Popularne jest powiedzenie ?jesteś tym, co jesz?. Rzeczywiście dużo w nim prawdy, ponieważ składniki lądujące na naszym talerzu bezpośrednio przekładają się na zdrowie i kondycję organizmu. Jednak okazuje się, że dzięki zbilansowanemu odżywianiu się oraz sięganiu po żywność ekologiczną, można również zadbać o swój nastrój i ogólny stan psychiczny. Już teraz sprawdź, jaka jest zależność pomiędzy dietą a samopoczuciem!

Żywność ekologiczna – czym się charakteryzuje?

Moda na aktywny i zdrowy tryb życia panuje w najlepsze. Dzięki temu wyrażenie żywność ekologiczna weszło na stałe do codziennego języka, którym się posługujemy. Jednak co tak naprawdę ono oznacza i kiedy można poprawnie go używać? Żywność bio to wysokiej jakości produkty spożywcze, które wytwarzane są metodą rolnictwa ekologicznego, gdzie przywiązuje się ogromną wagę do dbałości o środowisko naturalne oraz dobrostan zwierząt.

W trakcie hodowli i w rolnictwie ekologicznym nie są wykorzystywane substancje chemiczne, sztuczne nawozy, pestycydy lub hormony. Stosuje się jedynie naturalne nawozy oraz biologiczne metody zwalczania szkodników. Producenci takiej certyfikowanej żywności są zobowiązani do oznaczania jej specjalnym logiem (tzw. euroliść – listek z małych gwiazdek na zielonym tle).

Dieta a samopoczucie – zwracaj uwagę na to, co jesz!

Wpływ diety na nastrój to temat, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ludzie zaczęli bowiem dostrzegać, że typowe dla nich niezdrowe nawyki żywieniowe negatywnie wpływają na ich samopoczucie. Duże znaczenie w tym kontekście ma fakt, że stan naszych jelit ma istotny wpływ na zdrowie mentalne (z uwagi na wzajemne połączenie nerwem błędnym), a układ pokarmowy oddziałuje na nerwowy.

Co zatem jeść, aby mieć bardziej pozytywne nastawienie i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów? Świetne działanie mają na przykład banany, ciemna czekolada, jajka, awokado, suszone daktyle, nasiona dyni i słonecznika, czy pełnoziarniste produkty oraz te zawierające wysokiej jakości białko. Z kolei, aby zatroszczyć się o swój nastrój, lepiej zrezygnować z nadmiernej ilości cukru, używek i przetworzonych produktów. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zbyt restrykcyjna dieta również nie sprzyja zachowaniu dobrej kondycji psychicznej. Kluczem do sukcesu jest zatem zachowanie balansu i świadomy dobór zjadanych składników.

Zdrowa żywność – warto włączyć ją do swojej diety!

Mnogość codziennych obowiązków – zawodowych i osobistych niejednokrotnie nas przytłacza, wywołując uczucie smutku oraz przygnębienia. Jest jednak wiele sposobów na to, aby przynajmniej w pewnym stopniu poprawić swój nastrój. Istotne znaczenie ma chociażby zmiana nawyków żywieniowych, regularna aktywność fizyczna, spędzanie czasu z bliskimi osobami, czy też rozwijanie swoich zainteresowań. Jeśli postawisz na to pierwsze rozwiązanie i zmienisz swój dotychczasowy jadłospis, szybko przekonasz się, że lepsza dieta to lepsze samopoczucie.

Źródło zdjęć: freepik.com


Najczęściej zadawane pytania


Co oznacza, że żywność jest zdrowa?

Przede wszystkim chodzi o skład i sposób wytwarzania tego, co jemy. Warzywa i owoce również mogą być uprawiane w zdrowy i bezpieczny dla nas sposób lub bardziej hurtowy i nie koniecznie zwracający uwagę na konsekwencje zdrowotne. Wybierając produkty w sklepie powinniśmy zwracć szczególną uwagę na ich skład. Najlepiej sięgać po żywność nieprzetworzoną.

Czy jeśli do produktów jest dodany cukier, to są one zdrowe?

Niewielkie ilości cukru nie są dla nas szkodliwe, bo pojawiają się też naturalnie choćby w owocach. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się opakowaniu, bo często przetworzony produkt zawiera ogromne ilości cukru, a wszystko aby poprawić smak i zachęcić do kupowania. Nie będzie to już zdrowy produkt, bo nadmiar cukru może prowadzić do cukrzycy i otyłości.

Jak wybierać produkty w sklepie?

Jeśli chcemy jeść zdrowo, to przede wszystkim musimy nauczyć się czytać składy produktów. Na początku nie każdy składnik będzie nam znany, jednak z pewnością z czasem poznamy ich specyfikę poszukując informacji. Dodatkowo warto wiedzieć, że producenci muszą zamieszczać w liście składników poszczególne elementy rozpoczynając od tego, którego dodano najwięcej - to również wiele nam mówi o składzie.

Czy jak będę jeść zdrowo będę czuła się lepiej?

Początkowo zmiana diety z tej niezdrowej bywa trudna. Możemy nie czuć się najedzeni, mieć ochotę na podjadanie. jednak z czasem, gdy nasz organizm przyzwyczai się do zmian, poczujemy się zdecydowanie lepiej psychicznie i fizycznie, a dodatkowo zyska na tym nasza sylwetka, jeśli zadbamy o odpowiednie zbilansowanie diety.

Co z jedzeniem owoców, które zawierają cukier?

W owocach naturalnie występuje fruktoza. Jednak istotnie jest to taki sam cukier prosty, jak ten, który dosypujemy do herbaty. Warto wiedzieć, że w różnych owocach zawartość cukru będzie inna, więc nie wszystkie są pod tym względem złe. Jednak mimo wszystko w naszej diecie powinny występować owoce, z uwagi chociażby na zawarte w nich witaminy. Dbajmy jednak o ich ilość i pilnujmy poziomu spożywanego cukru.


Podobne artykuły:

mindfulness
dobre samopoczucie

Wersja do druku