Biotyna jest witaminą, która ma pozytywny wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci. Dlatego właśnie nie bez powodu, nazywa się ją witaminą piękna. Pośród jej najważniejszych funkcji wymienić należy to, że działa pobudzająco na porost włosów, likwiduje łojotok i wzmacnia płytkę paznokcia. Stanowi ona jeden z budulców włosów i paznokci, tak więc jej odpowiedni poziom silnie wpływa na ich kondycję. W sytuacji, gdy obserwujesz u siebie zwiększone wypadanie włosów i ich większą łamliwość, to wysoce prawdopodobne, że masz niedobór biotyny.

Biotyna – co musisz o niej wiedzieć?

To inaczej witamina H lub B7. Mimo iż powszechnie określa się ją jako witaminę, to jednak jest ona koenzymem, który można spotkać w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Jest rozpuszczalna w wodzie, a do tego wrażliwa na promieniowanie UV, zmiany temperatury oraz kontakt z wodą czy tlenem. Powszechnie można spotkać się z określeniem, że biotyna to witamina piękna. Pozytywnie wpływa ona nie tylko na włosy, ale również na skórę i paznokcie. Niedobory biotyny w organizmie mogą silnie dawać o sobie znać. Pojawiają się bowiem przebarwienia na skórze, czy zmiany łojotokowe oraz atopowe. Ponadto może dojść również drętwienia kończyn, zapalenia spojówek, problemów z jelitami, bólów mięśniowych, czy wystąpienia podwyższonego poziomu cholesterolu. Jednak kwestią, na którą przede wszystkim większość z nas zwróci uwagę jest pogorszenie się stanu skóry włosów i paznokci.
Do niedoborów dochodzi zwykle na skutek nieprawidłowej i źle zbilansowanej diety. Jednak są również inne przyczyny, gdyż często występuje on w przebiegu ciąży, po intensywnym wysiłku fizycznym, przyjmowania antybiotyków lub osobniczego nieprawidłowego wchłaniania biotyny. Jeśli jest jej za mało włosy będą wypadać, pojawi się łupież i łojotok.

Biotyna i jej wpływ na kondycję włosów

Jak już wspomnieliśmy biotynę dostarczymy z dietą. Co jednak istotne może ona znacząco poprawiać wygląd naszych włosów i przeciwdziałać ich wypadaniu. Dlatego dobrym wyborem będzie szampon Biotynox, który będzie działał miejscowo i wspomoże naszą walkę o piękne uczesanie. Biorąc pod uwagę, że jednym z problemów jest właśnie nadmierna utrata włosów, to w przypadku jej wystąpienia można zacząć szukać przyczyny właśnie wprowadzając szampon na wypadające włosy. Dobranie odpowiedniego produktu i dbanie o poziom biotyny z pewnością przyczyni się do zachowania pięknego i zdrowego wyglądu naszych włosów.
Poprzez krew biotyna zaopatruje macierz włosa w biodostępną siarkę. Macierz odpowiedzialna jest za spajanie łodygi włosa na całej jego długości. Natomiast wiązania siarkowe wchłaniane są w masę keratynową. Kolejną funkcją tej witaminy jest regulowanie metabolizmu skóry głowy, co ma pozytywne oddziaływanie na korzenie i wzrost łodygi włosa. Biotynę znajdziemy w wielu produktach spożywczych, jednak istotne jest iż obróbka termiczna zmniejsza jej zawartość, przez co może okazać się, że przyswajana ilość nie jest dostateczna. Wówczas zaleca się odpowiednią suplementację. Jednak stosowanie szamponu z biotyną również może okazać się bardzo pomocne.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku