Wybór szafy nie należy do najłatwiejszych. Są to meble dużych rozmiarów, których ustawienie należy uprzednio dokładnie zaplanować. W zależności od rodzaju pomieszczenia, w którym będą się znajdować, ilości wolnej powierzchni oraz przeznaczenia, powinniśmy sięgnąć po odmienny rodzaj szafy. Dwa najchętniej wybierany rodzaje tych mebli to szafy z drzwiczkami otwieranymi na oścież oraz szafy przesuwne. Poniżej postaramy się podpowiedzieć, kiedy warto zdecydować się na szafy przesuwne oraz jakie są ich mocne strony.

fot. jurpol-meble.pl

Szafy przesuwne – do pomieszczeń niedużych, ciasnych i innych

System zamykania szafy to jedna z najważniejszych cech. Ma ona olbrzymi wpływ zarówno na sposób używania danego mebla, jak i ilość zajmowanej przezeń przestrzeni. Często, umieszczenie szafy w danym pomieszczeniu jest trudne ze względu na jego małą lub nieregularną powierzchnię. Dotyczy to między innymi korytarza, przedpokoju, garderoby, a także łazienki. W każdym z tych pomieszczeń szafa może być dogodnym elementem umeblowania, w które warto zainwestować.

Szafy przesuwne idealnie sprawdzą się właśnie w pomieszczeniach wąskich oraz podłużnych. Również w sypialniach, w których skrzydła drzwiczek mogłyby zajmować miejsce lub zahaczać o łóżko, szafy przesuwne będą dobrym wyborem.

Ponadto, szafy przesuwne znajdują zastosowanie we wnękach, kątach, przestrzeniach przy schodach oraz przy ścianach ze skosami w pomieszczeniach na poddaszu. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem są szafy przesuwne na wymiar, które pozwolą maksymalnie zagospodarować wolną przestrzeń i będą estetycznie wyglądać.

Szafy przesuwne – przechowywanie i inne funkcje

Szafy przesuwne mogą pełnić te same funkcje co ich odpowiedniki z drzwiczkami. Znajdziemy zarówno szafy dedykowane do przechowywania tekstyliów – pościeli, ręczników – wyposażone w liczne regały i przegródki, jak i te dedykowane do garderoby. Może się w nich znajdować drążek do wieszania koszul i marynarek, a także duże półki na kartony z czapkami, szalikami, a także odkurzacz lub inne sprzęty. Zaletą systemu drzwiczek przesuwnych jest możliwość uzyskania szybkiego dostępu do wszystkich przechowywanych wewnątrz obiektów, za jednym ruchem ręki.

Szafy przesuwne dedykowane do salonu mają eleganckie fronty, wykonane z płyty laminowanej pokrytej okleiną o łagodnym, estetycznym wzorze. W szafach tych stosuje się okucia wysokiej jakości, które zapobiegają odkształcaniu się skrzydeł. Po rozsunięciu znajdują się w nich półki, na których można ustawiać różne przedmioty użytkowe – zastawę stołową, kieliszki, karafki i inne przedmioty. Szafy przesuwne do salonu nie muszą być tak głębokie jak te do garderoby lub sypialni.

Zdecydowaną zaletą szaf przesuwnych jest możliwość pokrycia ich frontów warstwą lustra, co w dużym stopniu zwiększa ich przydatność. Szafy takie idealnie sprawdzą się w garderobie, łazience oraz sypialni. Ustawione w salonie, będą dodawać pomieszczeniu głębi oraz uroku.

Szafy przesuwne świetnie współgrają z oświetleniem LED. Można je instalować zarówno wewnątrz szafy, jak i przy jej krawędziach. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie czujki ruchu, która będzie uruchamiać oświetlenie automatycznie po rozsunięciu drzwiczek.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Meble industrialne
moda wiosenna

Wersja do druku