Popękane usta nie są poważnym problemem medycznym, ale zdecydowanie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jak sobie radzić z tą dolegliwością, co robić, a czego nie, gdy usta już popękają i dowiedz się, która pomadka ochronna najszybciej przywróci twoje wargi do doskonałej formy.

Suche usta – przyczyny

Suche, popękane usta to niestety dość częsty problem u wielu z nas. Jego przyczyny zazwyczaj bywają błahe i należy tu wymienić:

• Częste oblizywanie ust – niektóre osoby oblizują usta bezwiednie, nawykowo.

• Przygryzanie warg, dość często występujące w sytuacjach stresowych.

• Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – pomadka ochronna stosowana zimą powinna mieć działanie natłuszczające, a nie nawilżające.

• Wystawienie wrażliwej skóry ust na zimno, słońce, wiatr albo suche powietrze.

• Klimatyzacja, zwłaszcza stosowana niewłaściwie (znaczne obniżanie temperatury).

• Stosowanie pomadek kolorowych, które zawierają szkodliwe substancje.

W takich przypadkach wystarczy jedynie zastosować kilka prostych sposobów, o których przeczytasz w dalszej części tekstu. Niemniej warto też wiedzieć, że czasem popękane usta to oznaka poważniejszych nieprawidłowości w organizmie.

Niedobory żywieniowe

Niektórzy automatycznie zakładają, że suche usta = brak witaminy. Oczywiście nie zawsze tak jest, niemniej zdarza się, że to właśnie niedobory żywieniowe odpowiadają za problem. Przeanalizuj swoją dietę i sprawdź, czy znajdują się w niej takie pokarmy jak orzechy, mięso wieprzowe i drobiowe, fasola, jaja, ryby i szpinak.

Odwodnienie organizmu

Zastanów się, czy na pewno wypijasz co najmniej 2 litry wody dziennie. Wiele osób tego nie robi, nie zdając sobie sprawy, że objawy lekkiego odwodnienia nie są łatwe do zauważenia.

Palenie papierosów

Bardzo suche usta to częsty problem palaczy. Dym papierosowy zawiera mnóstwo szkodliwych substancji, które nie tylko zwiększają ryzyko wystąpienia raka, ale też prowadzą do wystąpienia banalnych dolegliwości.

Oddychanie przez usta

Oddychanie głównie przez usta zazwyczaj wywołane jest problemem zdrowotnym, np. przewlekłym zapaleniem zatok.

Spękane usta – kiedy do lekarza?

Wobec powyższego pojawia się pytanie – kiedy właściwie wystarczy dobra pomadka ochronna, a kiedy należałoby się już udać do lekarza?

Otóż wszystko zależy od kilku czynników. Zastanów się, jak często problem wraca. Jeśli występuje tylko okresowo, np. zimą, przyczyną jest prawdopodobnie zwykłe przesuszenie skóry. Jeżeli jednak popękane usta ciągle ci dokuczają, warto odwiedzić laryngologa oraz internistę, dobrze byłoby też przeprowadzić podstawowe badania krwi. Alarm w twojej głowie powinien zaświecić się również w sytuacji, w której popękane usta nie dają się łatwo zaleczyć – być może masz infekcję bakteryjną, która wymaga już zastosowania antybiotyku.

Spuchnięte usta – jak leczyć?

Popękane usta nie wymagają specjalnego leczenia, a jedynie zastosowania dobrej pomadki ochronnej. Czym się charakteryzuje dobra pomadka ochronna do ust?

Zawiera cenne składniki natłuszczające

Chodzi na przykład o masło shea, oliwa z oliwek, olej z awokado, olej migdałowy, olej kokosowy czy olej jojoba. Dzięki nim na ustach powstanie specjalna warstwa, która zapobiegnie utracie wilgoci. Ponadto wszystkie te olejki bardzo szybko regenerują skórę.

Zawiera ważne witaminy

Dobra pomadka ochronna powinna być bogata w witaminy, przede wszystkim w witaminę A oraz E. To właśnie one znakomicie przyspieszają gojenie się ran i sprawiają, że proces leczenia przebiega bez zakłóceń.

Posiada filtr

Wiele osób sądzi, że filtr w pomadce ochronnej ważny jest tylko latem. To nieprawda – zimą także docierają do naszej skóry groźne promienie UV. Dlatego kupując pomadkę, upewnij się, że zapewni ci ona ochronę przez promieniowaniem UVA i UVB – niezależnie od pory roku.

Nie zawiera szkodliwych składników

Są to składniki, które mogą nawet wywołać alergię – czyli zazwyczaj mentol, glikol propylenowy oraz alkohol.

Uwaga! Pamiętaj, że pomadka ochronna także może podkreślić twoje usta i nadać im pięknego koloru. To możliwe dzięki naturalnym, barwiącym woskom.

Popękane usta – domowe sposoby

Jeżeli nie masz akurat możliwości kupienia pomadki ochronnej albo dopiero czekasz na przesyłkę, a bardzo dokuczają ci spękane usta, to warto zastosować któryś z domowych specyfików. Co możesz nałożyć na usta, aby poprawić ich kondycję?

Naturalne oleje na suche usta

Prawdopodobnie masz w domu oliwę z oliwek, a może nawet olej kokosowy lub masło shea. Śmiało możesz nałożyć takie produkty na usta i aplikować tak często, jak masz ochotę. Na noc nakładaj grubą warstwę, dzięki czemu rano obudzisz się z naprawdę miękkimi, świetnie nawilżonymi wargami. Taki sam zabieg możesz zastosować z pomadką ochronną.

Co na spierzchnięte usta? Miód

Miód znany jest ze swoich cudownych właściwości od setek lat. Ma fantastyczny skład (aminokwasy, witaminy, enzymy), dzięki czemu błyskawicznie nawilża skórę ust i przynosi ulgę. Musisz także wiedzieć, że miód ma działanie antybakteryjne – pomoże ci więc w pokonaniu ewentualnych infekcji. Jeśli chcesz zrobić sobie prawdziwą miodową kurację, nakładaj grubą warstwę specyfiku na 10 minut – trzy razy dziennie.

Aloes na popękane usta

Jeśli tylko masz w swoim domu roślinkę aloesu, to szybko poradzisz sobie z problemem, jakim są spękane usta. Wystarczy, że przełamiesz jedną gałązkę, a żelem ze środka wysmarujesz usta. Aloes świetnie nawilża, ma właściwości przeciwzapalne, a do tego przyspiesza odbudowę naskórka. Żel pozostaw na ustach do wchłonięcia i aplikuj 3 razy dziennie.

Ogórek – skuteczny sposób na suche usta

Jeżeli nie masz pod ręką żadnej z wymienionych wyżej rzeczy, otwórz lodówkę – może leży w niej świeży ogórek? Jeśli tak, pokrój go na plastry, połóż się na łóżku na chwilę i nałóż plastry na usta. Ogórek zawiera duże ilości witaminy C, dzięki czemu wspomaga gojenie się ust.

Jeśli uwielbiasz domowe sposoby na różne dolegliwości, koniecznie wejdź na https://dbam-o-siebie.pl/. Znajdziesz tam tysiące sposobów na to, aby dbać o swój organizm w zgodzie z naturą – dla zdrowia i urody.

Bardzo suche usta – czego nie wolno ci robić?

Wiesz już, co robić i co kupić, gdy usta zaczynają przesuszać się i pękać. Dla poprawy kondycji warg ważne jest jednak również unikanie pewnych zachowań. Oto, czego nie wolno ci robić.

Nie odrywaj płatków łuszczącego się naskórka

To naprawdę kuszące, wiadomo. Niemniej takie postępowanie może skutkować bardzo bolesną ranką, wydłużeniem się czasu gojenia ust, a nawet infekcją bakteryjną. Jeśli masz bardzo suche usta, od których zaczyna odchodzić skóra, nałóż grubą warstwę pomadki ochronnej. To powstrzyma cię przed odrywaniem.

Nie oblizuj ust

Wysychające usta drażnią, więc wiele osób automatycznie je oblizuje. Nie rób tego – ślina szybko wysycha, co tylko pogarsza sprawę.

Nie rezygnuj z kuracji po 1-2 dniach

Nie przestawaj smarować ust tylko dlatego, że po jednodniowej kuracji zaczynasz odczuwać ulgę. Takie postępowanie sprawi, że problem szybko wróci. Najlepiej wyrób sobie zdrowy nawyk, aby nawilżać usta co kilka godzin – niezależnie od ich stanu i pory roku.

Autor: Robert Wojtaś

 

 

 

 





Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma jajecznica z boczkiem
Ile kalorii ma drożdzówka
Ile kalorii ma oliwa z oliwek
Ile kalorii mają ogórki kiszone
Ile kalorii ma oliwa z oliwek
Ile kalorii ma fasola gotowana
Ile kalorii ma miód
biała fasola kcal
Ile kalorii ma surówka z pomidorów i ogórka

Wersja do druku