Materac ortopedyczny może zupełnie odmienić doświadczenie snu, sprawiając, że rankiem obudzimy się wyspani, zrelaksowani, bez napiętych mięśni i boleści stawów. Wybór sprzętu o udowodnionym działaniu medycznym nie jest jednak taką prostą sprawą. Eksperci SleepMed podpowiadają, jak dobrać materac, by był wygodny, a także prozdrowotny.

Materac ortopedyczny z certyfikacją

Pojęcie "ortopedyczny" niemal natychmiast wywołuje skojarzenia z czymś lepszym, bardziej profesjonalnym i o działaniu leczniczym. Niestety, na rynku materacy nie istnieją ściśle sprecyzowane wytyczne, jakie kryteria powinien spełnić produkt, by można było przypisać do niego to miano. W gronie materacy ortopedycznych znajdziemy więc rozwiązania o zróżnicowanym wkładzie (materace piankowe, sprężynowe, organiczne, hybrydowe), o różnych funkcjach i mechanizmach. Brak reguł co do nomenklatury sprawia, że przymiotnik "ortopedyczny" często wykorzystywany jest jako chwyt marketingowy do zwiększenia sprzedaży klasycznych materacy, które - obiektywnie - nie posiadają żadnych właściwości medycznych.

Nieetyczne praktyki w nazewnictwie materacy mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia konsumentów. Materac pseudo-ortopedyczny nie tylko nie przyniesie ulgi w bólach okołokręgosłupowych, ale także - w skrajnych przypadkach - może pogłębić wady postawy i być przyczyną nieprzespanych nocy. Szczególnie w świecie materacy, gdzie jakość sprzętu ma ogromny wpływ na komfort i jakość snu, ważne jest zachowanie ostrożności w wyborze rozwiązania do sypialni.

Prawdziwe materace ortopedyczne przechodzą szereg restrykcyjnych testów, w których sprawdzane są ich właściwości lecznicze i wytrzymałość komponentów. Takiej procedurze zostały poddane np. rozwiązania SleepMed we współpracy z laboratorium Sleep-Lab by Hilding Anders. Rzetelnie przebadane pod kątem ergonomii, higieny, trwałości i mikroklimatu, otrzymały międzynarodowy certyfikat jakości AEH. Materace SleepMed posiadają ponadto status wytworu medycznego klasy I, który potwierdza, że zostały wykonane zgodnie z dyrektywami UE i spełniają najwyższe wymogi, a dalej - mogą być wykorzystywane nie tylko w domach, ale także w szpitalach i specjalistycznych placówkach medycznych.

Rodzaj wkładu

Dobry materac ortopedyczny może być wykonany z różnych materiałów - pianek, sprężyn, jak i organicznych włókien. O jego właściwościach przesądzi bowiem nie tyle rodzaj, co jakość i sposób fabrykacji komponentów.

Właściwości prozdrowotne wyróżniają zwłaszcza piankę termoelastyczną, nazywaną inaczej pianką z pamięcią kształtu (memory). To ten materiał stał się podstawowym budulcem materacy visco SleepMed z kolekcji Standard. Niezwykle elastyczna pianka odkształca się w odpowiedzi na nacisk i temperaturę ciała, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do indywidualnych krzywizn kręgosłupa. Tworząc coś na kształt odlewu sylwetki, zapewnia optymalne wsparcie dla każdej partii organizmu, a przy tym - ze względu na swoją aksamitną miękkość - jest bardzo komfortowa. W modelach SleepMed pianka ta jest dodatkowo profilowana. Ukształtowana zgodnie z zasadami ergonomii w 7 stref podparcia, ułatwia utrzymanie kręgosłupa w najbardziej zdrowej, anatomicznej pozycji przez całą noc, a tym samym zapewnia dobre warunki do regeneracji kości, mięśni i stawów. W efekcie materace visco ze strefami twardości przynoszą ulgę w bólu i wspomagają powrót do zdrowia.

Jeśli preferujesz materace sprężynowe, zwróć uwagę na typ sprężyn, który buduje wnętrze wybranego modelu. W materacach ortopedycznych dużo lepiej sprawują się udoskonalone sprężyny kieszeniowe niż klasyczne druty bonellowskie. Sprężyny umieszczone w osobnych kieszonkach pracują niezależnie od siebie, dzięki czemu są wysoko elastyczne, a dalej - precyzyjnie balansują wsparcie i amortyzację kręgosłupa. W materacach hybrydowych SleepMed pianki przeplatają się z 7-strefową sprężyną typu Multi - jej wysokie zagęszczenie jest gwarancją prawidłowego, ortopedycznego działania sprzętu.

Materac o właściwościach przeciwodleżynowych

Po materace ortopedyczne często sięgają osoby ze schorzeniami, zmianami zwyrodnieniowymi i urazami kręgosłupa po wypadkach, które są zmuszone dużo leżeć. W tym wypadku istotne jest, by wybrany materac był przeciwodleżynowy, tzn. nie podrażniał i zapobiegał powstawaniu owrzodzeń skóry.

Materac przeznaczony do specjalistycznego użytku powinien być również wysoko przewiewny, tak by ułatwić utrzymanie sprzętu w czystości. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się materace medyczne SleepMed wyposażone w zdejmowalne pokrowce, które - w zależności od modelu - uwalniają probiotyki lub pochłaniają pot bezpośrednio ze skóry. Wewnętrzne warstwy pianki są nacinane w tzw. "kratki wentylacyjne", co usprawnia cyrkulację powietrza i regularne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Zastosowane technologie (m.in. AirForce i taśma 3D) sprawiają, że rozwiązania są antyalergiczne - nie gromadzą się w nich grzyby, bakterie oraz roztocza, a śpiący zyskuje suche i czyste podłoże, który aktywnie dba o jego plecy.

Projektując materace i poduszki SleepMed, kieruje się misją. Oferują materace, które zapewnią wszystkim Klientom wyjątkową wygodę i zdrowy sen. Zadbali o konstrukcję gwarantującą trwałość i komfort codziennego użytkowania. Wykorzystali innowacyjne technologie oraz wprowadzili rozwiązania, dzięki którym każdy materac SleepMed można dostosować do indywidualnych preferencji. Innowacyjne rozwiązania zostały wyróżnione wieloma nagrodami, a medyczne właściwości, jakość i bezpieczeństwo potwierdzają międzynarodowe certyfikaty.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają grzyby smażone

Wersja do druku