Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wielu z nas boi się dentysty i z pewnością nie bez powodu. Istotne jest tu, że zwykle na fotel trafiamy, gdyż już leczenie jest konieczne, a niekiedy bardzo wymagające i bolesne. W takich sytuacjach nic dziwnego, że nie kojarzymy wizyt z niczym przyjemnym, a raczej są one dla nas bolesną koniecznością. Tutaj pojawia się jednak pytanie, czy możemy takim sytuacjom skutecznie zapobiegać? Okazuje się, że tak.

Jak uniknąć bólu u stomatologa?

W kwestii leczenia naszych zÄ™bów powinniÅ›my kierować siÄ™ jednÄ… ważnÄ… zasadÄ…, do której powszechnie próbujÄ… nas przekonać lekarze różnych specjalnoÅ›ci, czyli „że lepiej zapobiegać niż leczyć”. Te kilka sÅ‚ów niesie ze sobÄ… ogrom prawdy. Wielu chorobom, w tym również tym zwiÄ…zanym z uzÄ™bieniem czy próchnicÄ… możemy skutecznie przeciwdziaÅ‚ać. Kluczowe jest jednak stosowanie siÄ™ do zaleceÅ„ i ogólnych zasad zwiÄ…zanych z higienÄ… oraz profilaktykÄ… stomatologicznÄ….

Po pierwsze mycie zÄ™bów. Niestety, jak pokazujÄ… statystyki nadal wiele osób myje je tylko raz dziennie, podczas gdy dwa to absolutne minimum. Prawda jest jednak taka, że zÄ™by powinny być myte po każdym posiÅ‚ku. Dodatkowo u niektórych osób wskazane jest również regularne stosowanie nici dentystycznej oraz pÅ‚ynu do pÅ‚ukania jamy ustnej. Wysoka higiena może w zdecydowanym stopniu zminimalizować problem próchnicy, jej pojawiania siÄ™ i rozwoju. Jednak to jeszcze nie wszystko.

Oprócz tego bardzo istotne sÄ… regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, takim jak ewapawlak.com.pl i leczenie pojawiajÄ…cych siÄ™ ubytków, gdy sÄ… jeszcze niewielkie. Takie usuwanie próchnicy bÄ™dzie z pewnoÅ›ciÄ… mniej bolesne i zdecydowanie mniej uciążliwe. Profilaktyka stomatologiczna powinna obejmować przeglÄ…d stanu uzÄ™bienia co najmniej raz do roku, a przy wiÄ™kszych skÅ‚onnoÅ›ciach do powstawania próchnicy zaleca siÄ™ nawet dwa razy do roku.

Co jeszcze obejmuje profilaktyka stomatologiczna?

W czasie regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym możemy również przeprowadzić zabieg usuwania kamienia oraz piaskowania. DziÄ™ki nim bÄ™dziemy z odpowiedniÄ… czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… pozbywać siÄ™ przynajmniej części czynników powodujÄ…cych próchnicÄ™. Wiele informacji na temat stomatologii zachowawczej możemy uzyskać u profesjonalnego dentysty, ewapawlak.com.pl

Na stan naszego uzÄ™bienia wpÅ‚yw ma wiele czynników. U kobiet ciąża i okres karmienia piersiÄ… mogÄ… bardzo silnie oddziaÅ‚ywać na to jak wyglÄ…da uzÄ™bienie. Zaniedbanie leczenia i odkÅ‚adanie go w czasie może doprowadzić do postÄ™pujÄ…cych zmian, które w konsekwencji bÄ™dÄ… prowadzić do koniecznoÅ›ci leczenia kanaÅ‚owego lub nawet usuniÄ™cia zÄ™ba, a jak wiemy od swoich rodziców ‘o zÄ™by trzeba dbać” i „jak najdÅ‚użej mieć swoje zÄ™by”. Absolutnie nie sÄ… to frazesy, jednak czÄ™sto musimy siÄ™ o tym przekonać na wÅ‚asnych doÅ›wiadczeniach.

Dbaj o zęby i zapomnij o bolesnym leczeniu

Do stomatologa powinniÅ›my siÄ™ uczyć chodzić od najmÅ‚odszych lat. Dzieci przyzwyczajone do przeglÄ…dów i leczenia bÄ™dÄ… siÄ™ mniej obawiać wizyt w przyszÅ‚oÅ›ci, a co za tym nie bÄ™dÄ… unikać odpowiedniej profilaktyki i dbania o zÄ™by. Osoby dorosÅ‚e, które dawniej silnie zraziÅ‚y siÄ™ do tej profesji lekarzy, również powinny zebrać siÄ™ w sobie i rozpocząć odwiedzanie gabinetu. Warto zauważyć, że dawniej istotnie wizyty nie byÅ‚y przyjemne. Obecnie wiele siÄ™ zmieniÅ‚o, nowoczesny sprzÄ™t, możliwość skorzystania ze znieczulenia i czÄ™sto wiÄ™ksza empatia ze strony dentysty niż miaÅ‚o to miejsce dawniej. DziÄ™ki temu naprawdÄ™ możemy przestać siÄ™ bać.

A co z profilaktyką jeśli panicznie boimy się wizyt u dentysty?

Przede wszystkim jeÅ›li lÄ™k jest nie do opanowania i nie możemy spokojnie wejść do gabinetu, to powinniÅ›my poszukać pomocy u psychiatry lub psychologa. Czasem pomaga przepracowanie lÄ™ku ze specjalistÄ…, a innym razem konieczne okazuje siÄ™ wsparcie farmakologiczne. Warto oczywiÅ›cie na samym poczÄ…tku uprzedzić stomatologa, że bardzo siÄ™ boimy, powiedzieć jak wyglÄ…da sytuacja. Wówczas może on nas uprzedzać co bÄ™dzie w danym momencie robione, wykonywać poszczególne czynnoÅ›ci delikatniej, wÅ‚Ä…czyć dodatkowo muzykÄ™. Wszystkie te pozornie niewielkie elementy mogÄ… sprawić, że poczujemy siÄ™ pewniej, bÄ™dziemy mieli wiÄ™kszÄ… kontrolÄ™ nad sytuacjÄ… i bÄ™dziemy spokojniejsi.

Z pewnoÅ›ciÄ… jednak nie powinniÅ›my caÅ‚kiem rezygnować z wizyt u dentysty, bo pewnie prÄ™dzej czy później i tak trafimy na fotel. Warto znaleźć przyczynÄ™ i sposób na zÅ‚agodzenie swojego lÄ™ku. W ten sposób uda nam siÄ™ skutecznie zadbać o zdrowe uzÄ™bienie.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku