Lipodemia jest nazywana również obrzÄ™kiem tÅ‚uszczowym oraz chorobÄ… grubych nóg. CzÄ™sto jest ona uwarunkowana genetycznie i charakteryzuje siÄ™ odkÅ‚adaniem tkanki tÅ‚uszczowej w dolnych partiach ciaÅ‚a. Najczęściej widać nienaturalnie powiÄ™kszone nogi, ale również Å‚ydki i biodra.

Jakie sÄ… przyczyny lipodemii?

Wielu specjalistów podkreÅ›la, że lipodemia może mieć podÅ‚oże genetyczne. Jej objawy sÄ… widoczne w okresie dojrzewania i częściej wystÄ™puje u kobiet. Można zauważyć również nasilenie objawów lipodemii po ciąży lub w jej trakcie. Nasilenie tych objawów może być spowodowane zmianami hormonalnymi, które zachodzÄ… w kobiecym organizmie.

Czym objawia siÄ™ lipodemia?

Lipodemia objawia siÄ™ najczęściej odkÅ‚adaniem tkanki tÅ‚uszczowej w dolnej partii ciaÅ‚a. Bardzo rzadko takie nienaturalne pogrubienie pojawia siÄ™ również na rÄ™kach. Dochodzi do obrzÄ™ku limfatycznego, który utrzymuje siÄ™, mimo że pacjenta chudnie na caÅ‚ym ciele. Widoczna tkanka tÅ‚uszczowa umiejscawia siÄ™ na udach, poÅ›ladkach, a także nogach, w tym Å‚ydkach. Po dotkniÄ™ciu skóry nóg wyczuwalne sÄ… grudki tÅ‚uszczu. Nieleczona choroba może być bardzo niebezpieczna. Grudki tÅ‚uszczu sÄ… coraz bardziej widoczne, a także pojawiajÄ… siÄ™ zgrubienia i stwardnienia tkanki tÅ‚uszczowej. SÄ… one widoczne zwÅ‚aszcza po wewnÄ™trznej stronie nóg. Również mocno sÄ… dokuczliwe takie objawy, jak nadwrażliwość tkanek na dotyk oraz ciÄ…gÅ‚y ich rozrost. W konsekwencji faÅ‚dy i zgrubiaÅ‚a tkanka tÅ‚uszczowa ociera siÄ™ o siebie, co doprowadza do odparzeÅ„ oraz uszkodzenia skóry.

Niestety wczesne wykrycie lipodemii nie zawsze jest możliwe, zwÅ‚aszcza u nieco wiÄ™kszych pacjentek. W takim wypadku choroba mylona jest z obrzÄ™kiem tÅ‚uszczowym, który może wystÄ™pować u osób z dużą otyÅ‚oÅ›ciÄ…. Najczęściej lipodemia jest diagnozowana dopiero w momencie, kiedy pacjentka mimo intensywnego odchudzania nie zmniejsza obwodów w dolnych partiach ciaÅ‚a. Diagnozowanie choroby również polega na zastosowaniu terapii uciskowej. JeÅ›li po zabandażowaniu dolne partie ciaÅ‚a znacznie siÄ™ zmniejszÄ… jest to znak, że problem tkwi w obrzÄ™ku limfatycznym. CzÄ™sto również stosowane jest badanie USG, które wyklucza inne zaburzenia, które mogÄ… dawać takie objawy. Lipodemia jest dość trudna do zdiagnozowania i czasem potrzebne sÄ… również badania krwi.

Jak leczyć lipodemię?

Lipodemia nie może być leczona przyczynowo, ponieważ nie jest znana dokÅ‚adnie przyczyna tej choroby. Można jÄ… leczyć jedynie objawowo, co zmniejsza przykre dolegliwoÅ›ci. Aby daÅ‚o to swój dobry skutek, dobrze wykonywać zalecane zabiegi i ćwiczenia regularnie, ponieważ obrzÄ™k limfatyczny lubi powracać. Niezwykle ważna oprócz samych zabiegów jest pielÄ™gnacja skóry i ochrona jej przed otarciami. Można robić to poprzez codzienne przemywanie i pudrowanie skóry za pomocÄ… talku. Niezwykle istotny jest również drenaż limfatyczny, który zmniejsza ryzyko uszkodzenia naczyÅ„ limfatycznych. Bardzo skutecznÄ… metodÄ… jest liposukcja, jest to jednak zabieg dość inwazyjny i warto wykonać go w renomowanej klinice. Polega on na odciÄ…gniÄ™ciu nadmiaru tkanki  tÅ‚uszczowej z danej partii ciaÅ‚a. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Tkanka tÅ‚uszczowa po zabiegu niestety od nowa siÄ™ gromadzi, dlatego bardzo ważne jest wykonywanie tego zabiegu ponownie oraz stosowanie innych sposób na zmniejszenie obrzÄ™ku limfatycznego. Zabiegami, jakie sÄ… czÄ™sto stosowane w przypadku lipodemii to m.in. regularne bandażowanie, które ma na celu również zmniejszenie obwodów nóg, ale jego gÅ‚ównym celem jest zmniejszenie zastoju chÅ‚onki. DziÄ™ki temu zabiegowi naczynia limfatyczne lepiej rozprowadzajÄ… chÅ‚onkÄ™ do wÄ™zÅ‚ów chÅ‚onnych. Podobnie dziaÅ‚ajÄ…cym zabiegiem jest również masaż limfatyczny, w tym również wykonany za pomocÄ… specjalnej gÅ‚owicy. DziÄ™ki niemu zastój chÅ‚onki jest znacznie mniejszy, a dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zane z chorobÄ… mniej dokuczliwe. Masaż próżniowy poÅ‚Ä…czony z bandażowaniem oraz regularnym ruchem daje bardzo dobre efekty. Pozwoli to znacznie zmniejszyć dokuczliwe objawy.

Grube nogi, czy to może być lipodemia

OdkÅ‚adajÄ…ca siÄ™ w biodrach i nogach tkanka tÅ‚uszczowa to zmora wielu kobiet. W wielu przypadkach pomagajÄ… ćwiczenia fizyczne, ale również dieta zÅ‚ożona z warzyw i owoców oraz picie wiÄ™kszej iloÅ›ci wody. Niestety mimo tych zabiegów u wielu kobiet pojawia siÄ™ powracajÄ…cy problem nieco szerszych nóg oraz bioder. Czy jest to lipodemia?

Czy grube nogi zawsze oznaczajÄ… lipodemiÄ™?

W momencie, kiedy bardzo trudno nam zmniejszyć obwody dolnych partii ciaÅ‚a możemy podejrzewać, że cierpimy na lipodemiÄ™. Jest to choroba o podÅ‚ożu genetycznym, której przyczyny niestety jeszcze nie ustalono. Można leczyć jÄ… jedynie na podstawie objawów jakie daje, ale nie wyeliminujemy jej przyczyny. Czasami problemy ze zbyt obfitymi ksztaÅ‚tami na dole zdarzajÄ… siÄ™ u kobiet, które pijÄ… za maÅ‚o wody, wtedy odkÅ‚ada siÄ™ ona w dolnych partiach ciaÅ‚a. Może być również wynikiem problemów hormonalnych. Aby wykluczyć takie przypuszczenia wykonuje siÄ™ badania krwi. SÄ… w nich badania hormonów, takich jak estrogen. Zaleca siÄ™ również badanie USG oraz specjalne kontrolne bandażowanie nóg. Przed bandażowaniem sprawdza siÄ™ ich obwód, a nastÄ™pnie mierzy siÄ™ je. Po nocy spÄ™dzonej w bandażach odwiÄ…zuje siÄ™ je i ponownie pobiera pomiary. JeÅ›li rozmiar nóg znacznie siÄ™ zmniejszyÅ‚ może to oznaczać, że duża otyÅ‚ość widoczna w dolnych częściach ciaÅ‚a nie jest spowodowana nieodpowiedniÄ… dietÄ…, ale chorobÄ….

Czasami jednak nieco bardziej obfite ksztaÅ‚ty na dole oraz umiejscowienie tkanki tÅ‚uszczowej nie oznaczajÄ… lipodemii. Przy otyÅ‚oÅ›ci i nadwadze w dolnych partiach ciaÅ‚a znacznie częściej odkÅ‚ada siÄ™ niechciana tkanka tÅ‚uszczowa. Może być to również wynikiem niezdrowego stylu życia i typu sylwetki, który charakteryzuje siÄ™ nieco wiÄ™kszymi obwodami w biodrach oraz udach. Badania mogÄ… pokazać, czy mamy powodu do niepokoju.

Kiedy warto sprawdzić, czy nie chorujemy na lipodemię?

Charakterystycznymi objawami lipodemii sÄ…:

-widoczne i odczuwalne zgrubienia

Na nogach pojawiają się zgrubienia tkanki tłuszczowej. Są one wyczuwalne i dość twarde.

-ból podczas dotykania tkanki

Jeśli odczuwamy dyskomfort z powodu dotykania tkanki oraz jest ona bardziej tkliwa niż normalnie, to warto przyjrzeć się problemowi.

-brak zmniejszenia siÄ™ obwodu ud i bioder mimo prób odchudzania

Dolne partie ciaÅ‚a sÄ… trudne do odchudzania, ale podczas redukcji chudniemy z caÅ‚ego ciaÅ‚a. JeÅ›li mimo prób odchudzania nie widzimy zmiany obwodów nóg, może być to lipodemia.

-nierównomierna tkanka tÅ‚uszczowa na nogach

-odczucie ciężkoÅ›ci nóg

JeÅ›li po caÅ‚ym dniu spÄ™dzonym na nogach odczuwamy mocno przeciążenie oraz ciężkość nóg, to może oznaczać to, że cierpimy z powodu lipodemii.

Z wyżej wymienionymi objawami warto skierować się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak leczyć lipodemię?

Leczenie lipodemii polega przede wszystkim na czasowym bandażowaniu nóg oraz zabiegach z zakresu masażu, których celem jest zmniejszenie obwodów nóg oraz poprawÄ™ krążenia. Bardzo ważne jest codzienne masowanie nóg oraz masaż limfatyczny, który pomoże pomóc zmniejszyć obwody. W bardzo trudnych przypadkach stosowana jest liposukcja, ale ten rodzaj leczenia nie daje 100% zadowalajÄ…cych efektów i powinien być po jakimÅ› czasie powtórzony. Bardzo pomocny jest przy tej chorobie ruch, a także picie odpowiedniej iloÅ›ci wody oraz dbaÅ‚ość o skórÄ™, która bez masaży i odpowiednich kosmetyków może stać siÄ™ zbyt zgrubiaÅ‚a. Ważne, by wszystkie te zabiegi robić regularnie, najlepiej również w domu stosować masaż np. za pomocÄ… baÅ„ki chiÅ„skiej. W innym wypadku narastanie tkanki tÅ‚uszczowej oraz zastoje limfatyczne mogÄ… być coraz bardziej dokuczliwe. Przy lipodemii bardzo sÄ… pomocne nie tylko masaże baÅ„kÄ… chiÅ„skÄ…, ale również masaż limfatyczny, czy unoszenie nóg do góry po caÅ‚ym aktywnie spÄ™dzonym dniu. Nie sÄ… zalecane z kolei gorÄ…ce kÄ…piele, raczej dobrym pomysÅ‚em bÄ™dÄ… dość chÅ‚odne prysznice. Lekarze zalecajÄ… również ruch, szczególnie pÅ‚ywanie oraz uczÄ™szczanie na aquaerobik. Pozwoli on również zmniejszyć obwody ciaÅ‚a i wzmocnić mięśnie.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku