Piękny uśmiech to nasza wizytówka. Choć aparat ortodontyczny zalecany jest nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych, coraz więcej osób traktuje go jako ozdobę. Niestety druciki na zębach mogą nieco utrudniać codzienną higienę jamy ustnej. Jak skutecznie usunąć osad bakteryjny z trudno dostępnych miejsc? Podpowiadamy!

Aparat ortodontyczny – czego unikać?

Na czas leczenia trzeba zrezygnować z przekąsek, które mogą przyklejać się do aparatu, takich jak krówki czy żelki. Warto unikać także mocno barwiących napojów takich jak kawa, czarna herbata czy czerwone wino. Specjaliści zalecają zachować ostrożność w trakcie jedzenia surowych warzyw takich jak marchewka, które mogą powodować odkształcanie się aparatu.

Jak dbać o higienę jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego?

Osoby, które noszą aparat ortodontyczny, muszą zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Druciane elementy przymocowane do szkliwa mogą przyczyniać się do gromadzenia się osadu na zębach. W trudno dostępnych miejscach często zostają resztki posiłków, które są pożywką dla bakterii. Jak zadbać o piękny uśmiech w trakcie leczenia ortodontycznego? Regularnie szczotkuj zęby, najlepiej po każdym posiłku. Staraj się mieć zawsze przy sobie szczoteczkę międzyzębową, pastę i nić ortodontyczną (przyda Ci się także małe lusterko).

Co to jest szczoteczka międzyzębowa i jak się ją stosuje?

Szczoteczki międzyzębowe występują w kilku rozmiarach (od XS do L). Mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Pomagają usunąć resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc. Szczoteczka składa się z elastycznego drucika z włosiem oraz ergonomicznego, gumowanego uchwytu, dzięki któremu nie wyślizguje się z dłoni podczas mycia. Szczoteczka posiada specjalną osłonkę na włosie, która umożliwia higieniczne przechowywanie. Ma niewielkie rozmiary, więc bez problemu zapakujesz ją do torebki, plecaka, a nawet kosmetyczki.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kawa bezkofeinowa
Ile kalorii ma kawa z cukrem
Ile kalorii ma herbata z cukrem
Ile kalorii ma kawa z cukrem i śmietaną
Ile kalorii ma wino czerwone
Ile kalorii ma pierś z kurczaka surowa

Wersja do druku