Nie tylko dekoratorzy i architekci wnętrz mają problemy z małymi, nieforemnymi i mało ustawnymi przestrzeniami. Ten sam kłopot dotyczy też przedsiębiorców, którzy w ograniczonym fizycznymi wymiarami pomieszczeniu chcą urządzić swoje biuro. Najlepiej jak najbardziej wygodne i funkcjonalne, gdzie zmieści się kilka osób, a klienci nie będą czuli dyskomfortu i klaustrofobii. Czy to w ogóle możliwe do zrealizowania?

Projekt to podstawa

Jak najbardziej, trzeba jednak zacząć już od podstaw, czyli od właściwego rozplanowania wyglądu pomieszczenia. Warunkiem dobrej aranżacji takich miejsc jest przede wszystkim dokładne ich zmierzenie i obliczenie wykorzystywanej powierzchni użytkowej. Takiej, którą będą zajmowały meble wszelkiego typu, od biurek i krzeseł po szafy i regały. Aby zachować funkcjonalność biura należy w nim zapewnić również swobodną przestrzeń do poruszania się pracowników i klientów, jeśli będą w nim obsługiwani. Okolice drzwi powinny być wolne od dużych mebli (ale można tam ustawić niskie szafki), z kolei wszelkiego rodzaju stoliki warto umieścić w przestrzeniach mało praktycznych, czyli chociażby pod oknami. W projekcie aranżacji biura nie powinno zabraknąć rzeczy często zapominanej – odpowiedniego rozmieszczenia urządzeń biurowych i zapewnienia im dostępu do prądu. Niestety wciąż są biura, po których podłogach ciągną się kilometry przedłużaczy, bo projektant zapomniał o tym „małym” szczególe.

Praktyczne i ergonomiczne meble

W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się... małe meble. Nie chodzi o ich mikroskopijne wersje z biurkami, gdzie zmieści się jedna teczka i długopis, ale o praktyczne wykorzystanie dostępnego miejsca. Biurka nie muszą być szerokie – mogą być za to długie i przylegać do ściany. Szafy nie muszą być głębokie – ale wystarczy je zabudować po sam sufit. Trudniej jest w przypadku mebli takich jak krzesła i fotele biurowe, ale i tutaj AJ Produkty znalazło rozwiązanie, oferując modele o wysokiej ergonomii. W praktyce takie meble zapewniają pracownikowi maksimum wygody nawet w niewielkiej przestrzeni: pozwalają na komfortowe siedzenie przez długie godziny, odciążają kręgosłup i wspomagają efektywność.

Wykorzystanie każdej przestrzeni

Pod względem architektonicznym małe biura są bardzo wymagające do umeblowania, ale dają też zielone światło dla niebanalnych i nietypowych rozwiązań. Wykorzystywana jest przede wszystkim każda wolna przestrzeń – zarówno w poziomie, jak i w pionie. Klasycznym motywem okazuje się zabudowywanie ścian szafami i regałami sięgającymi aż do sufitu czy wieszanie na nich szafek z półkami do przechowywania dokumentacji. Dodatkowo większość mebli ma zdecydowanie ergonomiczne parametry i dotyczy to nie tylko samych regulowanych krzeseł. Niewielka przestrzeń sprzyja stosowaniu chociażby ergonomicznych ramion i uchwytów na monitory, mobilnych ścianek wygłuszających do oddzielenia stanowisk pracy albo relaksujących mat do stania, które odciążają nogi i pozwalają na chwilę wytchnienia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak się spakować do porodu

Wersja do druku