Przemoc to bardzo szerokie pojêcie odnosz±ce siê nie tylko do agresji fizycznej. Natkn±æ siê mo¿na na ni± w ró¿nych miejscach, m.in. w sieci. Niestosowne uwagi, przykre komentarze – to tylko kilka przyk³adów zachowañ, które w ostatnich latach przybra³y niewyobra¿aln± wrêcz skalê. Tego typu zachowañ nie nale¿y wiêc ignorowaæ – maj± to u¶wiadomiæ kampanie spo³eczne, takie jak ta zorganizowana przez Babbel we wspó³pracy z Centrum Praw Kobiet. #NiePrzesadzam ma na celu przeciwdzia³anie ró¿nym formom przemocy i dyskryminacji wobec kobiet. Jak reagowaæ na przemoc s³own±? Tego dowiesz siê z poni¿szego tekstu.

Przemoc s³owna wobec kobiet – mo¿e mieæ ró¿ne formy

Przemoc s³owna to rodzaj agresji bardzo czêsto lekcewa¿ony i traktowany jako niegro¼ny. Z wulgaryzmami i niecenzuralnymi okre¶leniami mo¿na spotkaæ siê na co dzieñ w internecie, co niew±tpliwie ma wp³yw na normalizacjê podobnych zachowañ.

Tymczasem agresja s³owna mo¿e mieæ równie powa¿ne skutki, jak np. atak fizyczny. Do czego mo¿e prowadziæ? 
 
• zani¿enia samooceny i poczucia w³asnej warto¶ci; 
• os³abienia psychicznego; 
• utraty zdolno¶ci do stawienia oporu i samoobrony. 

Sama przemoc wobec kobiet mo¿e przybieraæ te¿ wiele ró¿nych form. Zalicza siê do niej m.in.:

• poni¿anie, 
• obra¿anie, 
• manipulacjê, 
• niesprawiedliwe porównywanie, 
• ograniczanie swobody wypowiedzi, 
• upublicznianie prywatnych informacji. 
 

Przemoc s³owna – jak siê przed ni± broniæ?

W jaki sposób reagowaæ w przypadku agresji s³ownej? Warto pamiêtaæ, ¿e tego typu zachowania mog± podlegaæ karze.

Wed³ug artyku³u 207 §1 kodeksu karnego:  „Znêcanie siê fizyczne lub psychicznie nad osob± najbli¿sz± lub nad inn± osob± pozostaj±c± w sta³ym lub przemijaj±cym stosunku zale¿no¶ci od sprawcy albo nad ma³oletnim lub osob± nieporadn± ze wzglêdu na jej stan psychiczny lub fizyczny – podlega karze pozbawienia wolno¶ci od 3 miesiêcy do 5 lat.”

W obliczu takiego zachowania warto kontaktowaæ siê m.in. z centrum alarmowym oraz policj±. Ponadto Centrum Praw Kobiet uruchomi³o specjaln± liniê, która stanowi bezpieczn± przestrzeñ dla Pañ, które do¶wiadczaj± agresji w ró¿nej formie. 

Centrum Praw Kobiet dzia³a pod numerem 600 070 717. Mo¿na skontaktowaæ siê równie¿ mailowo: pomoc@cpk.org.pl, porady.prawne@cpk.org.pl, porady.psychologiczne@cpk.org.pl.

#NiePrzesadzam

#NiePrzesadzam to akcja, która ma na celu szerzenie wiedzy na temat problemu agresji s³ownej i dyskryminacji kobiet. Do kampanii przy³±czy³o siê wiele znanych kobiet, które chc± zachêciæ Polki do dzielenia siê swoimi historiami i przeciwdzia³ania skutkom przemocy s³ownej. Akcjê wspieraj± m.in. Kayah, Red Lipstick Monster, Klaudia Halejcio oraz Joanna Kieryk. Twarz± kampanii oraz g³ówn± ambasadork± zosta³a polska aktorka, dziennikarka i modelka – Anna Wendzikowska.


Podobne artyku³y:

Pikling wêdzony warto¶ci od¿ywcze

DRUKUJ