Nie od dziś wiadomo, że wygoda noszenia bielizny w dużym stopniu zależy od tego, z jakiego materiału ją uszyto. No właśnie, jakie są najlepsze i najzdrowsze dla ciała? Co warto wiedzieć o dzianinach bieliźnianych? Tłumaczymy! 

 

Z czego szyje się bieliznę?

Bieliznę można uszyć z materiałów naturalnych lub sztucznych. Pierwsze, jaka sama nazwa wskazuje, powstają z surowców występujących w naturze. Są to np. bawełna, bambus czy len. Do drugich możemy zaliczyć materiały syntetyczne oraz sztuczne.

Syntetyczne to takie, które powstają z surowców niewystępujących w naturze, np. poliester, poliamid. Natomiast sztuczne produkuje się z surowców naturalnych, ale wytwarzanych i obrabianych w sposób sztuczny. Jest to np. wiskoza. 

W klasyfikacji materiałów istnieje jeszcze podział na tkaniny i dzianiny, ale materiałów tkanych raczej nie wykorzystuje się do szycia bielizny. Są po prostu zbyt sztywne.

Dzianina bieliźniana np. od producenta dzianin Kastella jest materiałem dominującym i to z nią najczęściej spotykamy się w kolekcjach codziennych oraz nocnych. W niektórych źródłach tkanina i dzianina są używane zamiennie jako ogólne określenie materiału. 

Jakie materiały są dobre na bieliznę?

Ponieważ bielizna jest pierwszą warstwą, która bezpośrednio dotyka skóry, warto zadbać o to, aby była wygodna i zdrowa. Zalecane są zatem materiały naturalne: dobrze oddychające, przyjemne w dotyku, opcjonalnie hipoalergiczne.

Warto jednak podkreślić, że to dzianiny, które znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w bieliźnie nocnej (piżamy, koszule nocne) oraz bieliźnie codziennej (majtki, skarpetki). 

Natomiast bielizna o specjalnym przeznaczeniu, np. stroje kąpielowe czy komplety do uprawiania sportu, powstaje raczej z materiałów sztucznych lub z ich domieszką. Wynika to z faktu, że poliamid, elastan czy poliester mają właściwości, których trudno spodziewać się po naturalnej bawełnie czy lnie.

Są to np. higroskopijność, dobra termoizolacja, elastyczność. Poza tym materiały sztuczne często przeważają w kolekcjach damskich biustonoszy. To produkty, w których ważne jest dobre podtrzymanie, więc naturalna rozciągliwość bawełny i podobnych materiałów zupełnie by się nie sprawdziła. 

Jakiej bielizny unikać?

To zależy od zastosowania np. złym pomysłem jest spanie w piżamie w 100% poliestrowej, ale już poliestrowa góra od stroju kąpielowego będzie w porządku. Poza tym warto pamiętać, że ważna jest również jakość szycia. Jeśli producent nie przywiązuje do tego wagi, to nawet bielizna z jedwabiu może być niewygodna i niskiej jakości.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Stroje kąpielowe jednoczęściowe

Wersja do druku