podczas pobytu w domu, winien może być tzw. „syndrom chorego budynku”. Na czym dokładnie polega? I jak zredukować negatywne objawy?
Syndrom chorego budynku
Syndrom chorego budynku. Grafika Ranking-Oczyszczaczy.pl na podstawie materiałów z Canva.com

Co to jest syndrom chorego budynku?

Z ang. „sick building syndrome” (SBS), syndrom chorego budynku to stan lub zespół dolegliwości odczuwanych w związku z przebywaniem w danym miejscu. Najczęściej jest to mieszkanie lub zakład pracy. Co ciekawe, termin ten został wprowadzony przez WHO już w 1983 roku, kiedy to w raporcie stwierdzono, że ok. 30% budynków na świecie może przyczyniać się do złego samopoczucia mieszkańców.
W dużej mierze Syndrom chorego budynku wynika z zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu. Mogą one pochodzić z zewnątrz, jak spaliny, smog czy np. pyłki traw, jak i z wnętrza mieszkania czy biura, np. roztocza kurzu domowego, lotne związki organiczne (np. formaldehyd), ulatniające się z mebli i elementów wykończenia wnętrza.
Budynek „choruje” jednak nie tylko, gdy powietrze w nim jest brudne. Istotnym elementem jest też właściwa temperatura, wilgotność otoczenia czy poziom dwutlenku węgla. Wszystkie te parametry można sprawdzić w niedrogi i prosty sposób, kupując termometr, higrometr (często wskazuje również temperaturę) i czujnik CO2. A dlaczego warto te wartości monitorować?

Co powoduje syndrom chorego budynku?

  • Nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń - zbyt szczelea okna, niedrożne przewody wentylacyjne, nieprawidłowe zwyczaje związane z wietrzeniem
  • wykorzystane materiały budowlane i wykończeniowe – np. azbest użyty do budowy, czy farby, kleje i impregnaty w meblach, które generują lotne związki organiczne
  • nadmierna wilgotność powietrza w domu prowadząca do rozwoju pleśni i grzybów
  • smog, spaliny i inne zewnętrzne zanieczyszczenia powietrza
  • alergeny wziewne – pyłki i roztocza kurzu domowego
  • palenie tytoniu - nie tylko zanieczyszcza powietrze i powoduje groźne dla zdrowia skutki u palaczy i osób postronnych, ale też łatwo osadza się na powierzchni ścian i mebli
  • nieprawidłowe konserwowanie i czyszczenie przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
  • organizmy żywe

Syndrom chorego budynku – jak można przeciwdziałać?

Najlepsze rezultaty daje oczywiście połączenie wysiłków w zakresie regularnej wentylacji (otwieranie okien), czystości powietrza (oczyszczacze powietrza), wilgotności powietrza (nawilżacze) i temperatury (klimatyzacja).
Taki zestaw urządzeń wiąże się jednak z odczuwalnym wydatkiem, dlatego warto zacząć od małych kroków, np. zakupu oczyszczacza powietrza z nawilżaczem.
Sharp KC-D50EUW filtr nawilzacza i zbiornik na wodęSharp KC-D50EUW wraz z filtrem ewaporacyjnym oraz 2,5-litrowym zbiornikiem na wodę. Materiały własne Rankingu-Oczyszczaczy.pl
Takie urządzenie pomaga jednocześnie dbać o poziom czystości powietrza, jak i jego nawilżenia. Wyposażone w czujniki jakości powietrza (np. PM2,5, PM10 czy czujnik gazów) oraz higrometr i termometr, na bieżąco monitoruje różne parametry w naszym otoczeniu. Obecność filtrów HEPA (zatrzymuje cząstki stałe), węglowego (szkodliwe substancje gazowe, np. formaldehyd w powietrzu) oraz ewaporacyjnego (filtr nawilżający, zanurzony w wodzie) przyczynia się do kompleksowej poprawy jakości powietrza.
Innym, z pozoru tańszym i na pewno bardziej atrakcyjnym wizualnie sposobem, jest zakup roślin doniczkowych. Całkiem dobrze pochłaniają one zanieczyszczenia gazowe, natomiast w walce z cząsteczkami stałymi (np. smogiem) są bezskuteczne. Za skuteczne przeciwko lotnym związkom organicznym uważa się np. epiprennum złociste, zielistkę Sternberga, skrzydłokwiat oraz sansewerię Gwinejską

Najczęściej zadawane pytania


Co to jest syndrom chorego budynku?

Syndrom chorego budynku (SCB) to zespół dolegliwości zdrowotnych i dyskomfortu zgłaszanych przez mieszkańców lub użytkowników budynku, które zwykle ustępują po opuszczeniu tego budynku. Objawy mogą obejmować bóle głowy, zmęczenie, podrażnienie oczu, skóry, gardła, problemy z koncentracją, a także inne specyficzne dolegliwości. SCB często jest związany z niedostateczną jakością powietrza wewnętrznego lub problemami z wentylacją.

Jakie są główne przyczyny syndromu chorego budynku?

Główne przyczyny syndromu chorego budynku mogą obejmować niewystarczającą wymianę powietrza, zanieczyszczenie powietrza wewnętrznego spowodowane przez materiały budowlane, meble, sprzęt biurowy, niewłaściwe stosowanie systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, a także obecność mikroorganizmów, takich jak pleśnie czy bakterie, w systemach wentylacyjnych lub innych częściach budynku.

Jakie objawy mogą wskazywać na syndrom chorego budynku?

Objawy syndromu chorego budynku mogą być różnorodne i obejmują chroniczne zmęczenie, bóle głowy, suchość w gardle, podrażnienie oczu, skóry, katar, problemy z oddychaniem, alergie, astmę oraz ogólne poczucie dyskomfortu. Ważne jest, aby zauważyć, że objawy te zwykle poprawiają się lub znikają po opuszczeniu budynku.

Co robić, jeśli podejrzewa się syndrom chorego budynku?

Jeśli podejrzewa się, że objawy zdrowotne mogą być spowodowane przez syndrom chorego budynku, należy podjąć kilka kroków: Zgłoś problem zarządcy budynku lub działowi BHP. Zwiększ przepływ świeżego powietrza poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Użyj oczyszczaczy powietrza, aby zmniejszyć poziom zanieczyszczeń. Rozważ przeprowadzenie profesjonalnej oceny jakości powietrza wewnętrznego. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem w celu oceny stanu zdrowia.

Czy można zapobiec wystąpieniu syndromu chorego budynku?

Zapobieganie syndromowi chorego budynku jest możliwe poprzez odpowiednie projektowanie budynków, utrzymanie systemów wentylacyjnych w dobrym stanie, używanie materiałów o niskiej emisji zanieczyszczeń, regularne sprzątanie i utrzymanie czystości, oraz monitorowanie jakości powietrza wewnętrznego. Ważne jest również promowanie zdrowych praktyk w miejscu pracy, takich jak częste wietrzenie pomieszczeń.


Podobne artykuły:


Wersja do druku