Staw kolanowy (Å‚ac. articulatio genus) to najwiÄ™kszy ze wszystkich stawów w organizmie czÅ‚owieka. Jest nieustannie eksploatowany, przez co ryzyko wystÄ…pienia kontuzji w jego obrÄ™bie jest bardzo duże. Urazy stawu kolanowego dotyczÄ… przeważnie sportowców oraz osób aktywnych fizycznie, choć czasem przytrafiajÄ… siÄ™ ludziom bÄ™dÄ…cych ze sportem na bakier. Jak wzmocnić stawy kolanowe i uniknąć problemów w przyszÅ‚oÅ›ci? Co na stawy kolanowe sprawdzi siÄ™ najlepiej? Odpowiadamy.

Budowa kolana – jak wyglÄ…da?

Budowa kolana jest dość skomplikowana. Staw kolanowy jest połączeniem uda z podudziem (goleniem), a zatem jest stawem udowo-piszczelowym. Współtworzy go trzeszczka w postaci rzepki, posiada dwie łącznotkankowe łąkotki. Wzmocniony jest więzadłami zewnętrznymi (pobocznymi oraz torebki stawowej), a także bardzo silnymi więzadłami wewnętrznymi (więzadłem krzyżowym przednim i tylnym). W stawie kolanowym możliwe są ruchy zginania, prostowania i obracania.

Ból w stawie kolanowym – co może oznaczać?

Dolegliwości bólowe występujące w obrębie stawu kolanowego mogą mieć bardzo różne przyczyny. W wielu przypadkach jednoznaczną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz na podstawie wywiadu i badań, w tym zarówno fizykalnego przeprowadzonego w gabinecie, jak i specjalistycznych typu RTG czy USG. 

Najczęstsze urazy odpowiedzialne za ból w kolanie to:

  • skrÄ™cenie stawu kolanowego – obejmuje uszkodzenie aparatu stabilizujÄ…cego staw: torebki stawowej, wiÄ™zadeÅ‚ oraz mięśni;
  • zwichniÄ™cie stawu kolanowego – dochodzi do przesuniÄ™cia się powierzchni stawowych kolana, przez co nie ma miÄ™dzy nimi kontaktu;
  • uszkodzenia wiÄ™zadÅ‚owe – zwykle dotyczÄ… wiÄ™zadÅ‚a pobocznego piszczelowego, rzadziej krzyżowego przedniego i pobocznego strzaÅ‚kowego;
  • uszkodzenia Å‚Ä…kotek – wyróżnia siÄ™ zmiany strukturalne, mechaniczne lub zwyrodnieniowe.

Urazy stawów kolanowych – objawy

Silny ból kolan to niejedyny objaw uszkodzenia stawu. W momencie urazu słyszalny może być charakterystyczny trzask, który najczęściej świadczy o uszkodzeniu więzadeł krzyżowych. Oprócz tego chory podczas chodzenia może mieć uczucie uciekania kolana. W miejscu uszkodzenia często występuje bolesność uciskowa, krwiak i obrzęk. Częstym objawem jest również sztywnienie kolana.

Jak dbać o kolana?

Każdy, kto chce mieć zdrowe kolana, powinien pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  1. Aktywność fizyczna – regularnie wykonywane ćwiczenia wzmocniÄ… stawy kolanowe i zmniejszÄ… ryzyko kontuzji.
  2. PrawidÅ‚owa waga – u osób z nadwagÄ… lub otyÅ‚oÅ›ciÄ… dochodzi do nadmiernego obciążenia kolan, dlatego warto pozbyć siÄ™ nadprogramowych kilogramów i odciążyć stawy.
  3. Przerwy w pracy – siedzÄ…cy tryb życia negatywnie wpÅ‚ywa na kondycjÄ™ kolan, dlatego prowadzÄ…c go, trzeba pamiÄ™tać o czÄ™stych przerwach i regularnej zmianie pozycji kolan.
  4. Rezygnacja z dźwigania – noszenie ciężkich rzeczy może powodować przeciążenia kolan, dlatego w miarÄ™ możliwoÅ›ci nie powinno się tego robić, a jeÅ›li już, to trzeba pamiÄ™tać o prawidÅ‚owej technice.
  5. Wygodne buty – czÄ™sto zapominamy lub nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na stan kolan wpÅ‚ywajÄ… buty, dlatego powinno siÄ™ nosić obuwie dopasowane do ksztaÅ‚tu i potrzeb stóp.

Mocny ból w stawie kolanowym – jak z nim walczyć?

Przy pojawieniu się pierwszych niepokojących dolegliwości takich jak ból przy chodzeniu, niezwykle ważna jest regeneracja kolan. Trzeba dać stawom odpocząć, by uszkodzone struktury mogły się zregenerować. Dalsza aktywność fizyczna mogłaby jedynie pogłębić problem. Jeśli ból nie ustępuje, można sięgnąć po preparat na stawy.

Co warto zastosować na stan zapalny i ból kolan? Lek 4Flex PureGel w postaci żelu przeznaczony jest do użytku w przypadku bóli mięśniowo-stawowych czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Działa miejscowo uśmierzając ból. Dobrze przenika do mazi stawowej i na długo pozostaje w tkankach stawu. Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzące obrzęk zapalny. 4Flex PureGel można kupić w aptece bez recepty. Pamiętaj, aby przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż lek niewłaściwie stosowany może zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu.

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku