Na etapie rozszerzania diety młody organizm po raz pierwszy ma styczność z nowymi pokarmami. Choć rozszerzanie diety przynosi wiele korzyści, może też powodować przykre dolegliwości w postaci zaparć czy innych problemów trawiennych u dzieci. Jak radzić sobie, kiedy maluszek ma problemy z brzuszkiem? Podpowiadamy.

niemowle, któe siedzi

Zaparcia u niemowlÄ…t - skÄ…d siÄ™ biorÄ…? 

Wraz z rozszerzaniem diety Twojego maluszka, może pojawić siÄ™ problem z wypróżnianiem. Bardzo czÄ™sto wynika to faktu, iż jego ukÅ‚ad pokarmowy nie jest jeszcze w peÅ‚ni dojrzaÅ‚y. Mimo tego, że ukÅ‚ad trawienny wyksztaÅ‚ca siÄ™ już w Å‚onie mamy potrzebuje trochÄ™ czasu, aby zacząć prawidÅ‚owo funkcjonować. Dojrzewanie funkcji trawiennej i wchÅ‚aniania jest naturalnym procesem, który przebiega stopniowo i zajmuje najczęściej od 10do 12 miesiÄ™cy. PodstawowÄ… zmianÄ… podczas rozszerzania diety niemowlaka jest nowa konsystencja podawanych mu pokarmów. Mleko powoli zastÄ™powane jest przecierami warzywnymi i owocowymi, daniami z miÄ™sem lub rybami oraz produktami zbożowymi. Inna konsystencja jedzenia sprawia, że stolec niemowlÄ™cia staje siÄ™ twardszy, a wypróżnienia rzadsze.
Zaparcia u niemowlÄ…t mogÄ… mieć także inne przyczyny. WÅ›ród nich można wyróżnić:
  • zbyt małą ilość wody w diecie,
  • niewielkÄ… zawartość bÅ‚onnika w podawanym jedzeniu,
  • dużą ilość pokarmów, które powodujÄ… zaparcia (np. banany, borówki, marchewka lub ryż),
  • maÅ‚a aktywność ruchowa.
Podczas rozszerzania diety obserwuj maluszka i zwracaj uwagÄ™ na to, co zjadÅ‚ przed wystÄ…pieniem problemu. Stopniowe wprowadzanie pokarmów u niemowlÄ…t sprawi, że organizm dostosuje siÄ™ do zmieniajÄ…cych siÄ™ warunków, a wypróżnienia wrócÄ… do normy.

Rozszerzanie diety niemowlaka - pamiÄ™taj o pÅ‚ynach 

PamiÄ™taj, że rozszerzanie diety po 4-6 miesiÄ…cu wiąże siÄ™ nie tylko z nowÄ… konsystencjÄ… jedzenia, ale i z ograniczeniem pÅ‚ynów. Zmniejszona ilość spożywanego mleka mamy lub mleka modyfikowanego, może prowadzić do odwodnienia lub pojawiania siÄ™ zaparć u dzieci. Maluszki w okresie niemowlÄ™cym majÄ… wysokie zapotrzebowanie na pÅ‚yny, które wynika ze specyfiki ich wieku rozwojowego. Woda dla niemowlÄ…t jest wiÄ™c niezbÄ™dnym elementem podczas wprowadzania nowych pokarmów, a także na późniejszym etapie ich życia.
Nie oznacza to jednak, że jedynym płynem powinna być woda dla niemowląt. Z powodzeniem możesz poić dziecko niesłodzonymi herbatkami i delikatnymi naparami dostosowanymi do jego wieku, czy podać mu - na przykład po obiedzie - sok lub nektar owocowy bez dodatku cukru.

Sprawdź napoje HiPP, które zaspokojÄ… pragnienie Twojego maluszka >>

Kiedy niemowlÄ™ powinno dostawać po posiÅ‚ku coÅ› do picia? Przyjmuje siÄ™, że niemowlÄ™ w drugim póÅ‚roczu swojego życia powinno wypijać okoÅ‚o 800-1000 ml pÅ‚ynów. Należy jednak wliczyć w to mleko matki, mleko modyfikowane i napoje dodatkowe. Zapotrzebowanie wzrasta wraz z wagÄ… dziecka i wiÄ™kszÄ… iloÅ›ciÄ… pokarmów staÅ‚ych. Ilość pÅ‚ynów należy zwiÄ™kszyć w okresie, gdy maluch caÅ‚kowicie przechodzi na dietÄ™ opierajÄ…cÄ… siÄ™ zupkach, daniach, deserkach i kaszkach. Przyjmuje siÄ™, że dzieci od roku do 3 lat powinny wypijać okoÅ‚o 1250 ml·.


Rodzice bardzo czÄ™sto zastanawiajÄ… siÄ™, jak przyzwyczaić dziecko do picia wody. Odpowiedź jest jednak prosta – należy zrobić to wraz z rozszerzaniem diety. Mleko mamy i mleko modyfikowane majÄ… sÅ‚odki i przyjemny smak, dlatego woda może wydawać siÄ™ mniej atrakcyjna. JeÅ›li pierwsze posiÅ‚ki niemowlaka zwieÅ„czy kilka Å‚yków wody, maluch Å‚atwiej do niej przywyknie.

Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka?

Problem, który pojawia siÄ™ już na poczÄ…tku nowej przygody to forma podania pÅ‚ynu. Maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie pić ze szklanki, dlatego należy mu w tym pomóc. Rodzice bardzo czÄ™sto siÄ™gajÄ… po najprostsze rozwiÄ…zania takie, jak butelka ze smoczkiem lub tzw. kubki-niekapki. Pozwala to szybko i sprawnie napoić dziecko, ale trzeba pamiÄ™tać, że może mieć to konsekwencje w późniejszym okresie. Rozszerzanie diety niemowlaka to poczÄ…tek stopniowego redukowania karmienia piersiÄ… lub butelkÄ…, podawanie napojów w  butelce ze smoczkiem może znacznie opóźnić proces nauki picia z kubeczka.
Maluch powinien powoli przyzwyczajać siÄ™ do samodzielnego picia. Podobnie, jak w przypadku karmienia – najpierw to rodzic podaje pokarm Å‚yżeczkÄ…, potem dziecko robi to już samodzielnie. SpecjaliÅ›ci wskazujÄ…, że naukÄ™ picia z otwartego kubeczka można zacząć okoÅ‚o 6 miesiÄ…ca życia.

 
Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka?
  • Na poczÄ…tku daj maluszkowi kubeczek do zabawy, aby mogÅ‚o siÄ™ z nim zapoznać. Pokazuj mu też, do czego sÅ‚uży i pij z niego, gdy dziecko na Ciebie patrzy.
  • Po posiÅ‚ku staÅ‚ym podawaj mu wodÄ™ z kubeczka w pozycji siedzÄ…cej, delikatnie go przechylajÄ…c. Maluszek nie musi od razu wypić caÅ‚ej zawartoÅ›ci, wystarczy, że weźmie maÅ‚y Å‚yczek.
  • W miarÄ™ upÅ‚ywu czasu i nabywania nowych umiejÄ™tnoÅ›ci, pozwalaj dziecku na samodzielne korzystanie z kubeczka. Nalewaj niewielkÄ… ilość wody, bÄ…dź przy maluszku i nie przejmuj siÄ™, że na poczÄ…tku wiÄ™kszość wody wyleje.
  • Staraj siÄ™ jak najczęściej ćwiczyć umiejÄ™tność samodzielnego picia, zawsze pod czujnym okiem dorosÅ‚ego!
Wsparciem może okazać siÄ™ tzw. skoÅ›ny kubek, którego nie trzeba zbyt mocno przechylać. UÅ‚atwia to picie i zmniejsza ryzyko zachÅ‚yÅ›niÄ™cia. Innym rozwiÄ…zaniem, które bÄ™dzie lepszym wyborem od kubka-niekapka, jest sÅ‚omka. Tu także należy zaprezentować dziecku mechanizm jej dziaÅ‚ania.

Rozszerzanie diety a zaparcia u niemowląt - co nas powinno zaniepokoić?

W pierwszym roku życia dziecka ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ mechanizmy, które odpowiedzialne sÄ… za skoordynowanÄ… perystaltykÄ™ przewodu pokarmowego. Proces ten umożliwia pÅ‚ynne przejÅ›cie z pokarmu pÅ‚ynnego na staÅ‚y.  CzÄ™stotliwość wypróżnieÅ„ maluszka to kwestia indywidualna. NiemowlÄ™ może robić kupkÄ™ kilka razy dziennie (nawet po każdym karmieniu), raz na 2-3 dni, a nawet rzadziej. Kiedy w takim razie można mówić o zaparciach? Problem ten pojawia siÄ™ już wtedy, gdy widzimy, że maluszek wypróżnia siÄ™ z trudem i mÄ™czy siÄ™ przy tym.
PamiÄ™taj, że zmiana konsystencji, koloru i zapachu kupy oraz czÄ™stotliwoÅ›ci wypróżniania to zupeÅ‚nie naturalne zjawisko. Podczas karmienia piersiÄ… jest ona najczęściej żóÅ‚ta i dosyć rzadka – wyglÄ…dem może nieco przypominać musztardÄ™. Mleko modyfikowane sprawia, że kupa staje siÄ™ bardziej staÅ‚a oraz żóÅ‚tobrÄ…zowa lub brÄ…zowozielona. Im wiÄ™cej pokarmów staÅ‚ych, tym stolec jest bardziej gÄ™sty i zwarty.
Co powinno CiÄ™ zaniepokoić, jak rozpoznać zatwardzenie u niemowlaka? Można wskazać kilka objawów zaparć:
  • rzadsze niż zazwyczaj wypróżnienia,
  • dziecko mÄ™czy siÄ™ podczas wypróżniania (widać, że sprawia mu to ból),
  • kupa jest zbita i sucha,
  • maluszek ma twardy brzuszek, jest rozdrażniony,
  • spada apetyt,
  • po wypróżnieniu widać wyraźnÄ… poprawÄ™ nastroju, a brzuszek jest miÄ™kki.
Trawienie u niemowląt: jak postępować, gdy maluszek cierpi na zaparcia? >>

Dieta na zaparcia u niemowląt - ważny błonnik

PrzyczynÄ… zaparć u niemowlÄ…t może być również zbyt maÅ‚a ilość bÅ‚onnika w diecie. Warto włączyć, wiÄ™c wiÄ™cej produktów, które sÄ… jego dobrym źródÅ‚em. PamiÄ™taj jednak, że podczas podawania pokarmów wysokobÅ‚onnikowych, należy zwiÄ™kszyć również ilość pÅ‚ynów.
Błonnik można znaleźć w wielu pokarmach takich, jak:
  • warzywa – np. marchewka, buraki, dynia, brokuÅ‚y;
  • owoce – banan, jabÅ‚ko, gruszka, suszone Å›liwki i morele;
  • produkty peÅ‚noziarniste – kasza gryczana, jÄ™czmienna i jaglana, pÅ‚atki owsiane i żytnie oraz ryż brÄ…zowy.
Na poczÄ…tku podawaj maluszkowi zmiksowane gotowane warzywa i owoce oraz kaszki i kleiki bezglutenowe. NastÄ™pnie stopniowo wprowadzaj produkty z glutenem, peÅ‚ne kasze oraz surowe warzywa i owoce. Po 4. miesiÄ…cu życia możesz skorzystać także z gotowych produktów HiPP , wykorzystujÄ…c np.:
  • PierwszÄ… marchewkÄ™ BIO (po 4. miesiÄ…cu),
  • Pierwsze jabÅ‚ko BIO (po 4. miesiÄ…cu),
  • PotrawkÄ™ z ziemniaczkami i królikiem (po 5. miesiÄ…cu),
  • KaszkÄ™ 5 zbóż BIO (po 5. miesiÄ…cu),
  • KaszkÄ™ owsianÄ… BIO 100% (po 4. miesiÄ…cu).
Warto jednak podkreślić, że zbyt duża ilość błonnika może przynieść odwrotny skutek w postaci zaparć. Przyjmuje się, że dziecko od roku do 3 lat powinno spożywać od 10 do 19 mg błonnika na dobę. Aby zapewnić maluszkowi odpowiednią ilość błonnika, wystarczy jednak zbilansowana dieta zgodna ze schematem rozszerzania diety niemowląt po 4. miesiącu życia.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku