Przemoc to bardzo szerokie pojęcie odnoszące się nie tylko do agresji fizycznej. Natknąć się można na nią w różnych miejscach, m.in. w sieci. Niestosowne uwagi, przykre komentarze – to tylko kilka przykładów zachowań, które w ostatnich latach przybrały niewyobrażalną wręcz skalę. Tego typu zachowań nie należy więc ignorować – mają to uświadomić kampanie społeczne, takie jak ta zorganizowana przez Babbel we współpracy z Centrum Praw Kobiet. #NiePrzesadzam ma na celu przeciwdziałanie różnym formom przemocy i dyskryminacji wobec kobiet. Jak reagować na przemoc słowną? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Przemoc słowna wobec kobiet – może mieć różne formy

Przemoc słowna to rodzaj agresji bardzo często lekceważony i traktowany jako niegroźny. Z wulgaryzmami i niecenzuralnymi określeniami można spotkać się na co dzień w internecie, co niewątpliwie ma wpływ na normalizację podobnych zachowań.

Tymczasem agresja słowna może mieć równie poważne skutki, jak np. atak fizyczny. Do czego może prowadzić? 
 
• zaniżenia samooceny i poczucia własnej wartości; 
• osłabienia psychicznego; 
• utraty zdolności do stawienia oporu i samoobrony. 

Sama przemoc wobec kobiet może przybierać też wiele różnych form. Zalicza się do niej m.in.:

• poniżanie, 
• obrażanie, 
• manipulację, 
• niesprawiedliwe porównywanie, 
• ograniczanie swobody wypowiedzi, 
• upublicznianie prywatnych informacji. 
 

Przemoc słowna – jak się przed nią bronić?

W jaki sposób reagować w przypadku agresji słownej? Warto pamiętać, że tego typu zachowania mogą podlegać karze.

Według artykułu 207 §1 kodeksu karnego:  „Znęcanie się fizyczne lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny – podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.”

W obliczu takiego zachowania warto kontaktować się m.in. z centrum alarmowym oraz policją. Ponadto Centrum Praw Kobiet uruchomiło specjalną linię, która stanowi bezpieczną przestrzeń dla Pań, które doświadczają agresji w różnej formie. 

Centrum Praw Kobiet działa pod numerem 600 070 717. Można skontaktować się również mailowo: pomoc@cpk.org.pl, porady.prawne@cpk.org.pl, porady.psychologiczne@cpk.org.pl.

#NiePrzesadzam

#NiePrzesadzam to akcja, która ma na celu szerzenie wiedzy na temat problemu agresji słownej i dyskryminacji kobiet. Do kampanii przyłączyło się wiele znanych kobiet, które chcą zachęcić Polki do dzielenia się swoimi historiami i przeciwdziałania skutkom przemocy słownej. Akcję wspierają m.in. Kayah, Red Lipstick Monster, Klaudia Halejcio oraz Joanna Kieryk. Twarzą kampanii oraz główną ambasadorką została polska aktorka, dziennikarka i modelka – Anna Wendzikowska.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Pikling wędzony wartości odżywcze

Wersja do druku