Lipodemia jest nazywana również obrzękiem tłuszczowym oraz chorobą grubych nóg. Często jest ona uwarunkowana genetycznie i charakteryzuje się odkładaniem tkanki tłuszczowej w dolnych partiach ciała. Najczęściej widać nienaturalnie powiększone nogi, ale również łydki i biodra.

Jakie są przyczyny lipodemii?

Wielu specjalistów podkreśla, że lipodemia może mieć podłoże genetyczne. Jej objawy są widoczne w okresie dojrzewania i częściej występuje u kobiet. Można zauważyć również nasilenie objawów lipodemii po ciąży lub w jej trakcie. Nasilenie tych objawów może być spowodowane zmianami hormonalnymi, które zachodzą w kobiecym organizmie.

Czym objawia się lipodemia?

Lipodemia objawia się najczęściej odkładaniem tkanki tłuszczowej w dolnej partii ciała. Bardzo rzadko takie nienaturalne pogrubienie pojawia się również na rękach. Dochodzi do obrzęku limfatycznego, który utrzymuje się, mimo że pacjenta chudnie na całym ciele. Widoczna tkanka tłuszczowa umiejscawia się na udach, pośladkach, a także nogach, w tym łydkach. Po dotknięciu skóry nóg wyczuwalne są grudki tłuszczu. Nieleczona choroba może być bardzo niebezpieczna. Grudki tłuszczu są coraz bardziej widoczne, a także pojawiają się zgrubienia i stwardnienia tkanki tłuszczowej. Są one widoczne zwłaszcza po wewnętrznej stronie nóg. Również mocno są dokuczliwe takie objawy, jak nadwrażliwość tkanek na dotyk oraz ciągły ich rozrost. W konsekwencji fałdy i zgrubiała tkanka tłuszczowa ociera się o siebie, co doprowadza do odparzeń oraz uszkodzenia skóry.

Niestety wczesne wykrycie lipodemii nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza u nieco większych pacjentek. W takim wypadku choroba mylona jest z obrzękiem tłuszczowym, który może występować u osób z dużą otyłością. Najczęściej lipodemia jest diagnozowana dopiero w momencie, kiedy pacjentka mimo intensywnego odchudzania nie zmniejsza obwodów w dolnych partiach ciała. Diagnozowanie choroby również polega na zastosowaniu terapii uciskowej. Jeśli po zabandażowaniu dolne partie ciała znacznie się zmniejszą jest to znak, że problem tkwi w obrzęku limfatycznym. Często również stosowane jest badanie USG, które wyklucza inne zaburzenia, które mogą dawać takie objawy. Lipodemia jest dość trudna do zdiagnozowania i czasem potrzebne są również badania krwi.

Jak leczyć lipodemię?

Lipodemia nie może być leczona przyczynowo, ponieważ nie jest znana dokładnie przyczyna tej choroby. Można ją leczyć jedynie objawowo, co zmniejsza przykre dolegliwości. Aby dało to swój dobry skutek, dobrze wykonywać zalecane zabiegi i ćwiczenia regularnie, ponieważ obrzęk limfatyczny lubi powracać. Niezwykle ważna oprócz samych zabiegów jest pielęgnacja skóry i ochrona jej przed otarciami. Można robić to poprzez codzienne przemywanie i pudrowanie skóry za pomocą talku. Niezwykle istotny jest również drenaż limfatyczny, który zmniejsza ryzyko uszkodzenia naczyń limfatycznych. Bardzo skuteczną metodą jest liposukcja, jest to jednak zabieg dość inwazyjny i warto wykonać go w renomowanej klinice. Polega on na odciągnięciu nadmiaru tkanki  tłuszczowej z danej partii ciała. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Tkanka tłuszczowa po zabiegu niestety od nowa się gromadzi, dlatego bardzo ważne jest wykonywanie tego zabiegu ponownie oraz stosowanie innych sposób na zmniejszenie obrzęku limfatycznego. Zabiegami, jakie są często stosowane w przypadku lipodemii to m.in. regularne bandażowanie, które ma na celu również zmniejszenie obwodów nóg, ale jego głównym celem jest zmniejszenie zastoju chłonki. Dzięki temu zabiegowi naczynia limfatyczne lepiej rozprowadzają chłonkę do węzłów chłonnych. Podobnie działającym zabiegiem jest również masaż limfatyczny, w tym również wykonany za pomocą specjalnej głowicy. Dzięki niemu zastój chłonki jest znacznie mniejszy, a dolegliwości związane z chorobą mniej dokuczliwe. Masaż próżniowy połączony z bandażowaniem oraz regularnym ruchem daje bardzo dobre efekty. Pozwoli to znacznie zmniejszyć dokuczliwe objawy.

Grube nogi, czy to może być lipodemia

Odkładająca się w biodrach i nogach tkanka tłuszczowa to zmora wielu kobiet. W wielu przypadkach pomagają ćwiczenia fizyczne, ale również dieta złożona z warzyw i owoców oraz picie większej ilości wody. Niestety mimo tych zabiegów u wielu kobiet pojawia się powracający problem nieco szerszych nóg oraz bioder. Czy jest to lipodemia?

Czy grube nogi zawsze oznaczają lipodemię?

W momencie, kiedy bardzo trudno nam zmniejszyć obwody dolnych partii ciała możemy podejrzewać, że cierpimy na lipodemię. Jest to choroba o podłożu genetycznym, której przyczyny niestety jeszcze nie ustalono. Można leczyć ją jedynie na podstawie objawów jakie daje, ale nie wyeliminujemy jej przyczyny. Czasami problemy ze zbyt obfitymi kształtami na dole zdarzają się u kobiet, które piją za mało wody, wtedy odkłada się ona w dolnych partiach ciała. Może być również wynikiem problemów hormonalnych. Aby wykluczyć takie przypuszczenia wykonuje się badania krwi. Są w nich badania hormonów, takich jak estrogen. Zaleca się również badanie USG oraz specjalne kontrolne bandażowanie nóg. Przed bandażowaniem sprawdza się ich obwód, a następnie mierzy się je. Po nocy spędzonej w bandażach odwiązuje się je i ponownie pobiera pomiary. Jeśli rozmiar nóg znacznie się zmniejszył może to oznaczać, że duża otyłość widoczna w dolnych częściach ciała nie jest spowodowana nieodpowiednią dietą, ale chorobą.

Czasami jednak nieco bardziej obfite kształty na dole oraz umiejscowienie tkanki tłuszczowej nie oznaczają lipodemii. Przy otyłości i nadwadze w dolnych partiach ciała znacznie częściej odkłada się niechciana tkanka tłuszczowa. Może być to również wynikiem niezdrowego stylu życia i typu sylwetki, który charakteryzuje się nieco większymi obwodami w biodrach oraz udach. Badania mogą pokazać, czy mamy powodu do niepokoju.

Kiedy warto sprawdzić, czy nie chorujemy na lipodemię?

Charakterystycznymi objawami lipodemii są:

-widoczne i odczuwalne zgrubienia

Na nogach pojawiają się zgrubienia tkanki tłuszczowej. Są one wyczuwalne i dość twarde.

-ból podczas dotykania tkanki

Jeśli odczuwamy dyskomfort z powodu dotykania tkanki oraz jest ona bardziej tkliwa niż normalnie, to warto przyjrzeć się problemowi.

-brak zmniejszenia się obwodu ud i bioder mimo prób odchudzania

Dolne partie ciała są trudne do odchudzania, ale podczas redukcji chudniemy z całego ciała. Jeśli mimo prób odchudzania nie widzimy zmiany obwodów nóg, może być to lipodemia.

-nierównomierna tkanka tłuszczowa na nogach

-odczucie ciężkości nóg

Jeśli po całym dniu spędzonym na nogach odczuwamy mocno przeciążenie oraz ciężkość nóg, to może oznaczać to, że cierpimy z powodu lipodemii.

Z wyżej wymienionymi objawami warto skierować się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak leczyć lipodemię?

Leczenie lipodemii polega przede wszystkim na czasowym bandażowaniu nóg oraz zabiegach z zakresu masażu, których celem jest zmniejszenie obwodów nóg oraz poprawę krążenia. Bardzo ważne jest codzienne masowanie nóg oraz masaż limfatyczny, który pomoże pomóc zmniejszyć obwody. W bardzo trudnych przypadkach stosowana jest liposukcja, ale ten rodzaj leczenia nie daje 100% zadowalających efektów i powinien być po jakimś czasie powtórzony. Bardzo pomocny jest przy tej chorobie ruch, a także picie odpowiedniej ilości wody oraz dbałość o skórę, która bez masaży i odpowiednich kosmetyków może stać się zbyt zgrubiała. Ważne, by wszystkie te zabiegi robić regularnie, najlepiej również w domu stosować masaż np. za pomocą bańki chińskiej. W innym wypadku narastanie tkanki tłuszczowej oraz zastoje limfatyczne mogą być coraz bardziej dokuczliwe. Przy lipodemii bardzo są pomocne nie tylko masaże bańką chińską, ale również masaż limfatyczny, czy unoszenie nóg do góry po całym aktywnie spędzonym dniu. Nie są zalecane z kolei gorące kąpiele, raczej dobrym pomysłem będą dość chłodne prysznice. Lekarze zalecają również ruch, szczególnie pływanie oraz uczęszczanie na aquaerobik. Pozwoli on również zmniejszyć obwody ciała i wzmocnić mięśnie.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku