Żeby czuć się w pełni komfortowo we własnym domu, musimy zatroszczyć się o to, by wybrać odpowiednie ogrzewanie. Taki mamy klimat, że choć wiosny i lata są coraz dłuższe, to jednak jesienne, a tym bardziej zimowe chłody dają się we znaki. Praktycznie przez pół roku (a czasem i dłużej - zależy od regionu) musimy korzystać ze źródła ciepła. I tu właśnie powstaje pytanie - jakie sprawdzą się najlepiej? Jakie są sposoby ogrzewania domu i ile kosztują poszczególne rozwiązania, zarówno w zakresie instalacji, jak i późniejszego użytkowania?

Energooszczędne domy - jak się je buduje?

Jeśli z domu zamierzamy korzystać przez cały rok, a nie tylko w porze ciepłej, to koniecznie musimy zainwestować w źródło ciepła. Obecnie już na etapie stawiania domu przykłada się do tego wielką wagę, budując je z zastosowaniem energooszczędnych technologii. To, co prawda, obniża koszty późniejszej eksploatacji budynku, lecz mimo to opłaty za ogrzewanie zawsze stanowią sporą część comiesięcznych wydatków. 

Warto budować w zgodzie z najnowszymi trendami, inwestując w odpowiednią izolację termiczną, energooszczędne okna, co przyczynia się do eliminacji mostków termicznych. To jednak pośrednie sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania. Chociaż te czynności są bardzo ważne, to najwięcej zależy od tego, na jaką metodę ogrzewania się zdecydujemy. 

Tradycyjnie, czyli paliwa stałe

W przeszłości większość domów była ogrzewana przez piece na paliwa stałe, głównie z tego powodu, że nie było innych alternatyw. Mimo że dziś jest inaczej, to nie brak zainteresowania tą techniką grzewczą. Odchodzi się jednak od ogrzewania budynku szkodliwym dla środowiska węglem kamiennym i to nie tylko z powodu większej ekologicznej świadomości, lecz też z powodu niskiej sprawności tego rodzaju kotłów. Koszt wytworzenia 1 kWh wynosi nawet 0,17 zł, dlatego tak wiele osób - mimo wymienionych powyżej negatywnych czynników - stale decyduje się na to rozwiązanie. 

Większość osób wybiera inne paliwa stałe - ekogroszek i pellet. To nie tylko bardziej ekologiczne rozwiązanie niż spalanie tradycyjnego węgla, ale też duża wygoda obsługi, porównywalna do użytkowania gazu. Wystarczy po prostu raz na kilka dni uzupełnić paliwo. Jeśli chodzi o koszty, to spalanie ekogroszku jest o wiele tańsze (dwukrotnie) niż pelletu i wynosi około 0,13 zł (za 1 kWh). 

Ogrzewanie gazowe - czym się charakteryzuje?

To bardzo popularny sposób ogrzewania domu, którego najważniejszą zaletą jest komfort użytkowania. W zależności od tego, gdzie położony jest nasz dom, możemy skorzystać z gazu ziemnego bądź płynnego. To pierwsze rozwiązanie jest dostępne tylko wtedy, gdy mamy dostęp do sieci gazowej. Jeśli zaś na naszym terenie nie ma takiej możliwości, pozostaje nam tylko opcja z gazem płynnym, co niestety jest dość problematyczne, bo do ogrzewania niezbędny jest specjalny zbiornik (możemy go kupić lub dzierżawić). 

W przypadku, gdy możemy korzystać z gazu ziemnego z sieci, powinniśmy dobrze wybrać kocioł. Dostępne są trzy modele tradycyjne, pulsacyjne i kondensacyjne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są dwie ostatnie propozycje, gdyż koszt wytworzenia 1 kWh wiąże się tu z niższymi opłatami (odpowiednio 0,25 zł oraz 0,23 zł przy 0,4 zł w przypadku kotła tradycyjnego). Niestety, nowoczesne modele pulsacyjne i kondensacyjne są o wiele droższe niż tradycyjne.

Ogrzewanie elektryczne - ile to kosztuje?

Zapewnia wielki komfort, ale za te wygody trzeba trochę zapłacić, choć oczywiście wiele zależy od aktualnych cen energii elektrycznej. Powinniśmy też przed zainwestowaniem w to rozwiązanie, przekonać się, w jakim stopniu koszty będą wyższe od ogrzewania innych źródłami ciepła. Wiele tu zależy od doboru taryfy, gdyż w tym obrębie mogą się mocno od siebie różnić - bywa, że nawet o kilkadziesiąt procent. Niezwykle istotne też, by zastosować piec akumulacyjny. To tym bardziej ważne, że maksimum jego pracy przypada podczas najtańszej taryfy (bardzo często w nocy). Weźmy jednak pod uwagę najdroższą taryfę, gdzie trzeba się przygotować na spore koszty - 0,65 zł za 1 kWh. 

A może pompa ciepła?

Odnawialne źródła energii są coraz popularniejsze, zwłaszcza pompy ciepła, z którymi bardzo dobrze współpracują systemy grzewcze. Choć wiele osób planuje taką inwestycję, to pojawiają się obawy, że koszt instalacji pompy i jej eksploatacji jest zbyt duży. Faktycznie, początkowe koszty są spore, ale później - już w trakcie korzystania z tego urządzenia zyskujemy, bo wyprodukowanie 1 kWh to około 0,14 zł. Mowa tu o najchętniej obecnie wybieranej pompie typu powietrze-woda. 

Podsumowując, widzimy, że najtańszym paliwem jest ekogroszek, lecz podobnie w tym zestawieniu wypada pompa ciepła. Biorąc pod uwagę te dwie technologie zdecydowanie lepiej postawić na to drugie rozwiązanie, które mimo wyższych początkowych kosztów zapewnia nie tylko oszczędności w trakcie eksploatacji, ale i pozytywny wpływ na środowisko. Dobrą opcją jest także gaz, zwłaszcza wtedy, gdy mamy dostęp do sieci. Zaciekawiony artykułem? Doczytaj więc, jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jakie ogrzewanie wybrać?

Wersja do druku