Dzięki nim możemy śmiało kroczyć przez życie lub stąpać drobnymi kroczkami. Znajdują się na nich punkty, których umiejętny masaż potrafi korzystnie wpłynąć na układ nerwowy. Niektórzy twierdzą, że ich kształt potrafi zdradzić ogólny stan naszego zdrowia, a nawet cechy charakteru! Często jednak w trakcie codziennych wyzwań zapominamy o nie zadbać. O czym mowa? Oczywiście o naszych stopach, bez których, powiedzmy sobie szczerze, daleko byśmy nie zaszli.

Czy wiesz, na czym stoisz?

Zazwyczaj ukryte, mało eksponowane, nie budzą zbyt wielu emocji. Niektórzy jednak twierdzą, że stopy ze względu na swoją budowę mogą świadczyć o naszym charakterze. I tak wyróżniamy: stopę egipską, grecką oraz rzymską. Pierwszy typ charakteryzuje się najdłuższym dużym palcem i ma go ok. 70% populacji. Stopa grecka charakteryzuje się tym, że drugi palec jest najdłuższy i góruje nad innymi. W stopie rzymskiej trzy pierwsze palce są równej długości i jest to najrzadziej występujący typ, który posiada jedynie 10% populacji. A w jaki sposób stopy zdradzają nasz charakter?

  • Stopa egipska – charakteryzuje osoby tajemnicze, marzycielskie i impulsywne;
  • Stopa grecka – występuje u osób optymistycznych, aktywnych oraz odważnych;
  • Stopa rzymska –  mają ją osoby o naturze towarzyskich podróżników, wyróżniających się temperamentem.

Nastąpić na odcisk

Większość z nas uwielbia kolorowe, modne skarpetki z zabawnymi nadrukami. Warto jednak czasem zajrzeć, co się kryje pod nimi. Do najczęściej lekceważonych schorzeń stóp należą: odkształcenia płytki paznokcia, zmiany skórne, zgrubienia, a przede wszystkim odciski. 

Kiedy zauważymy niepokojące objawy u siebie, najlepiej udać się do podologa. Ponieważ jednak w czasie koronawirusa jest to niemożliwe, warto zadbać o nasze stopy samodzielnie w domu. 

  • Po pierwsze zafundujmy im pielęgnacyjną kąpiel z odrobiną soli, sody oczyszczonej lub ziół np. lawendy lub mięty. Wystarczy zaledwie 15 minut kąpieli, aby poczuć ulgę i przynieść ukojenie zmęczonym stopom. 
  • Następnym niezawodnym sposobem jest skorzystanie ze specjalistycznego plastra na odciski. Obecnie w aptece dostępny jest duży wybór leczniczych plastrów z opatrunkiem, które pomogą nam zagoić już istniejące oraz zapobiec powstawaniu nowych odcisków. Warto mieć zawsze opakowanie takich plastrów w torebce lub apteczce samochodowej. 
  • Po trzecie, bez względu na płeć, warto wykonać podstawowy, domowy pedicure. Zadbanie o paznokcie oraz peeling nie tylko sprawią, że nasze stopy będą gotowe na lato, ale nie będą im zagrażać zrogowacenia oraz zmiany skórne.

Grunt to się nie przejmować i... mieć wygodne buty!

Nosimy je przez większość życia. Kapcie, klapki, sneakersy, kozaki, sztyblety, na obcasie, koturnie czy obuwie ochronne do pracy... Każdy ma w swojej szafie wiele różnych par. Niestety jednak często wygląd obuwia przedkładamy nad wygodę, a co za tym idzie, bezpieczeństwo naszych stóp. Jak zatem dobierać odpowiednio buty, aby sobie nie szkodzić? 

Przede wszystkim dobierać obuwie odpowiednio do sytuacji. I choć może Carrie Bradshaw wyglądała oszałamiająco, biegając cały dzień po Nowym Jorku w niebotycznie wysokich szpilkach, to jednak przy noszeniu obcasów na co dzień, warto mieć przy sobie zapasową parę na płaskiej podeszwie. Warto też korzystać z najnowszych trendów w modzie, które łączą elegancki, biurowy styl ze sportowymi sneakersami. Takim połączeniem nie tylko damy ukojenie naszym stopom, ale również zaprezentujemy się jako znawcy mody. Przy nowej parze butów, obowiązkowo zaopatrzmy się w plastry na odciski z kojącym opatrunkiem. Dzięki temu zawczasu unikniemy niechcianych otarć, odcisków oraz wszelkich uszkodzeń, które na dobre mogą nas pozbawić radości z noszenia świeżo zakupionej pary wymarzonych butów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Płeć dziecka a wiek rodziców.
Jak dobrze wyglądać w biurze?
obuwie damskie
stopy

Wersja do druku