Sprawdź porady ekspertów portalu RynekPierwotny.pl jak poradzić sobie z aranżacją małej toalety!

Aranżacja małej toalety to nie lada wyzwanie. Doskonale wiedzą o tym osoby, mieszkające w budynkach wielorodzinnych, w tym blokach z wielkiej płyty. Aranżacja małej toalety wymaga sprawdzonych działań. To właśnie dlatego, w tym artykule podpowiadamy, jak urządzić małą toaletę przy wykorzystaniu kilku sprawdzonych patentów.


Podstawy najważniejsze

Jak urządzić małą toaletę? Przede wszystkim liczy się pomysł i dobry plan. Pierwsza rzecz, od której powinno zacząć się planowanie wykończenia łazienki, jest określenie własnych potrzeb i preferencji. Na niewielkim metrażu łatwo o chaos aranżacyjny, dlatego należy zastanowić się, co jest niezbędne, bez czego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Wanna czy prysznic? To jedno z podstawowych pytań, na jakie powinniśmy odpowiedzieć. Aranżacja toalety, zwłaszcza niewielkiej, zazwyczaj wykluczaj możliwość montażu zarówno wanny, jak i prysznica.

Zasady aranżacyjne

Po określeniu preferencji, wyboru stylu przewodniego i dokładnym zmierzeniu wymiarów pomieszczenia, możemy przejść do kolejnego kroku - ułożenia planu prac. Przy tym etapie ważne jest poznanie zasad aranżacyjnych. Prysznic na małych powierzchniach, umieszczamy w rogu pomieszczenia. Dlatego dobrym wyborem są kabiny narożna. Jeżeli toaleta posiada wnękę, możemy tam umieścić kabinę. Natomiast jeśli jest bardzo wąska, lokalizacja kabiny będzie odpowiednia pomiędzy dwiema ścianami. Ciekawym rozwiązaniem małych toalet są prysznice bezbrodzikowe z odpływem liniowym. Jednak zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie upewnij się, czy konstrukcja budynku nie wyklucza montażu kabiny bezbrodzikowej. Jeśli toaleta ma spełniać jedynie funkcję WC, dobrym pomysłem okaże się montaż miski sedesowej, która - w tym przypadku - jest sprzętem niezbędnym oraz umywalkę. Dobór miski sedesowej do małego metrażu jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na funkcjonalność. Na małej powierzchni sprawdzi się miska sedesowa w modelu kompaktowym o długości nie większej niż 65 cm.

Organizacja w małej toalecie

W każdej łazience powinny znaleźć się nie tylko podstawowe sprzęty, ale również meble i akcesoria do przechowywania. Mała toaleta wymaga wykorzystania każdej wolnej przestrzeni. To właśnie dlatego zamiast popularnych szaf czy regałów na ręczniki czy inne przedmioty, warto postawić na wszelkiego rodzaju przyborników - zwłaszcza te montowane do ściany. Można rozważyć również montaż szafki pod sufitem, która pomieści środki czystości i dodatkowe akcesoria higieniczne. Dozownik do mydła, kubeczek na szczoteczki i pastę do zębów, przybornik do papieru toaletowego czy stojak na szczotkę toaletową - nie zajmą na szczęście dużej powierzchni.

Mała łazienka a kolorystyka

Aranżacja małej toalety wymaga zastosowania rozwiązań, optycznie powiększających - w rzeczywistości niewielką - przestrzeń. Miłośnicy intensywnych zdobień i kontrastowych kolorów, powinni zachować umiar. Warto zdecydować się na jasne wnętrze - białe kafelki sprawdzą się idealnie. Jeśli zdecydujecie się na wzorzyste mozaiki, zwróćcie uwagę, aby były one delikatne i nieprzytłaczające całego pomieszczenia.

Sprawdź aktualną ofertę architektów na RynekPierwotny.pl 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Meble drewniane

Wersja do druku