Halka jest to jedna z tych elementów bielizny damskiej, którą w tych czasach bardzo rzadko znajdziemy w kobiecej szafie. Uważana za dodatek babciowy niepasujący do niczego. Jednak moim zdaniem, każda kobieta powinna posiadać w swojej garderobie chociaż jedną halkę, którą można włożyć pod sukienkę. Dzięki czemu sukienka nie będzie spadać, podwijać się czy przekręcać. Dodatkowym atutem jest to, że może pełnić funkcję halki wyszczuplającej, lub halki modelującej talię. W poniższym artykule postaram się pokazać w kilku krokach jak uszyć praktyczną halkę, która powstanie za nie dużą kwotę. No to do roboty!!
 

Instrukcja uszycia halki

Jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniędzy na materiał, z którego powstanie nasza halka warto wybrać się do pobliskich lumpeksów i poszukać rzeczy, które nadadzą się na materiał, z którego uszyjemy halkę. Najlepszą bazą będą jedwabne męskie koszule. Najważniejszą rzeczą, jaką musimy wiedzieć podczas poszukiwań to aby obwód koszuli pod pachą miał około 40 centymetrów więcej od obwodu bioder. Od tego zależy, jak szeroka będzie nasza halka. Następnie tworzymy z koszuli kształt tuby poprzez rozcięcie jej w okolicach pachy lub w okolicach kieszeni. Warto więc podczas zakupu zobaczyć czy daną koszulę można ukształtować, tak jak my chcemy. Jeśli mamy wyciętą koszule potrzebować będziemy dodatkowo nici, gumkę do wszycia o szerokości od 0,5 cm do 1 cm, przybory krawieckie takie jak nożyczki, mydło krawieckie oraz maszyna. Możemy także wszyć koronkę, jednak nie jest to konieczne.
Koszula ułatwia nam pracę nad halką, ponieważ ma ona już zaszyte boki i gotowy dół. Wystarczy, że wszyjemy gumkę, dodamy koronkę i gotowe. Należy jednak pamiętać, że podczas szycia należy uważać, gdyż jest to praca z naprawdę delikatnym materiałem, który może bardzo łatwo się rozpruć, lub rozerwać.

Zabieramy się do szycia

Wbrew pozorom nie jest to wcale trudny proces do zrobienia. Najważniejsze jest, by gumka nie była zbyt luźno, ani zbyt rozciągnięta. Pierwszym krokiem jest stworzenie tunelu z materiału, który musi być szerszy od samej gumki mniej więcej o 0,3 centymetra. Następnie weź gumkę, owiń ją delikatnie w talii, tak by nie cisnęła, ale nie była zbyt luźna. Ponieważ szyjemy halkę, która musi być luźna i zwiewna, a nie coś, co będzie ściskało ciało. Bierzemy mydło lub inny pisak i zaznaczmy na gumce odpowiednią długość i ucinamy. Bierzemy żelazko i zaprasowujemy górną część halki minimalnie dwa razy. Za pierwszym razem szerokość musi być mniejsza niż tunel, a za drugim razem musimy zaprasować brzeg, tak by był większy od szerokości tunelu. Kolejnym krokiem jest spięcie podwiniętego materiału, agrafkami, lub szpilkami wszystko zależy od tego, co mamy aktualnie pod ręką. i siadamy do maszyny. Zszywamy tunel jak najbliżej brzegu, jednak musimy zostawić nadwyżkę materiału po to, aby przełożyć tam gumkę. Gdy zakończymy proces szycia, przeciągamy gumkę po całej długości tunelu za pomocą np. agrafki. Ostatnim krokiem jest zszycie brzegów gumki i związanie wystających nitek. I tak oto halka została uszyta i jest gotowa do włożenia pod sukienkę. Warto ozdobić dolną część koronką, w razie sytuacji, gdy sukienka jest krótsza od halki.

Rola halki pod sukienką

Jeśli sukienka jest rozkloszowana, halka idealnie pomoże w układaniu i prezentowaniu sukienki na ciele. Dodatkowo halka sprawi, że gdy mamy rajtuzy sukienka nie będzie się elektryzować. Tak więc możemy zauważyć, że noszenie halki daje nam same pozytywy. Zapraszamy do odwiedzenia naszego butiku – sklep internetowy Candivia.pl

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak uszyć halkę

Wersja do druku