Ginekologia estetyczna jest specyficzną dziedziną medycyny. Odpowiada na potrzeby kobiet w różnym wieku, u których zmiany w obrębie pochwy utrudniają codzienne funkcjonowanie i czerpanie przyjemności z jakości życia seksualnego. Takie sytuacje mogą być spowodowane przez wiele czynników: przebieg porodu naturalnego i zastosowane wówczas zabiegi medyczne, menopauzę, chorobę lub wypadek. W czym może pomóc ginekologia plastyczna i estetyczna? Co warto wiedzieć na temat poszczególnych zabiegów? Jak wybrać odpowiednią klinikę?

1. Zabiegi ginekologii estetycznej - kiedy warto?

2. Jakie zabiegi ginekologii estetycznej warto wziąć pod uwagę?

3. Zalety ginekologii estetycznej

4. Jak wybrać klinikę i jak przygotować się do zabiegu?

Ginekologia estetyczna już dawno przestała być tematem tabu, dlatego też Śląsk i Zagłębie, w tym same Katowice, oferują coraz więcej miejsc, w których można skorzystać z zabiegów. Poznaj możliwości.

Zabiegi ginekologii estetycznej - kiedy warto?

W przypadku wielu kobiet trwałe zmiany w strefach intymnych mogą powodować dyskomfort psychiczny i fizyczny, a nawet konkretne dolegliwości: nietrzymanie moczu, ból w czasie współżycia, kłopoty z higieną. Wiele pań decyduje się więc na plastykę tych okolic. Niejednokrotnie ginekologia estetyczna stanowi element lekarskich terapii - przykładem jest choćby leczenie nietrzymania moczu lub przywracanie strefom intymnym ich funkcji seksualnych. Wskazaniem do konsultacji w tym zakresie może być:
 • nietrzymanie moczu spoczynkowe lub wysiłkowe,
 • patologiczna suchość pochwy,
 • nadmierna luźność pochwy,
 • przerost warg sromowych mniejszych,
 • zrosty i blizny pozostałe po nacinaniu krocza przy porodzie,
 • nawracające infekcje intymne,
 • brak satysfakcji z życia seksualnego.
Kobiety decydują się na plastykę warg sromowych czy pochwy zarówno z powodów czysto fizycznych (kwestii higienicznych czy bólu przy stosunku), jak i psychicznych - w celu poprawienia pewności siebie i walki z kompleksami. Zabieg nigdy nie powinien być jednak pierwszym krokiem: problem warto skonsultować z ginekologiem, urologiem, psychologiem.

Jakie zabiegi ginekologii estetycznej warto wziąć pod uwagę?

 Istnieje cała grupa zabiegów, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem pacjentek. Zakres działania i efekty są różne. Poznaj niektóre zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej.
 • waginoplastyka, czyli plastyka pochwy - pomocna przy nadmiernym rozluźnieniu pochwy, pęknięciu i nieudolnym nacięciu krocza, urazach. Tego typu operacje przeprowadza się także w przypadku wrodzonego braku lub niedorozwoju macicy i pochwy,
 • labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych - wykonuje się ją, gdy kobieta odczuwa dyskomfort spowodowany wielkością warg,
wrodzony brak lub niedorozwój macicy i pochwy

Czytaj więcej na https://twojezdrowie.rmf24.pl/cialo/uklad-moczowo-plciowy/news-ginekologia-plastyczna-kiedy-warto-wykonac-zabieg-miejsc-int,nId,2958857#crp_state=1utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox,
 • lifting krocza i perinoplastyka, czyli plastyka krocza - wykonywany u pacjentek po nacięciu krocza lub po jego pęknięciu w przebiegu porodu siłami natury,
 • odtwarzanie (hymenoplastyka) lub usuwanie (hymenotomia) błony dziewiczej - w pierwszym przypadku zabieg motywowany jest względami religijnymi lub fantazjami seksualnymi, w drugim - wynika ze względów anatomicznych lub psychologicznych,
 • clitoroplastyka - wyeksponowanie łechtaczki w celu wzmocnienia doznań,
 • plastyka szyjki macicy - mająca na celu usunięcie deformacji i uszkodzeń.
To tylko niektóre z popularnych zabiegów. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ich inwazyjność jest stosunkowo niewielka. Większość ingerencji odbywa się w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym - pacjentka jeszcze tego samego dnia może zostać wypisana do domu.

Zalety ginekologii estetycznej

Bardzo dużym atutem nowoczesnych zabiegów z zakresu ginekologii plastycznej i estetycznej jest wspomniana niewielka inwazyjność. Plastyka pochwy czy rewitalizacja warg sromowych nie wymaga ani długotrwałej hospitalizacji ani zaawansowanych przygotowań. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się do tego celu laser, co znacząco przyspiesza rekonwalescencję i nie wymaga rezygnacji z codziennej aktywności.
Tego typu zabiegi przestały być tematem tabu. Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę, że jest to sposób na usunięcie przyczyn kompleksów, poprawę wyglądu i jakości życia, nie tylko seksualnego. Przykładem są panie, które decydują się zmniejszyć wargi sromowe sprawiające ból w czasie uprawiania sportu. Z kolei poporodowa plastyka krocza może odwrócić skutki niefortunnego przebiegu porodu siłami natury.

Jak wybrać klinikę i jak przygotować się do zabiegu?

Jak wybrać klinikę realizującą zabiegi? Ginekologia estetyczna cieszy się coraz większą popularnością, dlatego takich miejsc przybywa. Zanim zdecydujesz się na konkretną placówkę, zweryfikuj wykorzystywany sprzęt oraz kompetencje specjalistów. Umów się na wizytę konsultacyjną, aby rozwiać wszystkie wątpliwości.
Czy do zabiegu musisz się przygotować? W zależności od przyjętego sposobu działania wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Często konieczne będzie wykonanie badań: morfologii, układu krzepnięcia i oznaczenie grupy krwi. Niezbędne są również aktualne wyniki standardowych badań ginekologicznych, głównie cytologii i USG.
 

Najczęściej zadawane pytania


Jakie są wskazania do zabiegów ginekologii estetycznej?

Przede wszystkim przeprowadza się je u pań, u których występuje problem nietrzymania moczu - zarówno spoczynkowego, jak i wysiłkowego. Lekarz może polecić zabieg z tej kategorii w przypadku patologicznej suchości pochwy, przy zrostach oraz bliznach, jakie powstały na skutek nacięcia krocza, przy przeroście wark sromowych mniejszych oraz przy luźności pochwy.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg ginekologii estetycznej, jeśli występują wskazania?

Taki zabieg pomoże nam fizycznie, może przyczynić się do lepszego pożycia małżeńskiego, ale również może stanowić rozwiązanie problemów psychologicznych. Niekiedy wizualne nieprawidłowości w obrębie krocza mogą powodować bowiem duży dyskomfort psychiczny, obniżenie poczucia własnej wartości czy pewności siebie. Dopiero zabieg przywróci wysoki poziom zadowolenia.

Czy rekonwalescencja po takich zabiegach długo trwa?

Z pozoru może się wydawać, że to kłopotliwy zabieg, ponieważ obejmuje bardzo delikatne części ciała. Jednak wykorzystanie nowoczesnych technologii, najczęściej lasera sprawia, że rekonwalescencja jest bardzo krótka, więc jeśli rezygnujemy ze swoich codziennych zajęć i aktywności, to z pewnością zaledwie na kilka dni.

Czy lifting krocza przywróci stan sprzed porodu?

Poród drogami natury, często wiąże się z koniecznością nacięcia krocza. Jeśli później szycie nie zostanie odpowiednio wykonane, to może dojść do nieprzyjemnych objawów, jak chociażby utrata przyjemności ze zbliżeń, czy spadek siły mięśniowej w tej okolicy. To wszystko ma wpływ na poczucie atrakcyjności kobiety. W takich sytuacjach właśnie lifting krocza będzie najlepszym wyborem, bo lekarz przeprowadzi zwężenie rozluźnionej tkanki mięśniowej. W konsekwencji powrócimy do tego co było wcześniej.

Ile czasu po liftingu pochwy należy unikać zbliżeń z partnerem?

Mimo iż pacjentka bardzo szybko dochodzi do siebie, to lekarze zalecają, aby przynajmniej przez kilka tygodni wstrzymać się ze współżyciem. Istotne będzie również stosowanie miejscowych środków odkażających do czasu pojawienia się miesiączki.


Podobne artykuły:

Ginekologia Estetyczna

Wersja do druku