Kobiety kochają perfumy i wiele z nich nie wyobraża sobie dnia bez ulubionego zapachu. Jednak wybór odpowiednich perfum nie jest łatwym zadaniem, bo ich zapach powinien podkreślać osobowość i własny styl, a jednocześnie podążać za nowymi trendami w tym zakresie. Jak dobierać perfumy damskie, które by odpowiadały indywidualnym gustom i stylowi?

Szukając odpowiedniego zapachu dla siebie, mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje produktów zapachowych: wody toaletowe, wody perfumowane i perfumy damskie. Avon, tak jak i inni producenci, tworzy kosmetyki zapachowe według przyjętych schematów recepturowych. Perfumy zawierają w swoim składzie 30-40% olejków zapachowych, które rozpuszczone są w alkoholu 90-96% i to właśnie zapach perfum utrzymuje się na skórze najdłużej. Drugim rodzajem produktów są wody perfumowane, w których składzie znajduje się 10-15% olejków rozpuszczonych w 90% alkoholu. Ostatnią grupą produktów zapachowych są wody toaletowe zawierające 5-10% olejków w 60-80% alkoholu. Wybierając zatem produkt zapachowy, trzeba pamiętać, że im większa ilość olejków aromatycznych, tym trwalszy i intensywniejszy zapach. Zatem perfumy są idealne wówczas, gdy stosuje się je na wieczór lub na większe okazje, a wody perfumowane i toaletowe polecane są do stosowana w ciągu dnia, by nie zdominować zapachem całego otoczenia w pracy czy na przykład w środkach komunikacji miejskiej.

Wybór perfum – podstawy

By właściwie wybrać zapachowy kosmetyk, trzeba wiedzieć, że każda woń składa się z tak zwanych nut zapachowych. Po aplikacji perfum czy wody perfumowanej na skórę najpierw zmysły odbierają tak zwaną „nutę głowy”, czyli zapach, który jest wyczuwalny tylko przez pierwsze 15-30 minut i to często on jest podstawą decyzji zakupowych. To jednak może okazać się błędem, bo dopiero po około 30 minutach zapach zaczyna ewoluować i do naszych zmysłów dociera „nuta serca”, która dominuje przez kolejne 2 godziny. Z biegiem czasu zapach rozwija się do końca i pojawia się tak zwana „nuta bazowa”, utrzymująca się nawet kilkanaście godzin – i to ona właśnie powinna być decydująca.

Wybierając zatem odpowiedni produkt, obojętnie czy będą to perfumy damskie, męskie, nie wolno robić tego szybko. Trzeba sprawdzić zapach perfum czy wody toaletowej nie tylko w pierwszych minutach, ale przede wszystkim po 3-4 godzinach, bo wówczas będzie on zupełnie inny niż na początku.

Jak wybierać perfumy dla siebie?

Perfumy i wody perfumowane czy toaletowe aplikowane na skórę różnych osób mogą pachnieć nieco inaczej, dlatego najlepiej dobierać je indywidualnie. Chcąc wybrać idealny zapach, trzeba postępować w myśl utartych zasad, tak by nie popełnić żadnego błędu. Przede wszystkim w dniu, w którym zamierza się przetestować różne zapachy, nie należy stosować żadnych innych perfum ani wód zapachowych. Warto też zrezygnować z perfumowanych kremów i balsamów, bo także one mogą zniekształcić nowe zapachy. Nie należy też wąchać więcej niż 3-4 nowych zapachów, ponieważ nasze zmysły nie są w stanie właściwie rozpoznać większej ilości zapachowych bodźców.

Próbkę perfum czy wody zapachowej należy nanieść na wewnętrzną stronę nadgarstka, a następnie decyzję o zakupie odłożyć na parę godzin. Jeśli zapach będzie się nam podobać po 3-4 godzinach, to możemy być pewni, że kupując flakon perfum, będziemy naprawdę zadowoleni.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma olej rzepakowy
zapachy damskie

Wersja do druku