W każdym domu kuchnia stanowi serce domu. Gotowanie potraw i przyrządzanie posiłków może łączyć domowników i być odzwierciedleniem miłości. Czynności gotowania, pieczenia czy przygotowywanie kawy mogą bywać wręcz magiczne. Jednak zaraz za mistyką i uczuciami, pozostają praktyczne problemy dotyczące wyposażenia kuchennego. Wyposażenie kuchni może zawierać w sobie wiele aspektów i stref. To nie tylko sprzęty agd, ale również akcesoria kuchenne, przybory kuchenne. W dobrze wyposażonej kuchni znajdziemy produkty do przechowywania żywności oraz urządzenia do zabudowy. Jakie są zatem rodzaje wyposażenia? Co stanowi jego podstawę? Na co zwrócić uwagę przy wyposażaniu kuchni?

 

Wyposażenie i jego podział

W sklepie meblowym, w dziale kuchnia znajdziesz ogrom różnych kategorii, z których niemal każda zyskuje swoje odzwierciedlenie w twoim osobistym świecie, jakim jest pomieszczenie kuchni. Z pewnością znajdziesz w niej duże, podstawowe agd tj. lodówkę, zlewozmywak kuchenny czy piekarnik. Prócz tego pierwsze co zakupujemy, urządzając kuchnię w domu to meble kuchenne i funkcjonalne szafki, bardzo często robione na wymiar.

Zaraz obok podstawowej zabudowy czai się świat małych, pozornie nieważnych elementów, które jednak stanowią niezbędny wymiar kuchni. Mowa tu o produktach, tj. pojemniki do przechowywania żywności, rożnego rodzaju przybory kuchenne (np. naczynia i pokrywki) czy niewielkie akcesoria (np. stojaki). Wszystkie one przydadzą się w twoim domu do gotowania, przygotowywania i sprawią, że wszelkie czynności jak smażenie, pieczenie czy funkcjonowanie w kuchni staje się zasadne.

Podstawowa zabudowa

Jak wcześniej wspomniano, podstawę stanowi duże agd, na które składają się meble, lodówka, zlewozmywak (np. zlew Franke), bateria kuchenna. Dobrze wybrać sprzęt do zabudowy, gdyż ogranicza to przestrzeń, poprawia funkcjonalność, jest bezpieczne i dobrze wygląda.

Innymi niezbędnymi rzeczami w kuchni jest małe agd i elementy wyposażenia. Przyjmuje się, że do najbardziej popularnych podstawowych sprzętów prócz czajników, tosterów, opiekaczy należą np. wyciskarki, młynki, ekspresy, szatkownice, krajalnice, chlebak. Prócz tego, bardzo często wyposażamy się w niezbędne naczynia kuchenne tj. patelnie, garnki, deski do krojenia. Do wyposażenia kuchni zaliczmy także filiżanki, dzbanki, kubki, szklanki, sztućce. Niewątpliwie bez tych elementów trudno byłoby wykonywać wszystkie niezbędne w kuchni czynności.

Jakie powinny być kuchnie?

Urządzając kuchnie, przede wszystkim kierujmy się własnymi potrzebami. Określmy ile mamy domowników, jakie są ich przyzwyczajenia i oczekiwania. Wybierajmy te sprzęty, jakie potrzebujemy bez dodatkowych funkcji, z  których nigdy nie skorzystamy. Sprzęty jak i wyposażenie muszą być funkcjonalne, praktyczne, estetyczne. Możemy np. zakupić ekspres w nietypowym kształcie, ale czy będzie on pasował do ogólnej koncepcji i projektu naszej wymarzonej kuchni?

Nie zapominajmy także o podstawach - właściwym ustawieniu mebli, który pozwoli nam na swobodne i logiczne poruszanie się po niej. Nie rezygnujmy ze sprzętów niezbędnych tj. okap czy kuchenka. Wybierajmy urządzenia energooszczędne i dopasowanie do nas.

Pamiętaj także, że kuchnia jest miejscem gdzie szczególnie ważne jest dobre oświetlenie. Nie tylko chodzi o nasłonecznienie naturalne poprzez szerokie okna, ale także dobre umiejscowienie lamp punktowych czy oświetlenia ogólnego. Powinno ono oświetlać blaty i powierzchnie robocze.

Dobierając właściwie wszystkie elementy, wyposażenie powinno być spójne i satysfakcjonujące.

undefined

Najczęściej zadawane pytania


Co ma największe znaczenie, gdy projektujemy kuchnie?

Przede wszystkim funkcjonalność. Kuchnia to miejsce w domu, w którym wszyscy domownicy spędzają dużo czasu. Jeśli do tego lubimy gotować czy urządzamy przyjęcia, to warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które wyraźnie wpływają na poziom funkcjonalności przestrzeni. Odpowiednia ilość blatów roboczych, których często brakuje szczególnie w aneksach kuchennych. Przyjrzyjmy się kierunkowi otwierania szafek, czy lodówki, tak, aby wszystko było jak najwygodniejsze.

Jaki sprzęt w kuchni jest nam niezbędny?

Obecnie trudno wyobrazić sobie kuchnie bez dużego AGD. Przede wszystkim lodówka, kuchenka i zmywarka, to niezbędne trio. Jednak musimy pamiętać, że równie przydatna bywa mikrofalówka - szczególnie, gdy mieszkają z nami nastolatki i między zajęciami, mogą sobie szybko odgrzać posiłek, oraz ekspres do kawy - jeśli ją uwielbiamy i często przyjmujemy gości.

Na ile osób powinno się kupić zastawę obiadową?

Wyposażenie kuchni to również zastawa obiadowa, czyli talerze. Zwykle zależy nam aby był to jeden komplet. Jednak na rynku dostępne są zwykle opcje na 12 lub 24 osoby i stajemy przed pytaniem na jaką się zdecydować. Jeśli np domowników jest czworo i wiemy, że nie będziemy przyjmować gości, to 12 z pewnością starczy. Jednak gdy należymy do osób uwielbiających przyjęcia, to niekiedy i 24 okaże się zbyt mało.

Jakie akcesoria do gotowania są niezbędne?

W naszych kuchniach jest wiele niepozornych akcesoriów, które jednak są bardzo istotne w czasie codziennego przygotowania potraw. Zacząć warto od drewnianych lub sylikonowych łopatek, które przydadzą się do mieszania potraw na patelniach czy w garnkach. Niezbędna może okazać się również wyciskarka do czosnku, nóż do pizzy czy rozmaite tarki, wszystko zależy od tego, co i jak gotujemy.

Jakie szafki kuchenne wybrać?

Obecnie szafki kuchenne, również te na zamówienie są płytsze niż dawniej, jednak stosuje się raczej zabudowę pod sam sufit. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe półki na wyższych poziomach. pamiętajmy jednak, aby umieszczać tam rzeczy, z których korzystamy rzadziej, bo zdejmowanie z większych wysokości może okazać się kłopotliwe. Unikniemy jednak ustawiania różnych sprzętów i innych rzeczy na górze szafek. Tam jedynie się kurzyły, teraz stawiamy na minimalizm i wszystko chowamy.


Podobne artykuły:

aran?acja wn?trz

Wersja do druku