Żyjemy coraz intensywniej, zatracając równowagę między tym, co jest dla nas dobre, a tym, co chcemy osiągnąć. Jeśli czujesz, że część twoich treningów nie daje ci takiej przyjemności i efektów, jakich oczekujesz, najwyższa pora dokładnie przemyśleć kilka spraw. Dowiedz się, na czym polega idea slow life i dlaczego warto zaadoptować ją do swoich treningów.

 

Skrócona historia slow life

Idea slow life narodziła się w latach 80. XX wieku, gdy włoski krytyk kulinarny Carlo Petrini zaprotestował przeciw dominacji McDonald's, serwującego szybkie i niezbyt zdrowe jedzenie określane jako „fast food”. Tak narodziło się określenie „slow food”, oznaczające gotowanie bez pośpiechu, z pełnowartościowych, naturalnych produktów. 

Z czasem pojęcie rozszerzono na inne sfery życia. Stało się ono popularne za granicą już w 1999 roku, gdy powstał Światowy Instytut Powolności, mający sprzeciwiać się pędowi świata i bezmyślnej globalizacji. W Polsce idea zaczęła stawać się rozpoznawana dopiero po 2000 roku, za sprawą kolejnych zagranicznych publikacji. Jak się okazuje, idea slow life nie jest w Polsce bardzo znana – według badań marki Naturativ przeprowadzonych przez Mobile Intitute w 2018 roku, zaledwie 27% badanych zna pojęcie i umie je zdefiniować.

Czy trening slow life jest dla ciebie

Zastanawiasz się nad tym, dlaczego nie lubisz ćwiczyć albo jak polubić jakąkolwiek aktywność fizyczną? A może zdajesz sobie sprawę z tego, że zmuszanie się do biegania czy treningów siłowych nie posłuży dobrze, gdyż każdy z nas jest indywidualny i sam najlepiej wie, czego potrzebuje jego organizm? 

Trening slow life jest stworzony dla osób, które nie potrafią odnaleźć równowagi w obszarze aktywności fizycznej i są przytłoczone przymusem bycia wysportowanym. Są także dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą wiedzieć, dlaczego np. nie lubią siłowni i nie wiedzą jaki wybrać trening, bez sugerowania się tym, co jest aktualnie w trendach. W idei slow life nie istnieje ograniczenie wiekowe i nakazy określające częstotliwość lub intensywność treningów – zaleca się jedynie regularność, by zauważyć efekty.

Czy wiedziałeś o tym, że trening w idei slow life nie musi być wcale wolny? Ma on dawać poczucie wolności, energii, wesprzeć równowagę, zawierać elementy pracy z oddechem – wysportowana sylwetka jest traktowana jako element uboczny.

Jakie są zalety treningów i podejścia do życia w idei slow life:

- częstsze poczucie szczęścia – świadome życie pozwoli łatwiej dostrzec wartość drobnych rzeczy w codziennych życiu;
- lepsze zdrowie – mniej stresu i większa harmonia prowadzi do zmniejszenia ryzyka zapadnięcia na wiele chorób;
- silniejsze relacje z bliskimi;
- lepszy sen – zwalniając tempo życia i oczekiwań co do siebie, twój organizm łatwiej się zregeneruje;
- poczucie komfortu – trenujesz tylko tak, jak tego potrzebujesz, bez uczucia przymusu;
- efekty w postaci zmian w sylwetce – każdy trening powoduje pozytywne zmiany, które zauważysz nawet w podejściu slow life;
- większa produktywność – co ciekawe, zmniejszenie ilości zadań i koncentracja na jednym zadaniu zapewni ci bardziej efektywne treningi, a w życiu pomoże zwiększyć produktywność np. w pracy.

Na czym polega trening slow life 
Zasady slow life mogą dotyczyć ogólnego sposobu życia, kupowania, gotowania, podróżowania oraz aktywności, dlatego poniższe wskazówki możesz traktować jako swój drogowskaz na drodze do zmiany na lepsze i znalezienia odpowiedzi na to, jak polubić sport i znaleźć aktywność najbardziej dopasowaną do siebie.

 1. Wyznacz sobie cele pamiętając o procesie
  Według idei życia slow life trening nie powinien być zaprogramowany – warto jednak wyznaczyć sobie cel, do którego dążysz. Nie warto skupiać się na rzeczach nieistotnych i dzielić swoją uwagę na wiele mniejszych aspektów. Zastanów się nad tym, co w treningu jest dla ciebie najważniejsze i co pomoże ci zrealizować twoje cele. Miej jednak na uwadze to, że trenujesz głównie dla zdrowia i polubienia siebie. Nie myśl wyłączenie o celach, a ciesz się samą drogą do celu, własnym rozwojem i pozytywnymi zmianami.

   
 2. Poznaj siebie
  Daj sobie czas i znajdź rodzaj treningu, który kochasz i daje ci najwięcej satysfakcji. Nie kieruj się tym, że wszyscy ćwiczą np. jogę, jeśli wolisz biegać. Najważniejsze to być w zgodzie ze sobą.

   
 3. Zatroszcz się o relacje z bliskimi osobami
  Nawet podczas treningu możesz spędzić wartościowy czas ze swoimi bliskimi. Regularne spacery z partnerem, przyjaciółką lub rodzicami zadbają zarówno o twoje lepsze samopoczucie, jak i relacje.

   
 4. Zadbaj o siebie
  Staraj się żyć w zgodzie ze sobą – naucz się znajdować czas tylko dla siebie. Jeśli zaplanowałeś trening o danej porze, nie rezygnuj z niego z powodu błahych powodów. Dbaj także o inne aspekty życia, które mają wpływ na jakość treningu – wartościowy sen, zdrowe odżywianie czy chwila przyjemności z ulubioną książką. Pamiętaj o tym, że ruch powinien być czynnością naturalną, a jego tempo i intensywność dopasowane do twoich potrzeb, celów oraz możliwości.

   
 5. Zrezygnuj z niepotrzebnych rzeczy
  Najważniejsza jest jakość, a nie ilość, dlatego przyjrzyj się dokładnie swojemu otoczeniu i oddaj zbędne przedmioty osobom potrzebującym, by stworzyć więcej przestrzeni do ćwiczeń. Zamów ubrania do ćwiczeń wysokiej jakości, które posłużą ci nawet przez wiele lat.

   
 6. Selekcjonuj docierające informacje
  Staraj się nie podążać cały czas za blogerami i innymi znanymi sportowcami, szczególnie jeśli wiesz, że nie masz takiej motywacji do ćwiczeń jak oni. Oczywiście zdobywanie wiedzy jest ważne i obserwowanie trendów, ale nie musisz być na bieżąco ze wszystkim. Nie porównuj się także z innymi – takie podejście może wywołać niezdrowy dyskomfort, który zniweczy twoje starania.

   
 7. Bądź bliżej natury
  Wybierz się na slow jogging do lasu, pospaceruj z bliskimi na brzegu jeziora lub morza i posłuchaj odgłosów natury. Bliskość przyrody ma na człowieka bardzo pozytywny wpływ.

   
 8. Doceniaj tu i teraz
  Nie rozpamiętuj nieudanych treningów, niedotrzymanych postanowień, a zamiast tego skoncentruj się na tym, co aktualnie robisz i spójrz w przyszłość z pozytywnym nastawieniem. Nie myśl wyłącznie o wynikach – daj sobie czas, bądź świadomy tu i teraz – ciesz się życiem.

   
 9. Zaufaj emocjom
  Staraj się dokładnie obserwować pojawiające się w tobie emocje i o ile to możliwe również je uzewnętrzniać. Jest to zdrowe podejście, które zadba o twój komfort emocjonalny i pozwoli lepiej zrozumieć co czujesz, w odniesieniu do konkretnych form aktywności.

.

.

Co założyć na trening w duchu slow life
Odzież do treningu slow life powinna zapewnić ci swobodę ruchów i wysoki komfort, dlatego koniecznie załóż koszulkę termoaktywną, na którą możesz narzucić wygodną bluzę damską lub męską, szczególnie jeśli trenujesz na łonie natury. Będzie ona doskonale odprowadzała pot do zewnętrznych warstw, zapewniając ci poczucie suchości. W zależności od warunków, do kompletu załóż szorty lub legginsy/spodnie treningowe o zbliżonych właściwościach - w chłodnej porze upewnij się, że posiadają ocieplane wnętrze. Pamiętaj o tym, że w trakcie jogi czy pilatesu odzież powinna być dopasowana, aby nie zsuwała się w trakcie treningu.

 

Jaki trening wybrać – aktywność w duchu slow life

Tak jak pisaliśmy wcześniej, każda aktywność może zostać dostosowana do idei slow life, jednak jest kilka szczególnych treningów, które są polecane osobom chcącym wprowadzić do swojego życia więcej równowagi i świadomości. 

Slow jogging

Slow jogging to trening wywodzący się z Japonii, który polega na powolnym truchtaniu, wolniejszym niekiedy nawet od chodzenia. Jego założeniem jest czerpanie radości z ruchu, dlatego w trakcie wysiłku powinieneś być w stanie nawet rozmawiać z bliskimi! W slow joggingu ważna jest technika – należy biec nie tylko wolno, ale lądować na śródstopiu, robiąc małe kroki. Zaleca się przebiegnięcie 4-5 km jednorazowo w taki sposób, by oddech były cały czas swobodny, bez uczucia wyczerpania.

Spacer

Slow jogging wydaje ci się zbyt wymagający? Spacer jako aktywność fizyczna jest odpowiedni jako urozmaicenie codziennych treningów, warto o nim pamiętać nawet każdego dnia. Pomaga zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym, przywracając kondycję tętnicom sprzed kilkunastu lat. Dlaczego warto chodzić na spacery? Dzięki nim poprawisz swoją kondycję fizyczną, wzmocnisz mięśnie, a przy okazji możesz posłuchać przyrody lub spędzić czas ze swoją ulubioną muzyką czy podcastem. 

Pilates

Pilates to kolejna aktywność w duchu slow life. Została ona stworzona przez niemieckiego gimnastyka prawie sto lat temu. Co to jest pilates? To system ćwiczeń, który zwiększa świadomość własnego ciała, angażując mięśnie do pracy w spokojnym tempie. Pilates pomaga zbudować solidną podstawę dla kręgosłupa.

Body Art

Body art jest nieco mniej znany od innych wymienionych aktywności i zdecydowanie od nich młodszy, gdyż ma dopiero ok. 25 lat. Czerpie on inspirację z filozofii Dalekiego Wschodu, wykorzystując równoczesną pracę wielu grup mięśniowych i ruch w różnych płaszczyznach. Zajęcia są stworzone w oparciu o pięć faz energii oraz Yin i Yang – każda z nich skupia się na jednej z nich, mając zapewnić jej swobodny przepływ.

Joga

Joga jest dość skomplikowanym systemem, który obejmuje zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i duchowe. Wywodzi się z Indii i ma wielotysięczną tradycję. Czemu służy joga? Doskonale wpływa na wydolność organizmu, poprawia gibkość, wzmacnia mięśnie, a także odpręża i redukuje stres. Podczas praktyki wykonuje się asany połączone ze świadomym oddychaniem, dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Tai chi

Tai chi to starochiński trening ciała i duszy, który pomaga się wyciszyć, poprawia krążenie, koncentrację i stymuluje układ nerwowy. Na czym polega Tai chi? Na wykonywaniu 108 różnych ruchów w pozycji stojącej wraz ze świadomym, głębokim oddychaniem. Jest ono często określane jako medytacja w ruchu.

Qigong

Qigong również wywodzi się z Chin i jest czymś pomiędzy jogą oraz tai chi. Trening ma pomóc w regulowaniu życiowej energii, a także wzmacniać układ nerwowy, pracę układu pokarmowego i redukować stres. Polega on na łączeniu pozycji ciała i ruchów wraz z wizualizacjami i świadomym oddechem.

Animal flow

Animal flow to trening funkcjonalny pochodzący z Australii, który buduje siłę i elastyczność ciała, poprawiając stabilizację kręgosłupa i zakres ruchów. Ruchy wykonywane podczas aktywności przypominają sposób poruszania się zwierząt.

Wiesz już, jak polubić ćwiczenia fizyczne i co daje spacer, joga, pilates czy body art. Pamiętaj o tym, że w idei slow life nie chodzi o wybór tego co modne, ale poznaniu własnych zasad i granic, by żyć w zgodzie ze sobą. Nic nie musisz, jednak możesz bardzo wiele we własnym rytmie. 

Odnajdź siebie

Jeśli do tej pory nie umiałeś znaleźć odpowiedzi, dlaczego nie lubisz sportu i aktywność przychodzi ci z trudem, być może przyczyną było nieodpowiednie podejście. Nie każdy z nas jest wysoko zmotywowany, by osiągnąć idealną sylwetkę – o wiele ważniejsze jest zdrowie i życie zgodne ze sobą. Jeśli czujesz, że to mogło być przyczyną niepowodzeń, spróbuj treningu w idei slow life i pamiętaj o tym, by zawsze założyć wygodną odzież do fitnessu lub do biegania, by czerpać jak najwięcej przyjemności z aktywności. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Pakowanie próżniowe jedzenia
Terapia manualna
Płaszcze 2021
Markowe ubrania
Ile kalorii ma olej rzepakowy
Ile kalorii ma olej rzepakowy
Pikling wędzony wartości odżywcze

Wersja do druku