DentyÅ›ci od lat potwierdzajÄ…, że zdecydowana wiÄ™kszość pacjentów obawia siÄ™ usuwania zÄ™bów mÄ…droÅ›ci. Nie stresujemy siÄ™ uzupeÅ‚nianiem ubytków, zakÅ‚adaniem licówek czy piaskowaniem zÄ™bów - ale wszyscy wiemy, że pozbywanie siÄ™ ósemek wiąże siÄ™ z bólem i najpewniej pojawiÄ… siÄ™ też jakieÅ› komplikacje. Takie podejÅ›cie do tego tematu jest oczywiÅ›cie bÅ‚Ä™dne, bo żaden stomatolog nie powie nam od razu, iż u nas tak bÄ™dzie to wÅ‚aÅ›nie wyglÄ…daÅ‚o - trzeba tutaj wziąć pod uwagÄ™ umiejscowienie ósemek, stopieÅ„ ich wyrżniÄ™cia, ewentualnÄ… próchnicÄ™.


Brak zainteresowania stanem naszych zÄ™bów mÄ…droÅ›ci może okazać siÄ™ bÅ‚Ä™dem - tym bardziej wtedy, gdy mamy w planach pobyt za granicÄ…. Dlaczego? Dlatego, że ból może dopaść nas w każdej chwili i wtedy potrzebna bÄ™dzie szybka ekstrakcja – a jeÅ›li jesteÅ›my daleko od domu to możemy na przykÅ‚ad nie znać jÄ™zyka i trudno bÄ™dzie nam porozumieć siÄ™ ze stomatologiem. PamiÄ™taj jednak, że jeżeli potrzebny Ci dentysta Londyn ma na przykÅ‚ad sporo polskich gabinetów. Warto wiÄ™c przed wyjazdem do wybranego miasta sprawdzać sobie, czy być może także tam znajdziemy podobne miejsca.
 

Potencjalne zagrożenia

JeÅ›li decydujemy siÄ™ zaakceptować to, iż nasze zÄ™by mÄ…droÅ›ci już wyrosÅ‚y i po prostu zostawimy je w spokoju – nie bÄ™dzie to wcale oznaczaÅ‚o, iż nie zacznÄ… one w koÅ„cu sprawiać nam problemów. Przede wszystkim trzeba tutaj wspomnieć o tym, iż ósemki znajdujÄ… siÄ™ zwykle w trudno dostÄ™pnym miejscu - ciężko siÄ™ je wiÄ™c czyÅ›ci i szybko powstaje na nich próchnica. Potem mogÄ… one źle wpÅ‚ywać na resztÄ™ zÄ™bów i zaczniemy mieć coraz wiÄ™cej problemów - a to bÄ™dzie wiÄ…zaÅ‚o siÄ™ z wzrastajÄ…cymi kosztami leczenia.

JeÅ›li nasze ósemki dopiero siÄ™ wyrzynajÄ… lub niektórych jeszcze w ogóle nie czujemy – nie wiemy tak naprawdÄ™, na ile proces ten bÄ™dzie bolesny. Czasami warto zainteresować siÄ™ tym od razu – nawet jeÅ›li bÄ™dzie to wymagaÅ‚o chirurgicznego usuwania zÄ™ba. Na takie rozwiÄ…zanie czÄ™sto decydujÄ… siÄ™ osoby planujÄ…ce zaÅ‚ożenie aparatu ortodontycznego - później ekstrakcja ósemek bÄ™dzie już przecież zdecydowanie trudniejsza.

 

Najważniejsze fakty

 Nikt z nas nie wie dokÅ‚adnie, jak przebiegnie u nas usuwanie ósemek - nie warto wiÄ™c siÄ™ tym martwić zawczasu. Na pewno otrzymamy znieczulenie miejscowe i zalecenia po zabiegu, do których po prostu musimy siÄ™ stosować. JeÅ›li dentysta zauważy, że ekstrakcja może być skomplikowana – wtedy może on poprosić o pomoc chirurga. Na pewno bÄ™dzie on też do naszej dyspozycji po zabiegu – gdyby pojawiÅ‚y siÄ™ jakieÅ› problemy. Zwykle jednak opuchlizna i ból znikajÄ… już po kilku dniach.

 


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego ósemki nazywa się zębami mądrości?

Ósemki to trzecie zęby trzonowe, pojawiają się one zazwyczaj jako ostatnie pomiędzy 17 a 25 rokiem życia - jest to okres w którym człowiek osiąga dojrzałość, właśnie stąd pochodzi ich popularna nazwa "zęby mądrości".

Czy zęby mądrości bolą?

W bardzo niewielu przypadkach wyżynanie się zębów mądrości przebiega w sposób niezauważalny. W wielu przypadkach dochodzi do pojawienia się stosunkowo silnego bólu, a niekiedy również innych dolegliwości. Przyczyną jest najczęściej zbyt mała ilość miejsca w łukach zębowych.

Dlaczego rosną ósemki?

Stanowią one swego rodzaju pozostałość po naszych przodkach, którzy z uwagi na rodzaje spożywanego pokarmu potrzebowali bardziej rozbudowanych aparatów zębowych. Ósemki służą do odgryzania kęsów i rozdrabniania pokarmów.

Dlaczego nie u wszystkich wyrastają ósemki?

Dzieje się tak zwykle z uwagi na zbyt małą ilość miejsca w łuku zębowym. Często niewyżynanie się ósemek spowodowane jest przez wady zgryzu. Zdarza się również, że nieprawidłowe położenie zawiązka zęba sprawia, że rośnie od w zatoce szczękowej. Zdaniem specjalistów z zakresu stomatologii zęby mądrości powinny być prawidłowo ustawione do 16 roku życia.

Czy usunięcie ósemki boli?

Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, które pozwala na ograniczenie bólu, a w wielu przypadkach całkowite jego wyeliminowanie. Ekstrakcja trwa około godziny, a następnie miejsce po zębie jest oczyszczane i opatrywane.


Podobne artykuły:


Wersja do druku