Ilość kosmetyków, jakiej codziennie używa przeciętny konsument, sięga nawet kilkudziesięciu produktów. Każdy z nich zawiera kilka lub kilkanaście substancji chemicznych, z których wszystkie mają wpływ, nie zawsze pozytywny, na stan skóry. Obecnie coraz więcej osób sięga jednak po kosmetyki naturalne, o prostym, krótkim składzie, opartym na ekologicznych produktach roślinnych.

 

  1. Kosmetyki naturalne o prostym składzie
  2. Naturalne kosmetyki do każdego rodzaju skóry
  3. Ekologiczne kosmetyki, to znaczy jakie?

Jak dotąd naturalne kosmetyki były szczególnie doceniane przez Azjatki, które znane są z dbałości o stan skóry i włosów. Obecnie również w Polsce konsumenci mają coraz większą świadomość ekologiczną, dlatego wymieniają używane dotąd produkty na kosmetyki organiczne.

 

Kosmetyki naturalne o prostym składzie

Cenioną przez użytkowników zaletą naturalnych kosmetyków jest skład pozbawiony sztucznych, chemicznych substancji, które mogą wywoływać alergie lub podrażnienia skóry. Polskie kosmetyki naturalne, np. te marki Shaushka, mają prosty skład, oparty na czterech grupach produktów. Każdy kosmetyk zawiera substancje aktywne, czyli ekstrakty z roślin, naturalne oleje czy wody roślinne, mające dobroczynny wpływ na ludzką skórę i włosy. Dodatkiem są emulgatory pochodzenia roślinnego, służące do połączenia fazy wodnej i olejowej kosmetyków. Ekologiczne kosmetyki pięknie pachną, a za ten zapach odpowiadają naturalne substancje zapachowe, np. olejki eteryczne lub wyciągi z owoców i roślin. Aby w produktach nie rozwijały się szkodliwe dla zdrowia bakterie lub grzyby, kosmetyki są wzbogacane o naturalne konserwanty.

 

Naturalne kosmetyki do każdego rodzaju skóry

Kosmetyki ekologiczne to produkty przeznaczone do codziennej pielęgnacji ciała i włosów, których mogą używać posiadacze zarówno skóry normalnej, jak i skóry wrażliwej, suchej czy tłustej. Naturalna pielęgnacja tymi produktami jest w pełni bezpieczna dla każdego typu skóry, również tej skłonnej do podrażnień lub alergii. Można nimi pielęgnować delikatną skórę dziecka od pierwszych dni życia, mając pewność, że żaden z obecnych w produkcie składników nie zaszkodzi maluszkowi i nie wywoła u niego niepożądanych reakcji skórnych. Naturalne kosmetyki przeznaczone są dla każdego, niezależnie od rodzaju skóry i jej potrzeb.

Dobrze dobrane produkty naturalne są odpowiednie do pielęgnacji twarzy; można ich używać również do mycia i masażu ciała. To szampony, emulsje i mydła oczyszczające, pasty do mycia zębów, oliwki, peelingi i produkty dla niemowląt oraz naturalne kremy, perfekcyjnie nawilżające skórę. Używając kosmetyków naturalnych można w pełni czerpać korzyści z działania takich substancji jak glinki kosmetyczne, olej arganowy czy minerały pochodzenia roślinnego. To substancje zwalczające niedoskonałości, pobudzające procesy odbudowy skóry oraz poprawiające jej nawilżenie.

 

Ekologiczne kosmetyki, to znaczy jakie?

Aby nazwać produkty do mycia i pielęgnacji naturalnymi kosmetykami, nie wystarczy zadbać o ich czysty, rośliny skład. Ekologiczne produkty kosmetyczne to coś więcej - to również w pełni biodegradowalne opakowanie. Naturalne piękno ludzkiej skóry nie może się odbywać kosztem zwierząt lub środowiska, dlatego kosmetyki te nie są testowane na zwierzętach. Są to również produkty przygotowane z naturalnych składników, pochodzących z ekologicznych plantacji i upraw. Zatem kosmetyki naturalne to te, których zarówno produkcja, jak i późniejsze użytkowanie, jest w pełni bezpieczne zarówno dla konsumentów, jak i środowiska.


Najczęściej zadawane pytania


Czy kosmetyki naturalne i ekologiczne to to samo?

Nie, choć pozornie może się tak wydawać. Pod określeniem "naturalne" znajdują się właściwie wszystkie produkty, w których znajdziemy choć jeden składnik pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Z kolei kosmetyki ekologiczne muszą spełniać określone normy, półprodukty powinny pochodzić z certyfikowanych upraw. To podstawowa różnica między tymi dwiema grupami.

Czy kosmetyki naturalne uczulają?

Wiele kosmetyków naturalnych doskonale sprawdza się u alergików. Jednak trzeba zachować ostrożność przy pierwszym stosowaniu i mieć na względzie indywidualną wrażliwość. Mimo wszystko ograniczony skład i produkty pochodzenia naturalnego, zdają się doskonale pielęgnować taką wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę.

Czy stosując kosmetyki naturalne osiągniemy zamierzone efekty?

Można powiedzieć, że naturalne kosmetyki były dla nas punktem wyjścia. Takie produkty, często samodzielnie przygotowywane były podstawą pielęgnacji naszych babć. Z czasem zachłysnęliśmy się wynalazkami współczesności i bardziej chemicznymi składami. Jednak dziś wyraźnie widać, że coraz chętniej wracamy do tego co naturalne. Jest to bardzo dobry kierunek. W naturalnych składnikach znajdujemy bowiem ogromne bogactwo składników aktywnych, które doskonale wpływają na naszą skórę i pomogą nam wyglądać i czuć się pięknie.

Czy przy atopowym zapaleniu skóry można stosować kosmetyki naturalne?

Tak, a nawet w wielu przypadkach są one wskazane i bardzo dobrze działają. warto jednak pamiętać, że skóra z AZS wymaga specjalnego traktowania i może być szczególnie nadwrażliwa na jakąś roślinę lub ich połączenie. W związku z tym, przed nałożeniem nowego kosmetyku na całą twarz, wykonajmy najpierw próbę uczuleniową na przedramieniu.

Czy kosmetyki naturalne można stosować w każdym wieku?

Tak. Kosmetyki naturalne są idealnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku. Jeśli przyjrzymy się ich składowi INCI, to z całą pewnością znajdziemy takie, które doskonale wesprą pielęgnację nastoletniej cery, jak i takie, które pomogą w niwelowaniu zmarszczek na skórze dojrzałej. Pozostaje jedynie odpowiednie dopasowanie kosmetyku.

Czy kosmetyki naturalne można stosować w każdym wieku?

Tak. Kosmetyki naturalne są idealnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku. Jeśli przyjrzymy się ich składowi INCI, to z całą pewnością znajdziemy takie, które doskonale wesprą pielęgnację nastoletniej cery, jak i takie, które pomogą w niwelowaniu zmarszczek na skórze dojrzałej. Pozostaje jedynie odpowiednie dopasowanie kosmetyku.


Podobne artykuły:

Szampon z biotyn?
medycyna estetyczna

Wersja do druku