Ogród zimowy to doskonałe miejsce do codziennego wypoczynku – nie tylko zimą. O czym jednak należy pamiętać przed rozpoczęciem inwestycji?

Jesienią i zimą większość z nas tęskni za zielenią. Rośliny doniczkowe dają jednak tylko namiastkę tego, co możemy zyskać przebywając w prawdziwym ogrodzie. Na szczęście te korzyści dostępne są nawet zimą – oczywiście jedynie dla osób, które zainwestują w budowę ogrodu zimowego. Co należy wiedzieć o jego wzniesieniu? Kiedy najlepiej się na niego zdecydować? Z jakimi kosztami się on wiąże? Na te i inne częste pytania dotyczące ogrodów zimowych odpowiadamy w bieżącym artykule.

Co to jest ogród zimowy i kiedy go zbudować?

Ogród zimowy to przeszklone (w całości lub w dużej części) pomieszczenie, w którym przez cały rok panują dogodne warunki do uprawy roślin – zwłaszcza ozdobnych. Najczęściej jest połączone z domem, a nawet ogród zimowy może być jego integralną częścią, chociaż na rynku dostępne są również wolnostojące oranżerię do postawienia w ogrodzie. Z uwagi na to, że wymaga on izolowanych fundamentów, jego obecność warto rozważyć już na etapie wykonania projektu domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, by dobudować go do istniejącego już obiektu, ale wtedy jeśli jest to ogród projektowany i budowany pod wymiar to musimy liczyć się z większymi kosztami i możliwymi komplikacjami. Rozwiązaniem w takim wypadku jest zakup gotowego zadaszenia tarasowego, o określonym przez producenta wymiarze - zazwyczaj z możliwością dopasowywania w pewnym zakresie.


Gotowy ogród zimowy, wysyłany w paczce do samodzielnego montażu - marka Palram.

Ogród zimowy. Z której strony domu go ustawić?

Ogród zimowy może być zlokalizowany na dowolnej ścianie budynku, ale w każdej lokalizacji będą panowały w nim nieco inne warunki.

  • ogród na północnej ścianie: będzie chłodniejszy niż na pozostałych ścianach, ale zapewni komfortowe warunki, umożliwiające użycie go jako często używanego pomieszczenia – na przykład pracowni;

  • ogród na wschodniej ścianie: najczęściej polecane rozwiązanie, zapewniające optymalne doświetlenie oranżerii i dostarczenie łagodnego światła;

  • ogród na południowej ścianie: silne nasłonecznienie pozwoli na uprawę nawet egzotycznych gatunków, jednak latem może być w nim za gorąco;

  • ogród na zachodniej ścianie: latem jest silnie nasłoneczniony, ale zimą może występować problem zbyt małej ilości światła.

Budowa ogrodu zimowego. Materiały

Jeśli chodzi o materiały, należy podzielić je przede wszystkim na te użyte do wzniesienia konstrukcji oraz wykonania oszklenia. Te pierwsze to przede wszystkim aluminium (lekkie, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne), stal, cegły, beton lub drewno. Jako oszklenie najlepiej sprawdza się zaś szkło o odpowiednich parametrach, choć dostępne są również wersje z poliwęglanu lub innych mniej odpornych tworzyw sztucznych.


Ogród zimowy z gotowych podzespołów po montażu fot. Ogodosfera.pl

Ogród zimowy. Wentylacja i ogrzewanie

By możliwy był komfortowy i bezpieczny wypoczynek w ogrodzie zimowym, ten musi być wyposażony w wydajny system wentylacji. O ile latem przepływ powietrza umożliwi po prostu otworzenie okien, to zimą niezbędne będą wywietrzniki. Ze względu na wygodę użytkowników oraz warunki do wzrostu dla roślin konieczne może też okazać się ogrzewanie – najlepiej podłogowe. Zarówno ogrzewanie, jak i wentylację możemy zastąpić klimatyzacją.


Ogród zimowy w formie wolnostojącej oranżerii fot. Plaram.pl

Budowa ogrodu zimowego. Na jaki wydatek się przygotować?

Koszt wybudowanego na zamówienie i według projektu ogrodu zimowego zależy od jego wielkości i są to bardzo duże kwoty. Bardziej ekonomicznym i o wiele szybszym rozwiązaniem choć mniej unikalnym są gotowe konstrukcje, które można zamontować nawet we własnym zakresie. Ceny rozpoczynają się od około 4 tysięcy złotych - przykłady gotowych ogrodów zimowych. Za bardzo duże i zaawansowane ogrody zimowe czy oranżerie będziemy musieli natomiast zapłacić nawet 30 tysięcy złotych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jakie ogrzewanie wybrać?

Wersja do druku