Kleszcze to groźne pasożyty, które mogą zaatakować nas w naprawdę wielu miejscach. Nawet pozornie zwykły spacer niesie za sobą ryzyko ukąszenia przez kleszcza, a to z kolei może skończyć się ciężką w skutkach chorobą. Jak atakują kleszcze i jakie choroby przenoszą? Oto najważniejsze informacje!

Czym są kleszcze?

Kleszcze to pajęczaki należące do roztoczy. Żywią się krwią i tak jak komary pobierają ją za pomocą aparatu żądlącego, jednak jako pasożyty wbijają się w skórę na dłużej. Potrafią pozostać na zwierzęciu, którego krwią się żywią nawet 15 dni. Nie jesteśmy w stanie poczuć, gdzie i kiedy się wbijają w ciało, ponieważ rozcinając skórę, wpuszczają w organizm substancje znieczulające i przeciwzapalne. Kluczowe jest jak najszybsze usunięcie kleszcza z ciała, ponieważ są one nosicielami groźnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla człowieka, ale także dla innych zwierząt.

Znajdują się wszędzie tam, gdzie mamy choć trochę zieleni, jak parki, łąki czy lasy. Zwykle bytują na trawach czy drzewach i przechodzą na człowieka, kiedy ten otrze się o nie. 

 

Jak i kiedy atakują kleszcze?

Powszechnie uważa się, że sezon na kleszcze trwa od maja do września, jednak mimo tego, że kleszcze są wtedy najaktywniejsze, to nie jest to ich jedyny okres bytowania. Przez zmieniające się warunki klimatyczne, coraz więcej kleszczy można spotkać także zimnymi porami roku, kiedy temperatura jest  jeszcze dodatnia. Kleszcze szukają na ciele ciepłego miejsca, pojawiają się tam, gdzie skóra jest cienka, a więc łatwa do przebicia. Z tego powodu często wybierają pachwiny, miejsce pod kolanem, biustem czy za uszami. U dzieci natomiast kleszcze najczęściej wybierają skórę głowy. Aktywność kleszczy zwiększa się wieczorami i rankami.

Choroby przenoszone przez kleszcze 

Ukąszenie przez kleszcza niesie za sobą ryzyko powstania poważnych chorób, które niezauważone w porę pustoszą organizm. Najpopularniejszą z nich jest borelioza. Pierwszym sygnałem, że wdało się zakażenie, jest moment, kiedy miejsce po wyciągnięciu kleszcza jest nadal czerwone, a rumień poszerza się. Następnym etapem choroby są niecharakterystyczne objawy podobne do grypy, które łatwo przeoczyć. Potem choroba atakuje wiele narządów i układów, w tym serce i układ nerwowy. Ostatni etap choroby wywołuje stany zapalne skóry, mięśni czy układu nerwowego. Wczesne rozpoznanie zakażenia kończy się zwykle kilkutygodniową antybiotykoterapią i stwarza szanse na wyleczenie.

W podobny sposób objawia się kleszczowe zapalenie mózgu, które może prowadzić do zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, a nawet zapalenia mózgu czy rdzenia kręgowego. Niestety, na tym etapie leczenie jest wyłącznie objawowe. Szczęśliwie, na kleszczowe zapalenia mózgu istnieje skuteczna szczepionka.

Badanie genetyczne kleszczy

Profilaktycznym działaniem, które może ułatwić diagnostykę w kierunku chorób przenoszonych przez kleszcze, jest badanie genetyczne kleszcza metodą real time PCR. Dzięki niemu w szybki sposób dowiadujemy się, czy kleszcz był nosicielem choroby. Aby oddać kleszcza do badania, należy e usunąć go z ciała i zamknąć w szczelnym pojemniku, a następnie po prostu dostarczyć do laboratorium. Tutaj możesz sprawdzić jaki jest koszt badania kleszcza. Badanie kleszcza można zamówić online poprzez stronę zbadajkleszcza.pl

Jak zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza?

Wychodząc z domu w miejsce, gdzie mogą być kleszcze, warto zasłonić jak najwięcej ciała szczelnymi ubraniami, związać włosy lub założyć czapkę. Nie wybierać szerokich nogawek ani rękawów, pod którymi mógłby przedostać się kleszcz. 

Kleszcze wędrują po ciele w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do użądlenia, dlatego często można pozbyć się ich, zanim wbiją się w ciało. Przede wszystkim po spacerze w lesie należy jak najszybciej zdjąć ubranie i wziąć prysznic, nie zapominając o włosach. Następnie dokładnie obejrzeć całe ciało, bo jeśli już doszło do ukąszenia, to szybkość odnalezienia pasożyta i pozbycie się go z ciała jest bardzo ważna. Jeśli byliśmy na dworze z psem, jego też należy obejrzeć a najlepiej wyczesać. Zapobiegnie to przedostaniu się kleszczy z czworonoga na ludzi, a także uchroni jego samego przed ewentualnym zakażeniem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Sposoby na wypadające włosy
Waparyzator jaki wybrać

Wersja do druku