Początkowo miękki osad, pojawiający się po spożyciu posiłków, nie przeszkadza w funkcjonowaniu. Z czasem dochodzi jednak do jego nagromadzenia, utwardzenia i odkładania na powierzchni zębów. Powstały kamień nazębny jest nie tylko wyczuwalny pod językiem, ale też negatywnie wpływa na szkliwo, prowadząc do jego demineralizacji i powodując nieestetyczne przebarwienia. Każda zmiana koloru, zwłaszcza brązowy osad na zębach, to sygnał, by umówić się na wizytę u lekarza i skontrolować stan jamy ustnej.

Czym jest osad na zębach?

Powstaje on na skutek zewnętrznych czynników barwiących szkliwo zębów – przyczynia się do tego palenie papierosów, picie herbaty czy kawy. Może przybierać różny odcień, od żółtego i brązowego aż po bardzo ciemne przebarwienia, w zależności od spożywanych pokarmów czy napojów. Jeśli nie dbamy o higienę w sposób systematyczny i prawidłowy, szczególnie po posiłkach, to możemy doprowadzić do nagromadzenia się miękkiego osadu, który z czasem stwardnieje i odłoży się w postaci kamienia nazębnego. Tak powstałej płytki bakteryjnej nie da się usunąć jedynie za pomocą szczoteczki.

Kiedy należy udać się do stomatologa?

Zaleca się, by wszystkie pojawiające się przebarwienia konsultować ze specjalistą w gabinecie dentystycznym. To stomatolog powinien ocenić, jakie są powody zmian, zdiagnozować problem i zaproponować właściwe postępowanie. Niektóre symptomy łatwo zbagatelizować, a pierwsze objawy schorzeń, takich jak próchnica, są trudno zauważalne. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Regularne wizyty u lekarza dentysty, przynajmniej raz na pół roku sprawią, że wszelkie nieprawidłowości zostaną wychwycone na wczesnym etapie, nie dopuszczając do rozwoju choroby. W trakcie okresowej kontroli stomatologicznej warto wykonać scalling i piaskowanie, czyli zabiegi, dzięki którym nieprzyjemny nalot i kamień nazębny znikną, hamując namnażanie się i rozwój bakterii.

Nie bagatelizuj osadu na zębach

Jest to nie tylko problem estetyczny i higieniczny. Gdy nie zostaje prawidłowo usunięty po każdym posiłku dochodzi do jego mineralizacji, stwardnienia oraz odkładania w postaci kamienia nazębnego. Taka płytka nazębna składa się między innymi z białka, złuszczonych komórek nabłonka, resztek jedzenia, a także bakterii próchnicowych. Jej obecność powoduje nie tylko nieświeży oddech, ale również negatywnie wpływa na stan uzębienia, powodując demineralizację szkliwa, a w konsekwencji może prowadzić do rozwoju próchnicy, zapalenia dziąseł, a nawet paradontozy.

Jak usunąć osad z zębów – domowe sposoby

Osad nazębny, który pojawia się po każdym posiłku należy usuwać samodzielnie - po prostu dokładnie myjąc zęby. Prawidłowe szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie z użyciem pasty z odpowiednią zawartością fluoru, korzystanie z nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej sprawi, że kamień nazębny będzie odkładał się wolniej. W celu utrzymania prawidłowej higieny i minimalizowania powstawania płytki bakteryjnej pomocne mogą okazać się także domowe sposoby. Jednak ich stosowanie warto skonsultować ze stomatologiem. Jednym z nich jest węgiel aktywowany w formie pasty, który ma działanie antyseptyczne.

Jakimi profesjonalnymi zabiegami dentysta usuwa osad na zębach?

O sposobie usunięcia osadu powinien zadecydować stomatolog. Walcząc z problemem na własną rękę w domu można doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia szkliwa. Najskuteczniejszymi zabiegami są piaskowanie i scalling, wykonywane w gabinecie dentystycznym.

Scalling i piaskowanie

W klinice Dental Warsaw Center higienizacja zawsze poprzedzona jest przeglądem stomatologicznym. Po scallingu (usunięcie kamienia nazębnego), a następnie piaskowaniu (redukcja osadu i przebarwień) poprawie ulegnie nie tylko wygląd uzębienia, ale przede wszystkim jego stan. Kompleksowy zabieg wykonywany profilaktycznie, przynajmniej raz na pół roku, chroni przed rozwojem próchnicy. Często zaleca się go palaczom i osobom spożywającym pokarmy silnie barwiące, takie jak herbata, kawa czy wino. Jest to bezpieczna i bezbolesna metoda.

W klinice Warsaw Dental Center specjaliści korzystają z najnowocześniejszych sprzętów medycznyc. Scalling wykonywany jest ultrasonicznymi instrumentami, które generują 30 000 tysięcy drgań na sekundę. Oczyszczone powierzchnie polerowane są za pomocą specjalnych gumek i pasty. Dzięki temu wytwarza się bariera ochronna dla drobnoustrojów.

Osad na zębach - profilaktyka

Odkładania się osadu nie da się wyeliminować. Natomiast można podejmować działania, które pozwolą ten proces spowolnić. Podstawą jest prawidłowa i systematyczna higiena:

  • mycie zębów minimum dwa razy dziennie po 2 minuty (najlepiej szczoteczką elektryczną lub soniczną),
  • stosowanie nici dentystycznych, płukanek i irygatorów,
  • czyszczenie języka.

Działaniem profilaktycznym są też kontrolne wizyty i wykonywanie scallingu oraz piaskowania. Dlatego w klinice Warsaw Dental Center zaleca się pacjentom stosowanie tych metod według indywidualnych potrzeb pacjenta, jednak przynajmniej raz na sześć miesięcy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma herbata z cukrem
Ile kalorii ma kompot z gruszek
Jak uniknąć bólu u stomatologa
Matowe płytki

Wersja do druku