Wątroba to organ wewnętrzny znajdujący się pod przeponą po prawej stronie. Należy ona do układu pokarmowego. Pełni mnóstwo niezbędnych dla życia człowieka funkcji. Począwszy od wytwarzania energii, magazynowania witamin, uczestnictwa w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów, poprzez funkcję odpornościową, przetwarzanie zużytych czerwonych krwinek, na detoksykacji organizmu z leków, alkoholu i innych obcych substancji kończąc. Wątroba to prawdziwe laboratorium chemiczne. Niestety otaczające nas zanieczyszczenia i nie koniecznie zdrowy tryb życia nadmiernie ją eksploatują. Co więc dobrego możemy zrobić dla swojej wątroby, by pomóc jej w ciężkich zmaganiach?

Poza podstawowymi zaleceniami, do których należą prawidłowa dieta z mnóstwem warzyw oraz piecie czystej wody, warto zapoznać się również z innymi propozycjami…np. propozycjami napojów dla wątroby.

Dobra kawa

Czy wiecie, że spożywanie dobrej jakości, parzonej kawy sprzyja zdrowiu wątroby? Naukowcy twierdzą, że picie nawet 3 filiżanek kawy dziennie ma na ten organ zbawienny wpływ.  Substancje aktywne zawarte w tym czarnym naparze wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stłuszczenia i raka wątroby. Zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się cząstek tłuszczu i kolagenu w wątrobie, chroniąc ją przed marskością. Wysoka zawartość antyoksydantów znajdujących się w naparze kawowym, przyczynia się do zwalczania wolnych rodników i ochrony komórek wątroby przed degradacją. Kawa działa przeciwzapalnie oraz podnosi poziom naturalnie występującego w wątrobie antyoksydantu - glutationu.

Zielona herbata

Dobra sława zielonej herbaty zapewne dotarła do uszu każdego z nas. Ten zielony napar zalecany jest także dla zachowania prawidłowego zdrowia i funkcjonowania wątroby. Zielona herbata podobnie jak kawa, zawiera ogrom antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, będące przyczyną wielu chorób. Napar z zielonej herbaty wpływa również na prawidłowy poziom enzymów wątrobowych czyli tzw. prób wątrobowych.

Herbatki ziołowe

Zioła na wątrobę - można by mówić wiele, bardzo wiele. Jednak skupiając się na ziołach typowo wątrobowych należy wspomnieć, przede wszystkim o: mniszku lekarskim, ostropeście plamistym i kurkumie. Herbatka ziołowa sporządzona z mniszka lekarskiego wspomaga funkcje wątroby, produkcję i wydzielanie żółci, a wraz z nią toksyn oraz oczyszczanie tego organu. Zawarta w ostropeście plamistym sylimaryna działa protekcyjnie na komórki wątroby oraz pobudza ich właściwości regeneracyjne. Kurkuma natomiast, stymuluje wątrobę do funkcji wydzielniczych, ma silny potencjał antyoksydacyjny oraz działa przeciwzapalnie.

Sok z buraka

Ten czerwony napój swoje właściwości zdrowotne zawdzięcza barwnikowi – betaninie. Wykazuje ona silne właściwości antyoksydacyjne. Działa antynowotworowo, a także zwalcza bakterie i wirusy. Sok z buraków wspomaga oczyszczanie wątroby z toksyn, poprawiając jej funkcjonowanie. Stymuluje także procesy regeneracyjne hepatocytów. Bywalcy mocno zakrapianych imprez z pewnością powinni sięgnąć po ten czerwony napój jak najczęściej.

Dbać o wątrobę można na wiele sposobów. Istotne by robić to regularnie.

Źródło:

https://www.zielnikjagi.pl/zadbaj-o-watrobe-stosujac-ziola


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ma?e AGD w kuchni

Wersja do druku