Jednym z popularniejszych materiałów wykończeniowych są płytki ceramiczne. W dalszym ciągu spotyka się je głównie w łazience i kuchni, ale coraz częściej włącza się je w aranżacje innych wnętrz. Różnią się między sobą kształtem, wielkością, kolorem. Część z nich ma połysk, inne z kolei są matowe – na które warto się zdecydować?
Płytki są odporne na wilgoć i na uszkodzenia mechaniczne. Decydując się na nie, można mieć pewność, że przez długi czas będą prezentować się świetnie. Ponieważ ponownego remontu nie będziemy przeprowadzać szybko, tym bardziej musimy się zastanowić nad tym, jakie są nasze oczekiwania względem płytek. Muszą pasować do wystroju i nie mogą nam się zbyt szybko znudzić. Jednym z dylematów, przed którymi stoimy, jest podjęcie decyzji, czy płytki mają być matowe, czy jednak z połyskiem.

Dlaczego warto zainwestować w płytki z połyskiem?

Przede wszystkim płytki z połyskiem rewelacyjnie powiększają przestrzeń. Jest to zatem idealna propozycja dla nas, kiedy szukamy płytek do małego pomieszczenia. Często takim wnętrzem jest łazienka. Płytki tego typu odbijają światło i działają podobnie jak lustro. Dzięki temu wnętrze będzie wyglądać na znacznie przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt, skupiajmy się na płytkach jasnych. Ponadto są takie style aranżacyjne, w których połysk jest szczególnie pożądany. Dotyczy to przykładowo stylu glamour, gdzie jak najwięcej elementów wnętrza powinno błyszczeć. W przypadku, kiedy producent nie zaznaczył inaczej, płytki z połyskiem montujmy na ścianach, ale na podłodze już nie – po kontakcie z wodą mogłyby być śliskie, a to grozi upadkiem.

Dlaczego warto postawić na płytki matowe?

Równie atrakcyjne jak płytki z połyskiem mogą być płytki matowe. Są one idealną propozycją, kiedy ważna jest dla nas łatwość utrzymania w czystości. Co prawda wszystkie płytki czyści się łatwo, ale w przypadku płytek matowych drobniejsze zabrudzenia nie rzucają się w oczy, więc nie trzeba ich myć tak często, jak tych z połyskiem. Nie ma też problemu ze smugami. Ponadto płytki matowe pozwalają podkreślić nowoczesny charakter wnętrza. Pięknie prezentują się w nowoczesnej łazience, przedpokoju lub salonie. Zaleca się je wtedy, kiedy mają zdobić przestrzenie intensywnie eksploatowane, ale patrząc na ich walory wizualne, stają się też istotną dekoracją wnętrza.

Płytki matowe i błyszczące w jednym wnętrzu?

Są osoby, które do aranżacji włączają zarówno płytki z połyskiem, jak i matowe. Jeśli dobrze to przemyślimy, to taka koncepcja może zaowocować oryginalnym i atrakcyjnym wnętrzem. Inne płytki mogą być na ścianie lub na jej fragmencie, a inne na podłodze. W ten sposób możemy dość łatwo wyszczególnić strefy użytkowe. Rewelacyjnie prezentuje się ściana, gdzie są płytki z połyskiem i matowe z jednej kolekcji. Aby pójść w tę stronę i uzyskać dobry efekt, potrzeba wyczucia i jak mamy wątpliwości, skorzystajmy ze wsparcia projektanta wnętrz.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku