Staw kolanowy (łac. articulatio genus) to największy ze wszystkich stawów w organizmie człowieka. Jest nieustannie eksploatowany, przez co ryzyko wystąpienia kontuzji w jego obrębie jest bardzo duże. Urazy stawu kolanowego dotyczą przeważnie sportowców oraz osób aktywnych fizycznie, choć czasem przytrafiają się ludziom będących ze sportem na bakier. Jak wzmocnić stawy kolanowe i uniknąć problemów w przyszłości? Co na stawy kolanowe sprawdzi się najlepiej? Odpowiadamy.

Budowa kolana – jak wygląda?

Budowa kolana jest dość skomplikowana. Staw kolanowy jest połączeniem uda z podudziem (goleniem), a zatem jest stawem udowo-piszczelowym. Współtworzy go trzeszczka w postaci rzepki, posiada dwie łącznotkankowe łąkotki. Wzmocniony jest więzadłami zewnętrznymi (pobocznymi oraz torebki stawowej), a także bardzo silnymi więzadłami wewnętrznymi (więzadłem krzyżowym przednim i tylnym). W stawie kolanowym możliwe są ruchy zginania, prostowania i obracania.

Ból w stawie kolanowym – co może oznaczać?

Dolegliwości bólowe występujące w obrębie stawu kolanowego mogą mieć bardzo różne przyczyny. W wielu przypadkach jednoznaczną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz na podstawie wywiadu i badań, w tym zarówno fizykalnego przeprowadzonego w gabinecie, jak i specjalistycznych typu RTG czy USG. 

Najczęstsze urazy odpowiedzialne za ból w kolanie to:

  • skręcenie stawu kolanowego – obejmuje uszkodzenie aparatu stabilizującego staw: torebki stawowej, więzadeł oraz mięśni;
  • zwichnięcie stawu kolanowego – dochodzi do przesunięcia się powierzchni stawowych kolana, przez co nie ma między nimi kontaktu;
  • uszkodzenia więzadłowe – zwykle dotyczą więzadła pobocznego piszczelowego, rzadziej krzyżowego przedniego i pobocznego strzałkowego;
  • uszkodzenia łąkotek – wyróżnia się zmiany strukturalne, mechaniczne lub zwyrodnieniowe.

Urazy stawów kolanowych – objawy

Silny ból kolan to niejedyny objaw uszkodzenia stawu. W momencie urazu słyszalny może być charakterystyczny trzask, który najczęściej świadczy o uszkodzeniu więzadeł krzyżowych. Oprócz tego chory podczas chodzenia może mieć uczucie uciekania kolana. W miejscu uszkodzenia często występuje bolesność uciskowa, krwiak i obrzęk. Częstym objawem jest również sztywnienie kolana.

Jak dbać o kolana?

Każdy, kto chce mieć zdrowe kolana, powinien pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  1. Aktywność fizyczna – regularnie wykonywane ćwiczenia wzmocnią stawy kolanowe i zmniejszą ryzyko kontuzji.
  2. Prawidłowa waga – u osób z nadwagą lub otyłością dochodzi do nadmiernego obciążenia kolan, dlatego warto pozbyć się nadprogramowych kilogramów i odciążyć stawy.
  3. Przerwy w pracy – siedzący tryb życia negatywnie wpływa na kondycję kolan, dlatego prowadząc go, trzeba pamiętać o częstych przerwach i regularnej zmianie pozycji kolan.
  4. Rezygnacja z dźwigania – noszenie ciężkich rzeczy może powodować przeciążenia kolan, dlatego w miarę możliwości nie powinno się tego robić, a jeśli już, to trzeba pamiętać o prawidłowej technice.
  5. Wygodne buty – często zapominamy lub nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na stan kolan wpływają buty, dlatego powinno się nosić obuwie dopasowane do kształtu i potrzeb stóp.

Mocny ból w stawie kolanowym – jak z nim walczyć?

Przy pojawieniu się pierwszych niepokojących dolegliwości takich jak ból przy chodzeniu, niezwykle ważna jest regeneracja kolan. Trzeba dać stawom odpocząć, by uszkodzone struktury mogły się zregenerować. Dalsza aktywność fizyczna mogłaby jedynie pogłębić problem. Jeśli ból nie ustępuje, można sięgnąć po preparat na stawy.

Co warto zastosować na stan zapalny i ból kolan? Lek 4Flex PureGel w postaci żelu przeznaczony jest do użytku w przypadku bóli mięśniowo-stawowych czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Działa miejscowo uśmierzając ból. Dobrze przenika do mazi stawowej i na długo pozostaje w tkankach stawu. Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzące obrzęk zapalny. 4Flex PureGel można kupić w aptece bez recepty. Pamiętaj, aby przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż lek niewłaściwie stosowany może zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku