Industrializm w aranżacji i architekturze to potężna kopalnia pomysłów. Tak wiele powstało perełek w okresie, gdy fabryki rosły, jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”, że teraz ci wszyscy zafascynowani stylem wiedzą, w jaki sposób stworzyć swoje wymarzone atelier. Styl industrialny sprawdza się także jako miejsce, w którym się pracuje „tradycyjnie” lub gdzie się po prostu mieszka. Industrializm jak mało który inny styl wpisuje się nie tylko w zmysł estetyczny, ale również w styl życia. Pomimo całej swojej surowości potrafi wydobyć drzemiącą w środku energię i sprawić, że kreatywność przychodzi w takich pomieszczeniach bez wysiłku. Czym się wyróżnia ten styl, kiedy powstał, a także jakie meble najbardziej do niego pasują?


  

Początki industrializmu w architekturze

Pierwsze fabryki zaczęto budować z wielkim rozmachem już w drugiej połowie XVIII wieku. Wszystkie elementy, które były wtedy charakterystyczne, przetrwały próbę czasu, pomimo tego, że kolejne stulecia przyniosły rewolucję technologiczną – przede wszystkim elektryczność. Jednak tak jak na początku, tak i później budowano obiekty przemysłowe, w których cechą charakterystyczną, były duże okna i podłużne pomieszczenia. Co ciekawe z czasem styl ten wcale nie nabrał większego wyrazu estetycznego – wręcz przeciwnie, stawał się coraz bardziej surowy. Konsekwencją były takie elementy, jak: zupełnie płaskie dachy, otwarte piętra, brak ścian działowych, izolowana klatka schodowa, a także brak strychów.

Co wpłynęło na odsłonięcie metalowych elementów fabryk?

Czasy, kiedy budowano jedną fabrykę za drugą, zbiega się z okresem nieustających pożarów. By temu zapobiec zaczęto stawiać budynki przemysłowe w taki sposób, że konstrukcje stalowe były widoczne na zewnątrz. Takie rozwiązanie ułatwiało ugaszenie ewentualnego ognia. Ponadto w razie pożaru fabrykanci mogli wówczas z powodzeniem ubiegać się o odszkodowanie. To właśnie taka prozaiczna, ale niezwykle istotna kwestia przypadająca na tamte czasy sprawiła, że do stylu dodano elementy, które zdają się nie kończyć i stanowią jedną z kluczowych cech charakterystycznych dla tego stylu architektonicznego.

Styl industrialny w betonie i stali z początkiem XX wieku oraz zmiana przeznaczenia fabrycznej przestrzeni

Podobnie jak poprzednie stulecia, tak i wiek XX rozpoczął się dynamicznym rozwojem technologicznym. Zaawansowane urządzenia wciąż jednak były wtedy sporych gabarytów, co wymuszało na projektantach fabryk stawiania na bardziej przestronne przestrzennie. W ten sposób stawały się bardziej dopasowane do wymogów owych czasów. 
Po zakończeniu działań wojennych upadło wiele fabryk, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie nastała wówczas wyraźna stagnacja gospodarcza. W Polsce z kolei panował socrealizm, który także miał swój udział w tym, że wiele obiektów przemysłowych przestało pełnić swoją pierwotną funkcję. Puste przestrzenie fabryczne były na porządku dziennym, jednak nie trwało to zbyt długo. Mianowicie do momentu, gdy artyści nie zwrócili uwagi na potencjał, jaki drzemie w takich miejscach. Zresztą trend wynajmowania pofabrycznych lokali, które zmieniają się na galerie, pracownie artystyczne trwa do dzisiaj. W dodatku do surowego stylu przekonują się też nowoczesne firmy projektowe, czy designerskie. Nie można też zapominać o „zwykłych śmiertelnikach”, którzy także w takiej przestrzeni upatrują idealne dla siebie miejsce do życia. Do pełni szczęścia wystarczy tylko dobrać odpowiednie meble loftowe.

Meble industrialne – jakie elementy wystroju wnętrz najbardziej pasują do pofabrycznego lokalu?

Meble industrialne, czyli meble loftowe, które najlepiej wpisują się w tę przemysłową przestrzeń, to: krzesła, regały, łóżka, stoły do kuchni, fotele, wieszaki, a także szafki i stoliki kawowe. Chcąc nieco złagodzić surowy wygląd pofabrycznego wnętrza, można łączyć meble przemysłowe z nowoczesnymi, minimalistycznymi. Surowość metalowych, giętych nóg stołu do kuchni – można stonować – wystarczy dodać lekkie, stylizowane krzesła barowe. Natomiast do stolików kawowych, których blaty opierają się na solidnej, stalowej konstrukcji warto dopełnić miękkimi fotelami w jednolitym kolorze.

Źródło wszystkich zdjęć: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Meble industrialne
Ile kalorii ma olej rzepakowy
Ile kalorii ma ser camembert-light
Ile kalorii ma brie
Ile kalorii ma olej rzepakowy
Ile kalorii ma biały ser

Wersja do druku