Konkurs Responsible Fashion Awards organizowany przez Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru (MSKPU) cieszy się sporym zainteresowaniem. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się mu bliżej! Zasady konkursu są bardzo przejrzyste - głównym celem jest zaprojektowanie odzieży, która będzie nie tylko stylowa, ale również przyjazna środowisku naturalnemu. Proces produkcyjny musi respektować także prawa człowieka. Mogłoby się wydawać, że stworzenie takich kreacji to banalnie proste zadanie, jednak pierwsza edycja dowodzi, że poprzeczka jest postawiona wysoko! Podstawą jest kreatywność oraz świetna znajomość aktualnie obowiązujących trendów. Wskazane jest również posiadanie gruntownej wiedzy na temat poszczególnych materiałów.

Kilka słów o organizatorze - co wyróżnia MSKPU?

Konkurs Responsible Fashion Awards organizowany jest przez MSKPU w porozumieniu z LPP. Pierwsza edycja konkursu wzbudziła wiele pozytywnych emocji. Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru funkcjonuje w branży już od wielu lat. Doświadczona, a zarazem wykwalifikowana kadra wykorzystuje niesztampowe techniki przekazywania wiedzy oraz doświadczenia. Wszystko po to, aby zapewnić uczniom najwyższą efektywność kształcenia. Uczniowie mogą zostać zauważeni przez osobistości z branży mody jeszcze przed uzyskaniem dyplomu. Nawiązanie kontaktów umożliwiają ekskluzywne pokazy mody, podczas których możliwe jest zaprezentowanie autorskich projektów.

Możliwość kształcenie zdalnego jest w dzisiejszych czasach absolutną podstawą. Należy jednak podkreślić, że studenci kierunków, takich jak np. Projektowanie Ubioru lub Kostiumografia, muszą posiadać nie tylko artystyczną duszę, ale również umiejętności techniczne. W programach kursów w MSKPU nie brakuje zajęć związanych z m.in. tworzeniem wykrojów oraz krawiectwem. MSKPU opinie absolwentów potwierdzają, że jest to szkoła godna zainteresowania, dzięki której można nie tylko podnieść poziom swoich kompetencji, ale również rozpocząć i rozwinąć karierę.

MSKPU stawia duży nacisk na ekologię oraz CSR (Corporate Social Responsibility), czyli Społeczną Odpowiedzialność w Biznesie. Podstawą jest wdrażanie etycznych, a zarazem ekologicznych rozwiązań do branży tekstylnej. Konkurs Responsible Fashion Awards odbywa się przy współpracy z polską marką LPP, która posiada podobne wartości i cele.

Jaki jest cel konkursu Responsible Fashion Awards?

Głównym celem konkursu Responsible Fashion Awards jest uzmysłowienie, jak ważna w branży modowej jest troska o środowisko naturalne oraz prawa człowieka. W projektowaniu odzieży liczy się nie tylko design, ale również to, w jaki sposób została ona wykonana. Materiały naturalne posiadają nie tylko znakomite parametry użytkowe, ale również nie stanowią zagrożenia dla naszej planety. Zupełnie inaczej jest w przypadku sztucznych tkanin, które dominują w branży tekstylnej. Młodzi projektanci powinni dowiedzieć się, czym jest etyczna moda, a także odpowiedzialny biznes.

Konkurs Responsible Fashion Awards pozwala uczestnikom pokazać swoje wyjątkowe umiejętności, co daje szansę na nawiązanie wielu wartościowych kontaktów i owocnej współpracy z przedstawicielami branży modowej, ponieważ konkurs cieszy się on ogromnym zainteresowaniem znanych osobistości. Uczestnictwo w takim projekcie otwiera drzwi do kariery. Właśnie dlatego warto wykazać się zaangażowaniem. RFA to wyjątkowe wydarzenia dla entuzjastów mody, ale nie tylko. Wiele projektów niesie za sobą głębszy przekaz - nawet najmniejsze detale kreacji są dokładnie przemyślane. Poprzeczka postawiona jest bardzo wysoko!

Co ocenia jury RFA?

Jury Responsible Fashion Awards ocenia każdą kolekcję w sposób rzetelny i szczegółowy. Wiadomym jest, że design zaprojektowanych ubrań ma duże znaczenie. Jednak w tym przypadku kluczowe są również inne czynniki, które wpływają na odbiór kreacji. Ważną kwestią jest oczywiście sposób wykorzystania oraz połączenia tkanin zaproponowanych przez LPP. Stroje oceniane są także w kontekście recyklingu, który stanowi podstawową zasadę ekologii.

Podczas tworzenia projektów konkursowych należy bazować na materiałach dostarczonych przez markę LPP. Różnorodność jest bardzo wysoka, dzięki czemu uczestnicy mogą wykazać się kreatywnością. Tutaj liczy się oryginalność! Przesadne inspirowanie się znanymi markami nie jest mile widziane.

Nagrody w konkursie Responsible Fashion Awards

Responsible Fashion Awards to konkurs z nagrodami, które motywują uczestników do wytężonej pracy nad kolekcją ekologicznych ubrań. Zwycięzca może zdobyć nagrodę pieniężną w wysokości 5000 zł. Warto wspomnieć także o prezentacji zwycięskiej kolekcji na Pokazie Dyplomowym MSKPU oraz rocznym stypendium na naukę w tej szkole.

Zgłoszenie się do konkursu jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z próbkami dostępnych materiałów. Kolejnym krokiem jest naszkicowanie kolekcji składającej się z sześciu sylwetek. Projekt powinien zostać przesłany drogą elektroniczną wraz z niezbędnymi dokumentami m.in. opisem technologicznym kolekcji, uzupełnionym formularzem zgłoszeniowym, podpisanym regulaminem. Półfinaliści mają za zadanie uszycie jednego modelu - otrzymują do tego tkaniny od LPP. Zwycięzca przygotowuje wszystkie stroje z kolekcji.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma olej rzepakowy
Ile kalorii ma kubuś
Ile kalorii ma olej rzepakowy
Pikling wędzony wartości odżywcze

Wersja do druku