Rola garażu często jest niedoceniania w gospodarstwie domowym. Jest to bowiem najczęściej miejsce, które wykorzystujemy jako rozwiązanie do przetrzymywanie niepotrzebnych nam rzeczy. Jednym z najpopularniejszych typów garaży w naszym kraju jest „blaszak”. Jego budowa jest bardzo prosta i opiera się głównie na ramie zbudowanej ze spawanych profili otwartych oraz ścian i dachu wykonanego z ryflowanej blachy. Jego montaż jest bardzo prosty. Najczęściej składanie takiego garażu wykonuje wyspecjalizowana w tym firma aspekcie firma, która wykonują taka usługą w cenie zakupu. Po naszej stronie pozostaje utwierdzenie garażu do podłoża. Z powodu lekkiej konstrukcji naszej budowli, należy zrobić to z należytą dbałością, aby podczas burzy lub większego wiatru, garaż nie przewrócił się  i nie odleciał poza naszą posesję. Zaleca się więc wcześniejsze przygotowanie podłoża – utwardzenie terenu w postaci na przykład ułożenie kostki. Na takiej powierzchni można postawić blaszak i zamocować jego ramę bezpośrednio do ziemi za pomocą na przykład betonowanych prętów.

Jakie zastosowanie może mieć blaszany garaż ?

Blaszany garaż może mieć więcej zastosowań niż nam się wydaje. Poniżej kilka najważniejszych z nich :

  1. Budowa domu. Jest to zdecydowanie najpopularniejsze zastosowanie blaszaka. Podczas budowy bowiem, każdy inwestor stara się jak najbardziej obniżyć koszty. Blaszany garaż posiada tą zaletę, że koszt jego zakupu jest niewielki z porównaniu z garażem murowanym. Nie potrzebujemy też zgłaszać faktu postawienia blaszaka do urzędu co oszczędzi nam czas. Dodatkowym atutem jest prostota jego postawienia. Cały proces montażu powinien zając nam nie więcej jak jeden dzień i dzięki temu szybciej można przejść do innych – ważniejszych prac.

  2. Garaż blaszany na samochód. Jeżeli planujemy wyłącznie trzymać w blaszaku samochód to ten pomysł może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przed zakupem należy jednak dokładnie przeanalizować jaki typ i rozmiar należy zamówić. Jednym z ważnych czynników będzie na pewno brama wjazdowa. Istnieją garaże wykonane z tradycyjnie otwieranymi połówkami bramy co jednak nie jest komfortową opcją. Warto więc zastanowić się nad nieco droższą opcją z bramą wychylną, która może chować się pod dachem. Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze blaszaka są jego rozmiary. Musimy bowiem tak je dobrać, aby po wjeździe autem do środka, będzie nadal możliwość komfortowego otworzenia drzwi kierowcy oraz pasażera.

  3. Garaż blaszany jako dodatkowa przestrzeń. Czasami są takie sytuacje, że po prostu brakuje nam już miejsca. Postawienia blaszaka rozwiązuje problem i możemy umieścić w nim niepotrzebne rzeczy. Przed postawieniem garażu najlepiej jest utwardzić podłoże na przykład kostką brukową. Dzięki temu będziemy mogli w łatwy i stabilny sposób ustawiać kolejne rzeczy, maksymalnie wykorzystując powierzchnię. Dodatkowo można też w ścianach zamontować regały, które na pewno zwiększą uniwersalność blaszaka i pozwolą na wygospodarowanie większej przestrzeni.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma olej rzepakowy
brama garażowa
Projekty dom?w

Wersja do druku