Kuchnia bez okna wymaga zamontowania w niej dodatkowych źródeł światła, które rozświetlą pomieszczenie. W artykule przedstawiamy kilka przydatnych rad, jak zmienić swoją kuchnię w jasne, przytulne wnętrze.

Mówi się, że kuchnia to serce każdego domu. W przypadku ślepej kuchni niedobór naturalnego oświetlenia można co prawda neutralizować poprzez odpowiedni, jasny kolor mebli, ale to właśnie oświetlenie do kuchni sprawi, że kuchnia zyska najwięcej na funkcjonalności. Sprawdź, jakie oświetlenie wybrać do tego typu kuchni i rozświetl jej wnętrze!

Jasno wszędzie

Kuchnie bez okien to najczęściej pozostałości po starym budownictwie lat 60. i 70. Są to zwykle małe, ciasne i wąskie pomieszczenia. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązania, zdecyduj, czy zmiany mają być całościowe, czy wolisz wymienić lub dodać tylko kilka elementów.

Jeśli uznasz, że czas na generalny remont – przemyśl dokładnie wszystkie elementy zabudowy, aby wnętrze nabrało spójnego, funkcjonalnego charakteru. Warto urządzić taką kuchnię w jasnych barwach – wybrać ciepłe i czyste odcienie bieli, ecru czy delikatnych szarości. Dotyczy to zarówno podłogi, koloru ścian, jak i zabudowy kuchennej. Oczywiście, możesz zdecydować się także na ciemniejsze fronty meblowe, ale wtedy oświetlenie w kuchni będzie musiało być zdecydowanie silniejsze niż w przypadku stonowanych barw.

Jeśli natomiast nie potrzebujesz diametralnie zmieniać kuchni, skup się na dodaniu do niej nowych elementów oświetlenia. Mogą to być dodatkowe światła punktowe przy suficie, nowa, dająca więcej światła lampa i funkcjonalne oświetlenie podszafkowe.

Oświetlenie w kuchni – podział, praktyczne porady i inspiracje

Źródła światła w kuchni dzielimy na:

  • główne,
  • sufitowe,
  • podszafkowe
  • dekoracyjne.

Główne źródło światła w kuchni powinno oświetlać jak największą część pomieszczenia. Idealnie sprawdzą się tutaj lampy wiszące oraz spoty.

 

Jeśli zależy Ci na eleganckim wystroju, możesz zdecydować także na żyrandol.


Innym pomysłem na zainstalowanie dodatkowego źródła światła w kuchni są kinkiety. Są niewielkie, można jednak samodzielnie wybrać ich ilość i miejsce zawieszenia. Dzięki temu sam decydujesz, w którym miejscu będzie padało światło.

Oświetleniem sufitowym lub takim, które można łatwo zamontować przy górnych szafkach, mogą być bardzo funkcjonalne halogeny. Są energooszczędne, więc zmniejszają pobór prądu, oraz emitują jasne, mocne światło. Montując ruchome żarówki halogenowe, można dodatkowo w dowolny sposób zmieniać kąt padania światła oraz jego natężenie.


Kolejnym elementem, gdzie funkcjonalność idzie w parze z nowoczesnym designem, są taśmy LED. Sprawdzają się świetnie jako oświetlenie blatu roboczego. Instalując je pod górnymi szafkami, zyskujesz komfort przygotowywania posiłków przy dobrze oświetlonym miejscu pracy, ponieważ światło pada bezpośrednio na blat.


 

W ślepej kuchni możesz także zainstalować oświetlenie dekoracyjne. Pamiętaj, że te elementy powinny pasować do stylu, na jaki się zdecydowałaś. Możliwości jest wiele – w ofercie Black Red White online są dostępne produkty w różnych stylach, od skandynawskiego po glamour, dzięki czemu każdy znajdzie tam coś dla siebie.


Lampa w stylu glamour nada wnętrzu odrobinę elegancji.


Wisząca lampa z geometrycznym kształtem może być nieoczywistym dodatkiem.


Propozycja dla osób ceniących styl vintage.

Z kolei dla tych z Was, którzy w swoich wnętrzach stawiają na minimalizm, dobrym pomysłem będzie dokupienie pojedynczych żarówek jako elementu dekoracyjnego oświetlenia.

Wybierając dodatki oraz części oświetlenia takie jak lampy, kinkiety czy pojedyncze żarówki zwróć uwagę na to, aby były one utrzymane w jednym stylu oraz współgrały z pozostałą częścią mieszkaniu. Spójność jest zawsze jednym z ważniejszych kryteriów podczas aranżacji!



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Oświetlenie dla roślin

Wersja do druku