Gorączka (łac. febris) jest nieprzyjemnym objawem towarzyszącym wielu chorobom - stanowi jeden z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu dziecka, jak i osoby dorosłej. Czy podwyższona temperatura ciała zawsze jest sygnałem alarmowym różnych chorób? Jak szybko i skutecznie zbić gorączkę? Kiedy należy skorzystać z pomocy medycznej?

Co to jest gorączka?

Prawidłowa ciepłota ciała człowieka wynosi 36,6°C. Wartości w przedziale 37,1–38,0°C uznawane są za tzw. stan podgorączkowy. Natomiast o gorączce mówimy wówczas, gdy ciepłota ciała przekracza 38°C. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, gorączka jest zaliczana do podstawowych mechanizmów obronnych organizmu - jest nieswoistym wsparciem dla układu immunologicznego w odpowiedzi na atak czynników chorobotwórczych. Wystąpienie gorączki świadczy o tym, iż organizm człowieka uznał, że został zaatakowany [1]. Przy okazji omawiania gorączki, należy też wyjaśnić, czym jest hipertermia? To patologiczna odmiana podwyższonej temperatury ciała. Jest to stan dramatycznego przegrzania organizmu, gdy ciepłota ciała przekracza 41°C. Co istotne, bez czynności obniżających ciepłotę ciała, hipertermia stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta [2]. Wiele osób zastanawia się, jakie są najczęstsze przyczyny wystąpienia gorączki?

O czym może świadczyć gorączka? Przyczyny gorączki

Gorączka jest ogólnoustrojowym symptomem jakiejkolwiek reakcji zapalnej (np. wywołanej przez pasożyty, wirusy, bakterie, grzyby). Gorączka może wystąpić również, gdy stan zapalny ma podłoże:

  • autoimmunologiczne (wynika z autoagresji układu odpornościowego),
  • alergiczne (wynika z nietolerancji organizmu na antygeny),
  • tzw. zapalenia „jałowego” (stan zapalny rozwija się, mimo braku zakażenia np. w przebiegu zawału serca) [1].

Warto dodać, że długo utrzymująca się gorączka, może świadczyć o nadczynności tarczycy lub rozwoju choroby nowotworowej [1].

Jak rozpoznać gorączkę? Objawy towarzyszące podwyższonej temperaturze ciała

Ciepłotę ciała możemy zmierzyć za pomocą termometru elektronicznego lub termometru ciekłokrystalicznego, który zastąpił wycofany już z obiegu termometr rtęciowy. W przebiegu gorączki pojawia się bladość skóry, zaczynają drżeć mięśnie szkieletowe (tzw. dreszcze), napinają się mięśnie przywłosowe (tzw. gęsia skórka). W zależności od przyczyny podwyższonej temperatury ciała, osoba gorączkująca ma poczucie ogólnego rozbicia, poci się, nie ma apetytu, cierpi z powodu bólu mięśni i głowy. [1]. Jak postępować w razie pojawienia się gorączki?

Jak zbić gorączkę? Sposoby na podwyższoną temperaturę ciała

Najczęściej w przypadku gorączki stosuje się leki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty. Wysoką skutecznością cechują się m.in. preparaty na bazie paracetamolu, który działa przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo [3]. Można zastosować także niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. Wskazany jest również odpoczynek w łóżku i picie dużej ilości płynów, aby zapobiec ewentualnemu odwodnieniu organizmu. Kiedy wzrost ciepłoty ciała powinien skłonić nas do konsultacji lekarskiej? Do niepokojących objawów zaliczamy zaburzenia świadomości, silny ból głowy, duszności, wymioty, nudności, ból w klatce piersiowej, odbarwiony stolec. Wskazaniem do wizyty u specjalisty jest również sytuacja, w której temperatura ciała chorego spada po zastosowaniu leków, a następnie ponownie się podnosi [1]. 

Podsumowując, gorączka może być symptomem naturalnej walki organizmu z niegroźną infekcją bakteryjną, wirusową (np. grypą, anginą, zapaleniem ucha, przeziębieniem) lub objawem poważnego schorzenia, które zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu pacjenta (np. zawał serca, nowotwór). Tak więc, nigdy nie bagatelizujmy gorączki, gdyż choroba stanowiąca jej przyczynę może być naprawdę poważna.

Więcej porad znajdziesz na https://www.cefalgin.pl/

Źródła:

[1] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175394,goraczka

[2]https://www.czytelniamedyczna.pl/3855,przyczyny-rodzaje-i-zasady-postepowania-w-hipertermii.html

[3]https://wylecz.to/uklad-oddechowy/goraczka-u-doroslych/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają grzyby smażone
Ile kalorii ma ser camembert-light
Ile kalorii ma kubuś
Ile kalorii ma brie
Ile kalorii ma biały ser
Ile kalorii ma kompot z gruszek
Pikling wędzony wartości odżywcze

Wersja do druku